Fundacja Polsat odpowiedziała na apel. Pomoc dotarła do Ukrainy

Polska
Fundacja Polsat odpowiedziała na apel. Pomoc dotarła do Ukrainy
Polsat News
Księża Rafał Chwałkowski i Damian Pankowiak

Do Brzozdowic w okręgu lwowskim dotarła pomoc humanitarna sfinansowana przez Fundację Polsat. To odpowiedź na apel lokalnego proboszcza - księdza Damiana Pankowiaka. Jak podkreślał duchowny wraz z ks. Rafałem Chwałkowskim, Brzozdowice w dalszym ciągu mierzą się z napływem Ukraińców, którzy opuścili swoje domy w wyniku rosyjskiej agresji.

Bogdan Rymanowski rozmawiał w poniedziałek z księżmi Rafał Chwałkowski - proboszczem w Obornikach Śląskich - oraz Damianem Pankowiakiem - proboszcz parafii w Brzozdowicach pod Lwowem - w programie "Gość Wydarzeń". 

W poniedziałek 28 marca do Brzozdowic dotarł konwój humanitarny sfinansowany przez Fundację Polsat. - Zawierał on m.in. 400 materaców dla dorosłych. Dziękujemy za pozytywną odpowiedź na apel księdza Damiania - mówił ks. Rafał Chwałkowski. 

 

Jak tłumaczył ks. Damian Pankowiak, materace były potrzebne dla osób, które docierają do Brzozdowic i nie mają gdzie spać. - Ta fala uchodźców ze wschodu Ukrainy wciąż idzie. To są osoby starsze, kobiety z dziećmi - mówił duchowny. 

Wojna Rosja-Ukraina. "Nad głowami latały nam pociski"

Z kolei ks. Chwałkowski był pytany o sytuację we Lwowie, w którym wcześniej przebywał. - Alarmy są w dzień i w nocy. Nad głowami latały nam pociski. Gdy słychać syrenę alarmową, wiadomo, że gdzieś spadnie pocisk - zaznaczył proboszcz z Obornik Śląskich. 

 

Duchowni byli pytani także o to, czego brakuje mieszkańcom Ukrainy. - Z paliwem jest nieciekawie. Obawiamy się, że może go zabraknąć lub stać się bardzo drogie. Z kolei ludzie, którzy tu przybywają ze Wschodu, na pewno potrzebują dobrego słowa - mówili księża.

 

- Oni dziwią się, że tu ludzie jeszcze spokojnie podchodzą do sygnałów alarmowych. Największą traumę przechodzą dzieci, które do nas dotarły - zaznaczyli księża obecni w Brzozdowicach w okręgu lwowskim. 

Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy

Fundacja Polsat od początku swojej działalności stara się docierać z pomocą tam, gdzie jej najbardziej brakuje. Dlatego w aktualnej sytuacji postanowiła uruchomić dedykowane konto, umożliwiając w ten sposób szansę na wsparcie finansowe wszystkim osobom chętnym do niesienia pomocy.

 

Na start konto zostało zasilone przez spółki z Grupy Zygmunta Solorza. Telewizja Polsat, sieć Plus, platforma Polsat Box, Netia oraz ZE PAK przekazały 5 milionów złotych na pomoc dla ukraińskich dzieci. 

 

Konto jest ogólnodostępne i może je zasilić każdy. Środki można wpłacać na rachunek o numerze: 

96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 z dopiskiem "Dzieciom Ukrainy"

Dodatkowe możliwości pomocy:

BLIK pod numer 885 219 256

Interia/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie