Wojna. Zełenski na forum w Katarze: zwiększcie eksport, by Rosja nie mogła szantażować innych krajów

Świat
Wojna. Zełenski na forum w Katarze: zwiększcie eksport, by Rosja nie mogła szantażować innych krajów
PAP/EPA/NOUSHAD THEKKAYIL
Prezydent Ukrainy przemawiający w Dosze

Apeluję o zwiększenie eksportu energii, by każdy w Rosji zrozumiał, że nie można wykorzystywać dostaw surowców do szantażowania innych krajów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę w wystąpieniu online na forum liderów w Dosze, stolicy Kataru. Zwrócił również uwagę, że mieszkający w Ukrainie muzułmanie będą musieli prowadzić walki podczas ramadanu.

- Rosjanie niszczą nasze porty (...) wstrzymanie eksportu z Ukrainy będzie miało wpływ na inne państwa na świecie - ostrzegł Zełenski w wygłoszonym za pośrednictwem łączy wideo przemówieniu, którego słuchał m.in. emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Putin wykorzystywał "ochronę klimatu". Europa uzależniona od Rosji

 

Nikt nie jest zabezpieczony przed wstrząsami związanymi z zakłóceniem łańcuchów dostaw żywności - podkreślił ukraiński prezydent. Przypomniał, że Ukraina jest jednym z najważniejszych eksporterów żywności na świecie, a dostawy z tego kraju są "podstawą stabilności i bezpieczeństwa wewnętrznego wielu krajów w różnych regionach globu".

 

Zełenski porównał zniszczenia dokonane przez Rosjan w Mariupolu do zrujnowania przez siły rosyjskie i syryjskie Aleppo podczas wojny domowej w Syrii. Wezwał też ONZ i światowe potęgi do przyjścia z pomocą Ukrainie.

Strategiczny partner

- Od waszych wysiłków zależy przyszłość Europy - Zełenski zwrócił się do uczestników forum w Dosze apelując o zwiększenie eksportu surowców energetycznych, co pozwoliłoby na zmniejszenie zależności od Rosji i pozbawienia jej narzędzi do szantażowania. Katar jest jednym z największych na świecie eksporterów skroplonego gazu ziemnego.

 

Prezydent Ukrainy skrytykował również Rosję za straszenie świata użyciem broni jądrowej.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę: pomoc dla uchodźców, którzy przybyli nie tylko bezpośrednio z Ukrainy

 

Zełenski zauważył, że zamieszkujący Ukrainę muzułmanie będą musieli prowadzić walki podczas rozpoczynającego się 1 kwietnia świętego miesiąca ramadanu.

 

Dwudniowe forum w Dosze to "globalna platforma dialogu, skupiająca przywódców politycznych, odbywająca się, by omówić krytyczne wyzwania stojące przed naszym światem" - czytamy na stronie wydarzenia. Podczas odbywających się w sobotę i w niedzielę spotkań wystąpi wielu polityków, reprezentujących głównie państwa muzułmańskie.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie