Wojna w Ukrainie. Rosja może mieć problemy z przeprowadzeniem wiosną poboru

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja może mieć problemy z przeprowadzeniem wiosną poboru
mil.ru
Rosja może mieć problemy z przeprowadzeniem wiosną poboru

W związku z wysokimi stratami wojennymi na Ukrainie przeprowadzenie wiosennego poboru może okazać się dla Rosji problematyczne - przewiduje Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym w sobotę na Facebooku.

"Biorąc pod uwagę wysoki poziom bezpowrotnych i sanitarnych strat sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz zaangażowanie poborowych w działania wojenne, rozpoczynająca się 1 kwietnia br. wiosenna kampania poborowa może stać się problematyczna" - czytamy w komunikacie.

 

"Ponadto jest tendencja do gwałtownego spadku liczby żołnierzy kontraktowych w stosunku do tych odbywających służbę zasadniczą. Pogorszenie się sytuacji społecznej w wyniku międzynarodowych sankcji oraz problem strat w czasie wojny w nadchodzących tygodniach prawdopodobnie zaostrzy problem rekrutacji jakościowego personelu do wojsk rosyjskich" - podkreśliło ukraińskie dowództwo.

 

 

Ponadto, jego zdaniem, sprzęt, który jednostki rosyjskie dostają w celu uzupełnienia strat, jest w złym stanie technicznym z powodu niestarannej eksploatacji wstępnej i długotrwałego przechowywania.

 

Do strat bezpowrotnych zalicza się zabitych, zaginionych bez wieści i wziętych do niewoli. Straty sanitarne obejmują rannych i chorych żołnierzy.

"Moskwa ponosi ogromne starty"

Wojna na Ukrainie dowodzi słabości rosyjskiej armii oraz wyższości sprzętu Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego używają siły ukraińskie - powiedział w piątek w rozmowie z rumuńską agencją Agerpres zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

 

- Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest zbrodnicza oraz anachroniczna - ocenił Geoana. Podkreślił, że Moskwa ponosi "ogromne straty w ludziach i sprzęcie".

 

ZOBACZ: Ambasador RP przy NATO: zmuszeni, będziemy toczyli działania bojowe

 

Zaznaczył, że siły ukraińskie są lepiej przygotowane i bardziej zmotywowane.

 

- Dzisiejsze siły zbrojne Ukrainy to armia typu NATO, ponieważ były przez nas szkolone latami. (…) W dalszym ciągu będziemy udzielać im wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego, aby odważnie kontynuowały wojnę o niepodległość i prawo do wyboru swojej przyszłości - dodał Geoana.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie