Wojna w Ukrainie. Ponad 500 dywersantów zatrzymanych w obwodzie kijowskim

Świat
Wojna w Ukrainie. Ponad 500 dywersantów zatrzymanych w obwodzie kijowskim
Twitter/ArmedForcesUkr
Rosyjski dywersant zatrzymany w Charkowie

Ponad 500 dywersantów, którzy działali w obwodzie kijowskim na rzecz Rosji zostało unieszkodliwionych przez ukraińskie siły - powiedział w piątek wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin. Wcześniej o setkach zatrzymanych dywersantów informowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Minął miesiąc od momentu gdy wojska rosyjskie na rozkaz Władimira Putina wkroczyły na teren Ukrainy. W tym czasie wojska Kremla poniosły ogromne straty - jak wskazują służby ukraińskie, zginęło ponad 16 tys. wrogich żołnierzy. Ukraińcy walczą też z sabotażystami działającymi na rzecz Rosji. 

 

Wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin poinformował w piątek o zatrzymaniach dywersantów działających na rzecz Rosji w obwodzie kijowskim. Stwierdził, że od 24 lutego zatrzymano tam ponad 500 sabotażystów. Rozbito też około setki grup dywersyjnych. W piątek zatrzymano m.in. cztery osoby, które nagrywały posterunki i inne obiekty wojskowe.

 

Wcześniej o skutecznych zatrzymaniach setek sabotażystów poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

SBU: Setki zatrzymanych dywersantów.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zwróciła uwagę, że bezpośrednia walka na froncie to nie wszystkie działania, jakie są podejmowane w celu pokonania wroga. SBU od początku wojny zatrzymała około 350 dywersantów.

 

- Dziś wielu naszych kolegów unicestwia wroga z bronią w ręku na polu bitwy. Ale nie mniej ważna jest walka z działalnością sabotażystów - powiedział szef SBU Iwan Bakanow.

 

 

Jednocześnie SBU podało, że od początku rosyjskiej inwazji udało się zlikwidować ponad 20 grup dywersyjno-zwiadowczych i zatrzymała ponad 350 ich członków.

Dywersanci podszywali się pod ukraińską jednostkę 

Ukrinform pisze, że w Kijowie zlikwidowano rosyjską zbrojną grupę sabotażową, która podszywała się pod jednostkę Obrony Terytorialnej Ukrainy.

 

ZOBACZ: Ukraina. ONZ: są dowody na istnienie masowych grobów w Mariupolu. W jednym z nich było 200 ciał

 

"Ujawniono też ponad 10 współpracowników rosyjskich służb specjalnych zaangażowanych w pomoc najeźdźcom i współuczestniczących w zbrodniach wojennych na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu ługańskiego" - podała ukraińska agencja.

 

SBU zatrzymała członków rosyjskich siatek wywiadowczych zajmujących się zbieraniem informacji na temat wojny cyfrowej i bezzałogowych samolotów należących do ukraińskich jednostek wojskowych.

Wojna w Ukrainie. Blokowane są kanały YouTube

Rosyjska działalność propagandowa i wywrotowa prowadzona jest również w serwisach społecznościowych. W związku z wrogą propagandą zablokowano również 89 kanałów w serwisie YouTube prowadzonych przez rosyjskie media oraz tysiące kont w mediach społecznościowych, za pośrednictwem których wrodzy agenci rozpowszechniali dezinformację lub przekazywali dane o rozmieszczeniu i ruchach wojsk ukraińskich. 

mst//PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie