Pogrzeb Gruzinów, którzy zginęli w Ukrainie. Tysiące ludzi w Tbilisi

Świat
Pogrzeb Gruzinów, którzy zginęli w Ukrainie. Tysiące ludzi w Tbilisi
EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Gruzini żegnają rodaków, którzy zginęli w Ukrainie

Tysiące ludzi zgromadziło się w piątek w Tbilisi na pogrzebie dwóch Gruzinów, którzy jako ochotnicy walczyli w Ukrainie z Rosjanami i zginęli 17 marca w pobliżu Irpienia w obwodzie kijowskim. Dwaj pochowani w piątek byli gruzińscy wojskowi to Giorgi Beriaszwili i Dawid Ratiani. Obaj mieli po 53 lata.

- Zginęli bohaterską śmiercią, walcząc o wolność Ukrainy, o wolność Gruzji – cytuje AFP Lilę Gardapchadze, 20-letnią studentkę uniwersytetu w Tbilisi. Gruzini i Ukraińcy nigdy nie pozwolą Putinowi ukraść naszej wolności – dodała.

 

Według 49-letniego malarza Szoty Gaczecziladzego Putin jest szalony, morduje tysiące pokojowo nastawionych Ukraińców. Trzeba go powstrzymać.

Gruzini i Ukraińcy mają wspólnego wroga

Jak pisze AFP Beriaszwili i Ratiani walczyli w międzynarodowym legionie ukraińskiej armii, do którego zaciągnęło się ok. 40 Gruzinów.

 

AFP przypomina słowa Mamuki Mamulaszwilego, dowódcy innej wielonarodowej jednostki armii ukraińskiej - Legionu Gruzińskiego, składającego się z około 500 gruzińskich żołnierzy i tylu samo ochotników z całego świata.

 

- My Gruzini i Ukraińcy mamy wspólnego wroga: rosyjski imperializm - mówił Mamulaszwili - wojny na Ukrainie można było uniknąć, gdyby Zachód zmusił Kreml do zapłacenia wysokiej ceny za inwazję na Gruzję w 2008 roku - dodał.

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie