Wojna w Ukrainie. USA ogłosiły kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Przyjmą 100 tys. uchodźców

Świat
Wojna w Ukrainie. USA ogłosiły kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Przyjmą 100 tys. uchodźców
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Prezydent USA Joe Biden

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet sankcji, odcinający od zachodnich finansów i technologii 48 rosyjskich firm zbrojeniowych, a także nakładający restrykcje na 328 deputowanych Dumy Państwowej oraz samą Dumę. Ogłoszono także nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów opiewający na ponad 1 mld dolarów oraz plan przyjęcia w USA do 100 tys. uchodźców z Ukrainy.

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów, zawierający ponad 1 mld dolarów oraz plan przyjęcia do 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Dodatkowe 320 mln administracja amerykańska ma przeznaczyć na wzmacnianie demokracji i praw człowieka w krajach regionu.

 

ZOBACZ: Szczyt G7. Wołodymyr Zełenski wezwał do odłączenia rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego

 

Jak podał Biały Dom, nowe środki zostaną przeznaczone na zapewnienie żywności, zakwaterowania, wody i środków medycznych dla Ukrainy, a także dla organizacji pomagających uchodźcom w krajach ościennych, w tym w Polsce.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szwajcaria: sankcje obejmują rosyjskie aktywa o wartości ponad 5,75 mld franków

 

Stany Zjednoczone mają przyjąć do 100 tys. uchodźców z Ukrainy, w tym poprzez nowe programy ułatwiające przyjazd do USA osobom, które mają krewnych w tym kraju.

Więcej na ten temat znajdziesz w Interii.

USA ogłasza kolejne sankcje przeciwko Rosji

Amerykański resort finansów ogłosił w czwartek kolejny pakiet sankcji, odcinający od zachodnich finansów i technologii 48 rosyjskich firm zbrojeniowych, a także nakładający restrykcje na 328 deputowanych Dumy Państwowej oraz na sam rosyjski parlament. Restrykcje dotkną też Germana Grefa, oligarchę i szefa państwowego Sbierbanku.

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: będą cztery nowe grupy bojowe NATO

 

"Odcięcie 48 spółek od zachodnich środków technologicznych i finansowych będzie miało głębokie i długotrwałe skutki dla bazy wojskowo-przemysłowej i jej łańcucha dostaw" - oznajmiło ministerstwo w komunikacie.

 

Sankcje dotyczą 328 deputowanych niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, którzy poparli uznanie niepodległości tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Miliard dolarów pomocy humanitarnej

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów opiewający na ponad 1 mld dolarów oraz plan przyjęcia w USA do 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Dodatkowe 320 mln USD administracja amerykańska ma przeznaczyć na wzmacnianie demokracji i praw człowieka w krajach regionu.

 

Jak podał Biały Dom, nowe środki zostaną przeznaczone na zapewnienie żywności, zakwaterowania, wody i środków medycznych dla Ukrainy, a także dla organizacji pomagających uchodźcom w krajach ościennych, w tym w Polsce. W ramach pomocy żywność ma trafić za pośrednictwem Światowego Programu Żywnościowego do 3,1 mln osób na Ukrainie.

aml/Interia/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie