Szczyt G7. Wołodymyr Zełenski wezwał do odłączenia rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego

Świat
Szczyt G7. Wołodymyr Zełenski wezwał do odłączenia rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

- Konsekwencją tej wojny może być kryzys żywnościowy i destabilizacja polityczna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu G7 cytowany przez Interfax-Ukraina. Prezydent Ukrainy wezwał także do odłączenia Rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego.

Rosja zniszczyła globalną architekturę bezpieczeństwa, a konsekwencją jej wojny z Ukrainą może się stać globalny kryzys żywnościowy i destabilizacja polityczna – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu państw G7.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski w szwedzkim parlamencie: Rosjanie mogą zająć Gotlandię

 

- Doszło do globalnej katastrofy. Rosja zniszczyła globalną architekturę bezpieczeństwa, uderzyła w stosunki międzynarodowe – powiedział Zełenski, cytowany przez Interfax-Ukraina. Następstwami wojny mogą być, jak zauważył, światowy kryzys żywnościowy, a za nim – destabilizacja polityczna.

 

Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, iż "potrzebne jest całkowite embargo na handel z Rosją". - Rosję należy pozbawić możliwości używania na wojnie systemu GPS, bo on pomaga ich rakietom i bombom niszczyć miasta. Rosyjskie banki, a zwłaszcza Bank Centralny Rosji, powinny zostać zablokowane” – powiedział Zełenski, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Szczyt G7 w Brukseli

W Brukseli trwa nadzwyczajny szczyt państw G7 w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Przywódcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii omówiają kolejne sankcje wobec Moskwy i Mińska.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Przywódcy G7 zdecydowali. "Niszczycielskie pakiety" sankcji wobec Rosji

 

Innymi tematami rozmów są sposoby ustabilizowania rynku energetycznego, w tym rosnącej ceny ropy naftowej oraz wsparcie dla Ukrainy.

 

W czwartek oprócz szczytu G7 odbywa się w Brukseli też nadzwyczajny szczyt NATO z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz szczyt Rady Europejskiej, w którym  wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Zełenski: szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideo opublikowanym na Facebooku w nocy ze środy na czwartek ponownie wezwał NATO do większej pomocy w walce z Rosjanami. Wyraził także wdzięczność wszystkim ludziom na świecie, którzy wspierają Ukrainę. "Szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem" - mówił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem

 

"Wszystkie sondaże pokazują, że narody Europy i Ameryki nas wspierają - mówił Zełenski - Jestem wam za to wdzięczny. Wdzięczny w imieniu Ukrainy. Wszystkim w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych krajach za wasze wsparcie".

 

"Ale politycy muszą także wspierać wolność - apelował ukraiński prezydent - Muszą wspierać walkę o życie. Czekamy na poważne kroki ze strony NATO, UE i G7. Na tych trzech szczytach zobaczymy kto jest przyjacielem i kto partnerem."

USA ogłosiły kolejny pakiet sankcji wobec Rosji; obejmą firmy zbrojeniowe, deputowanych i szefa Sbierbanku

Resort finansów USA ogłosił w czwartek kolejny pakiet sankcji, odcinający od zachodnich finansów i technologii 48 rosyjskich firm zbrojeniowych, a także nakładający restrykcje na 328 deputowanych Dumy Państwowej oraz samą Dumę. Zapowiedziano też zacieśnienie istniejących restrykcji, m.in. blokadę transakcji z użyciem rezerw złota Banku Centralnego Rosji.

 

ZOBACZ: Prezydent USA w Polsce. Jake Sullivan: Joe Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji

 

Dodatkowe sankcje dotknęły też członków rodziny już wcześniej notowanego oligarchy Giennadija Timczenki oraz powiązanego z nim jachtu "Lena". Na czarną listę trafi też German Gref, wieloletni współpracownik Putina i szef największego rosyjskiego banku detalicznego, Sbierbanku, a także 17 członków zarządu innej instytucji finansowej, Sowkomu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szwajcaria: sankcje obejmują rosyjskie aktywa o wartości ponad 5,75 mld franków

 

Dodatkowo Biały Dom ogłosił wraz z liderami G7 i UE powołanie inicjatywy wymiany informacji, mającej wypełnić luki w dotychczas nałożonych restrykcjach, a także zacieśnienie sankcji na Bank Centralny Federacji Rosyjskiej, by nie mógł on podtrzymywać kursu rubla za pomocą swoich rezerw w złocie.

 

aml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie