Wojna w Ukrainie. Sztab: propaganda mówi rosyjskim żołnierzom, do kiedy mają zakończyć wojnę

Świat
Wojna w Ukrainie. Sztab: propaganda mówi rosyjskim żołnierzom, do kiedy mają zakończyć wojnę
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Rosyjska propaganda mówi o zakończeniu wojny

Wśród rosyjskich żołnierzy prowadzone są działania propagandowe, które mają ich przekonać, że wojnę koniecznie trzeba zakończyć przed 9 maja – podaje w czwartek sztab generalny ukraińskiej armii. Rosjanie zabierają Ukraińcom traktory, by holować swój uszkodzony sprzęt.

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w wojnie ZSRR z nazistowskimi Niemcami.

Rosja ponosi coraz większe straty

W czwartkowym komunikacie ukraiński sztab informuje również, że w placówkach medycznych w Rosji przy granicy z Ukrainą jest bardzo dużo rannych rosyjskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach na Ukrainie, a w jednej z rosyjskich jednostek na okupowanym Krymie miała się odbyć ceremonia pogrzebowa ok. 100 wojskowych.

 

Rosjanie próbują pilnie odbudować swoje oddziały sił powietrznodesantowych, które doznały znacznych strat na Ukrainie.

Rosyjskie działania wbrew prawom humanitarnym

Sztab przekonuje również, że pomimo wysiłków FSB i Gwardii Narodowej (Rosgwardii) oraz operacji informacyjno-psychologicznych na zajętych terytoriach, nie udaje się kontrolować ludności i tworzyć prorosyjskich władz.

 

Ponadto, w nieuznawanym Naddniestrzu mają być szerzone pogłoski o „wciągnięciu go do wojny”.

 

Sztab informuje również, że w obwodzie ługańskim ludność jest przymusowo ewakuowana do obwodu woroneskiego w Rosji, a w Dokuczajewsku w obwodzie donieckim Rosjanie utworzyli „obóz filtracyjny” dla osób uciekających z Mariupola.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze Mariupola: coraz więcej ludzi w mieście umiera z głodu

 

W obwodzie czernihowskim rosyjscy żołnierze zabrali traktory rolnikom i używają ich do holowania swojego zniszczonego sprzętu.

 

W obwodzie charkowskim pod ogień ukraińskiej artylerii trafiły rosyjskie pododdziały pancerne i doznały „znacznych strat”.

 

 

Rosjanie kontynuują ataki na infrastrukturę i cele cywilne, łamiąc zasady prowadzenia wojny i międzynarodowe prawo humanitarne - zaznaczono.

 

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie