Premier Mateusz Morawiecki: podjąłem decyzję o dymisji ministra Piotra Nowaka

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: podjąłem decyzję o dymisji ministra Piotra Nowaka
Jacek Domiński/East News
Premier ogłosił dymisję ministra Piotra Nowaka

Chciałem poinformować, że podjąłem decyzję o dymisji Piotra Nowaka z funkcji ministra rozwoju i technologii. Decyzja ta jest spowodowana tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Piotr Nowak został powołany przez Prezydenta RP na urząd Ministra Rozwoju i Technologii, odpowiedzialnego za gospodarkę, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo 26 października 2021.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Piotr Nowak: przez wojnę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski

 

W czwartek, 24 marca, premier Mateusz Morawiecki poinformował o dymisji Piotra Nowaka z urzędu ministra. - Decyzja ta jest spowodowana tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z panem ministrem - powiedział.

Dodał, że przekazał już wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie tej dymisji.

 

W latach 2015-2020 Nowak był wiceministrem finansów; a później - od stycznia 2021 - doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW

 

Nowak o KPO

W czwartek Piotr Nowak w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił: "Z moich rozmów, które przeprowadziłem jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych z kilkoma komisarzami - którzy dzwonili do mnie z wyrazami uznania jeśli chodzi o działania Polski, polskiego społeczeństwa w stosunku do tego, co się dzieje na Ukrainie, odnośnie uchodźców, reakcji Polski, naszego społeczeństwa i rządu polskiego - w trakcie tej rozmowy poruszyłem ten temat, że ważne są środki z KPO, ponieważ ciągle na to czekamy".

 

ZOBACZ: Krajowy Plan Odbudowy. Minister Piotr Nowak: jest polityczna zgoda w KE na uruchomienie KPO

 

- To wpłynie pozytywnie na naszą gospodarkę oraz odciąży nas jeśli chodzi o ciężar, który będziemy ponosili jako budżet państwa, jako społeczeństwo. I usłyszałem z rozmów, że jest zgoda na to, jest wsparcie tych osób na podjęcie tej decyzji. Jeszcze są kwestie techniczne, natomiast już polityczna zgoda jest - wskazał minister.

 

Dopytywany, kiedy może się to wydarzyć, powiedział, że "być może to jest na dniach, być może to się przeciągnie tydzień, dwa". Jego zdaniem, decyzja w tej sprawie "zostanie ogłoszona przez szefową KE". Dodał, że "jeszcze musi to potem zatwierdzić Rada Unii, więc chwilę to pewnie zajmie". - Natomiast już jest polityczna decyzja, została podjęta - wskazał.

Krajowy Plan Odbudowy

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany.

 

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

pgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie