Piotr Zgorzelski w "Graffiti": tylko prezydent Chin może zatrzymać tę wojnę

Polska
Piotr Zgorzelski w "Graffiti": tylko prezydent Chin może zatrzymać tę wojnę
East News/ Andrzej Iwańczuk/ Reporter
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski

- Tylko jeden człowiek na świecie jest w stanie zatrzymać tę wojnę w ciągu 24 godzin. To Xi Jinping, prezydent Chin. Od 2013 roku Putin spotkał się z nim aż 37 razy - mówił w "Graffiti" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Przypomnijmy, dziś mija miesiąc od zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Na czwartek w Brukseli zaplanowano nadzwyczajny szczyt NATO. Z kolei w piątek Polskę odwiedzi prezydent USA Joe Biden.

 

W nocy Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał NATO do większej pomocy w walce z Rosjanami. Wyraził także wdzięczność wszystkim ludziom na świecie, którzy wspierają Ukrainę. - Szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem - mówił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem

 

- Zełenski robi to, co należy. Robi to świetnie, to jego obowiązek. Świat powinien robić wszystko, by nie dopuścić do trzeciej wojny światowej. Szczyt NATO będzie działać odstraszająco na Rosję, która nie spodziewała się, że świat zachodni tak mocno zintegruje się przeciwko niej - podkreślił na antenie Polsat News Zgorzelski.

Wojna w Ukrainie. Zgorzelski: nie możemy dopuścić do konfliktu NATO-Rosja

Jego zdaniem Polska, jako kraj frontowy średniej wielkości, nie może być dwa kroki przed najsilniejszymi - NATO, USA - tylko pół kroku za nimi. Nawiązał tym do planu misji pokojowej w Ukrainie zaproponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego.

 

- To stawia zapytania znak czy prezes PiS zadbał bardziej o bezpieczeństwo Polski, czy uczynił je bardziej ryzykownym. Moim zdaniem to drugie. Jeśli to nie było uzgodnione z NATO, z USA to inicjatywa ryzykowna. Jesteśmy krajem granicznym. W przypadku ewentualnego konfliktu my oberwiemy najbardziej. Musimy zrobić wszystko, by nie dopuścić do konfliktu NATO-Rosja, bo wtedy Polska będzie największym poszkodowanym - wymienił.

 

ZOBACZ: Gen. Jarosław Stróżyk w "Gościu Wydarzeń": Jestem sceptyczny, co do misji pokojowej NATO w Ukrainie

 

Pytany o to, co znaczy "wszystko", odparł: to, co do tej pory, ale bez nieuzgodnionych inicjatyw. Wicemarszałek Sejmu zaznaczył, że nasz kraj jest jedną wielką organizacją pozarządową o otwartym sercu i drzwiach. Podziękował za to nie tylko NGOs, ale też samorządowcom i rządowi.

Zgorzelski: tylko prezydent Chin może zatrzymać tę wojnę w ciągu doby

Nawiązując do wizyty Bidena w Polsce, Zgorzelski stwierdził, że można byłoby po niej oczekiwać stałej obecności wojsk NATO w naszym kraju i zwiększania jej, zapewnienia otrzymania dodatkowego sprzętu i przekazania broni defensywnej dla Ukrainy oraz deklaracji, że artykuł 5 Sojuszu zostanie zastosowany natychmiast, gdy Rosja naruszy granice NATO.

 

Wicemarszałek Sejmu dodał, że "tylko jeden człowiek na świecie jest w stanie zatrzymać tę wojnę w ciągu 24 godzin".

 

- To Xi Jinping, prezydent Chin. Od 2013 roku Putin spotkał się z nim aż 37 razy - mówił polityk.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie