Japonia: pocisk balistyczny Korei Północnej spadł do morza w naszej strefie ekonomicznej

Świat
Japonia: pocisk balistyczny Korei Północnej spadł do morza w naszej strefie ekonomicznej
PAP/EPA/YONHAP
Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

- Na morzu należącym do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii spadł pocisk balistyczny Korei Północnej, możliwe, że był to nowy typ pocisku międzykontynentalnego - poinformowało w czwartek japońskie ministerstwo obrony. Północnokoreańską próbę rakietową potwierdziła również armia Korei Południowej.

- Według naszych analiz pocisk balistyczny leciał przez 71 minut i spadł o godz. 15:44 (godz. 7:44 czasu polskiego) ok. 150 km od leżącego na południu wyspy Hokkaido półwyspu Oshima - przekazał wiceminister obrony Makoto Oniki. Dodał, że mógł to być nowy model międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

 

ZOBACZ: Koreańska armia: Korea Północna testowała wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe

 

Japońska straż przybrzeżna, która informowała wcześniej o wystrzeleniu północnokoreańskiego pocisku sprecyzowała, że wylądował on na zachód od japońskiego wybrzeża. Jak przekazał japoński rząd, próba pocisku nie spowodowała żadnych zniszczeń.

 

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej poinformowało, że Korea Północna przeprowadziła w czwartek test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Kolejna próba Korei Północnej

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in potępił próbę rakietową Korei Płn. i skrytykował przywódcę tego kraju Kim Dzong Una, który jego zdaniem złamał tym samym moratorium na testy pocisków dalekiego zasięgu - przekazało biuro południowokoreańskiego prezydenta.

 

Była to 12 próba północnokoreańskiej broni dalekiego zasięgu w 2022 roku - informuje agencja AP. Dodaje, że według ekspertów celem niezwykle intensywnych testów północnokoreańskiego uzbrojenia jest nie tylko sam rozwój broni, ale również wywieranie nacisku na USA w związku z pogłębieniem się impasu wokół zamrożonych negocjacji nuklearnych między tymi państwami.

 

ZOBACZ: Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w kierunku Morza Japońskiego

 

Siły zbrojne USA i Korei Płd. ostrzegały niedawno, że Korea Płn. przygotowuje się do testu swojego najpotężniejszego do tej pory pocisku balistycznego dalekiego zasięgu - przypomina AP.

 

Korea Płn. przeprowadziła ostatni test rakiety o takim zasięgu w 2017 r. - przypomina agencja Reutera.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie