Wojna w Ukrainie. Rzecznik Kremla: użyjemy broni jądrowej, jeśli istnienie Rosji bedzie zagrożone

Świat
Wojna w Ukrainie. Rzecznik Kremla: użyjemy broni jądrowej, jeśli istnienie Rosji bedzie zagrożone
AP
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

- Wszystkie możliwe powody użycia rosyjskiego arsenału atomowego są publiczne i można je przeczytać - przekazał rzecznik władz w Moskwie Dmitrij Pieskow w rozmowie z amerykańską telewizją CNN. Ocenił, że "operacja specjalna" - jak nazywa Kreml wojnę w Ukrainie - idzie "zgodnie z planem".

Jak powiedział Pieskow, "nikt nigdy nie przypuszczał, że 'specjalna operacja wojskowa' na Ukrainie potrwa tylko kilka dni". Innego zdania są jednak zachodnie wywiady - według ich informacji Władimir Putin chciał zdobyć sąsiedni kraj w ciągu dwóch-trzech dni, a po 72 godzinach inwazji ustanowić w Kijowie marionetkowe władze.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca prezydenta: nie spodziewamy się teraz interwencji białoruskiej armii

 

Ustalenia agentów państw europejskich i USA potwierdzała "wpadka" rosyjskiej agencji RIA Nowosti, która 26 lutego poinformowała o "zjednoczeniu" Rosji i Ukrainy. Tekst najpewniej był przygotowany wcześniej, a opublikowany został automatycznie.

Pieskow: gdy jest zagrożenie egzystencjalne dla Rosji, można użyć arsenału jądrowego

W rozmowie z CNN rzecznik Kremla powtórzył również twierdzenia Moskwy, że wojskowa kampania przeciw Ukrainie "była planowana". Pieskow zapytany, na ile prawdopodobne jest użycie broni atomowej przez Władimira Putina, odparł: - Rosyjska polityka bezpieczeństwa nakazuje, by kraj używał broni jądrowej tylko wtedy, gdy jego istnienie jest zagrożone.

 

ZOBACZ: Niemcy. Dmytro Kułeba: Ukraińca zwolniono z pracy za pokazanie nagrania o okrucieństwach wojny

 

Stwierdził, że "wszystkie możliwe powody" użycia atomowego arsenału "są publiczne i można je przeczytać". - Jeśli istnieje więc zagrożenie egzystencjalne dla Rosji, to można arsenału nuklearego użyć zgodnie z naszymi założeniami bezpieczeństwa wewnętrznego - przestrzegł Pieskow.

Rosyjskie siły jądrowe ze wzmocnioną służbą bojową

W lutym kremlowskie władze postawiły swoje siły nuklearne w stan gotowości. "Zgodnie z tym nakazem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało 28 lutego, że jego siły rakietowe oraz floty na Północy i Pacyfiku zostały objęte wzmocnioną służbą bojową" - podaławała wówczas agencja Interfax.

 

ZOBACZ: Krajowy Plan Odbudowy. Minister Piotr Nowak: jest polityczna zgoda w KE na uruchomienie KPO

 

Natomiast 14 marca Antonio Guterres, sektetarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział, że "perspektywa konfliktu nuklearnego była kiedyś nie do pomyślenia, teraz znów znajduje się w sferze możliwości".

wka/Polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie