Wojna w Ukrainie. Rosja chce wysłać białoruskich żołnierzy na front. Oferuje zapłatę

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja chce wysłać białoruskich żołnierzy na front. Oferuje zapłatę
East News/HANDOUT/AFP
Rosja szuka wsparcia wśród białoruskich żołnierzy

Pieniądze i darmowa edukacja na uczelniach wojskowych - to Rosja oferuje białoruskim żołnierzom, którzy chcieliby dołączyć do Kremla w ataku na Ukrainę - poinformował ukraiński wywiad (GUR). Jak dodał, morale w siłach zbrojnych Białorusi jest jednak niskie.

Jak ustalił GUR, Rosjanie prowadzą indywidualne rozmowy z żołnierzami armii białoruskiej, aby nakłonić ich do udziału w wojnie m.in. w ramach sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Ukraiński wywiad: Rosja oferuje białoruskim wojskowym m.in. studia na uczelni

"Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie, a oprócz tego edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych, jak np. Riazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach" - podał ukraiński wywiad.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Japonia. Wołodymyr Zełenski: Rosja przygotowuje się do ataku bronią chemiczną

 

Jak uściślił, takie przypadki "w szczególności zostały odnotowane w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi".

 

Jednocześnie - zdaniem Ukraińców - wśród białoruskich wojskowych motywacja do udziału w działaniach wojennych jest "bardzo niska".

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie