Wojna w Ukrainie. 28. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 28. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter.com/Gwardia Narodowa Ukrainy
Pułkownik Aleksiej Szarow

Szpital w Zaporożu w południowo-wschodniej części Ukrainy nad Dnieprem, który leczy ranne dzieci wywiezione z ostrzeliwanego Mariupola, obawia się rosyjskiego ataku. W oknach oddziałów są poukładane worki z piaskiem, okna zaklejone są kawałkami tektury - informuje Gwardia Narodowa Ukrainy.

mad/grz / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 28. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Środa, 23 marca.

Podczas czwartkowych szczytów NATO i G7 brytyjski premier Boris Johnson ogłosi przekazanie Ukrainie kolejnych 6 tys. pocisków, a także 25 mln funtów wsparcia finansowego dla ukraińskich sił zbrojnych - poinformowało w środę wieczorem jego biuro.

W wydanym komunikacie nie sprecyzowano rodzaju pocisków, które trafią na Ukrainę. Wskazano jednak, że liczba sztuk przekazanej przez Wielką Brytanię broni zwiększy się ponad dwukrotnie. Wielka Brytania dostarczyła już siłom zbrojnym Ukrainy ponad 4000 sztuk broni przeciwpancernej, w tym ręczne wyrzutnie pocisków krótkiego zasięgu NLAW, niewielką ilość pocisków przeciwlotniczych Javelin i przenośnych systemów przeciwlotniczych Starstreak.

"Wygramy razem" napisał wcześniej na Twitterze brytyjski premier.

Siły ukraińskie przeprowadzają udane kontrataki na rosyjskie pozycje wokół Kijowa, co prawdopodobnie uniemożliwia Rosjanom przegrupowanie i wznowienie ofensywy na ukraińską stolicę - oceniło w środę wieczorem brytyjskie Ministerstwo Obrony.

"Ukraina zwiększa presję na siły rosyjskie na północny wschód od Kijowa. Siły rosyjskie wzdłuż tej osi już teraz borykają się z poważnymi problemami z zaopatrzeniem i morale. Siły ukraińskie (...) prawdopodobnie odbiły Makarów i Moszczun" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Istnieje realna możliwość, że siły ukraińskie są obecnie w stanie okrążyć jednostki rosyjskie w Buczy i Irpieniu. Jest prawdopodobne, że udane kontrataki ukraińskie uniemożliwią siłom rosyjskim przegrupowanie i wznowienie ofensywy na Kijów" - podkreślono.

Ministrowie transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wezwali w środę UE do pilnych działań ws. Rosji i Białorusi, m.in. do czasowego całkowitego zakazu transportu towarów do i z tych krajów. Swoje stanowisko zawarli w liście skierowanym do unijnej komisarz ds. transportu, Adiny Valean.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w środę wieczorem, że nie spodziewa się przełomu podczas czwartkowego szczytu NATO - podała agencja Ukrinform. Szef ukraińskiej dyplomacji nie zamierza jednak zaprzestać dalej apelować do Sojuszu o zamknięcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

W szczycie Sojuszu weźmie zdalnie udział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

W Doniecku rosyjski czołg staranował busa z pasażerami. Nie wiadomo, czy ktoś został poszkodowany.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy pokazało zagranicznym dziennikarzom zniszczenia dokonane przez wojska rosyjskie w okręgu żytomierskim.

"Kongresman USA Eric Swalwell zaapelował do prokuratora generalnego USA z żądaniem natychmiastowego wszczęcia śledztwa w sprawie zabójstwa dwóch obywateli amerykańskich przez okupantów (rosyjskich)" - poinformował na Twitterze Anton Geraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki i podała, że "nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej".

Agencja "na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego" - podano.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej informuje, że strażacy próbowali gasić pożary wokół w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. "Niewielki wzrost stężenia cezu w powietrzu wykryty w Kijowie i dwóch elektrowniach jądrowych, ale nie stanowią one poważnych problemów radiologicznych" - podała agencja.

Ukraińskie media podają, że Rosjanie utrudniają strażakom działania.

 

Przedstawiciel Pentagonu stwierdził w środę podczas briefingu, że Ukraińcy zdołali odepchnąć wojska rosyjskie po wschodniej stronie Kijowa na odległość ponad 50 km od miasta.

Dodał, że na północ od stolicy Rosjanie w dużej mierze zaprzestali ataków i zaczęli drążyć okopy. Podkreślił jednocześnie, że według resortu obrony USA główne wysiłki Rosjan skupiają się obecnie na wschodzie Ukrainy, w tym Donbasie.

Na zdjęciu: stanowisko ukraińskiej artylerii na przedmieściach Kijowa. PAP/EPA/ATEF SAFADI 

Prawdopodobnie w czwartek USA rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 mln dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Priorytetem są dostawy systemów Javelin i Stinger oraz kamizelek kuloodpornych.

Podczas briefingu przedstawiciel Departamentu Obrony USA stwierdził, że korzystanie z wymienionych systemów to jeden z powodów, dlaczego miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosjanie nie uzyskali dominacji w powietrzu.

W ramach pakietu dostarczone zostaną też przeciwpancerne drony-kamikadze Switchblade, mające zasięg 10-40 km.

Renault ogłosiło w środę, że zawiesi działalność swojej fabryki w Moskwie na czas rozpatrzenia przyszłości swoich udziałów w Awtowazie - podał Reuters.

Francuskie przedsiębiorstwo kontroluje 69 proc. akcji tej największej rosyjskiej spółki motoryzacyjnej.

Olaf Scholz ponownie rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu RFN Steffen Hebestreit.

"Zapoznał się z aktualnym stanem wysiłków Rosji i Ukrainy na rzecz znalezienia rozwiązania dyplomatycznego" - przekazał rzecznik. "Kanclerz wezwał prezydenta Rosji do jak najszybszego zawieszenia broni i poprawy sytuacji humanitarnej" - dodał Hebestreit.

Następnie Scholz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i "zapoznał się z jego oceną obecnej sytuacji oraz procesem negocjacji. Ustalili, że pozostaną w bliskim kontakcie".

 

- Wróg jest obok nas - poinformował w środę mer Sławutycza w obwodzie kijowskim Jurij Fomiczew. Miasto jest zablokowane i nie da się do niego dostarczyć pomocy humanitarnej, ani zorganizować ewakuacji ze względu na zagrożenie ostrzałem rosyjskim - dodał informując, że Rosjanie ostrzelali posterunek, ale "siły ukraińskie odparły wroga".

Mer uprzedził mieszkańców, by mieli naładowane telefony, zapas wody, przygotowane dokumenty i rzeczy do ewakuacji. Zaapelował, by nie lekceważyli sygnałów alarmowych o groźbie ostrzału. Sławutycz liczy ok. 25 tys. mieszkańców i jest położony w północnej części obwodu kijowskiego, niedaleko granicy z Białorusią.

 

"Nasz system bezpieczeństwa został naruszony. Zależność Europy od niestabilnego dostawcy, wykorzystującego energię jako broń do zabijania ludzi, musi się definitywnie skończyć" - mówiła w środę minister Anna Moskwa na ministerialnym spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Paryżu.

"Polska jako jeden z nielicznych krajów UE posiada obowiązkowe awaryjne zapasy gazu na 30 dni" - podkreśliła.

Według minister przejście na czystą energię przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego jest możliwe pod warunkiem, że wszystkie kraje będą działać solidarnie i konsekwentnie.

"Zniknięcie z przestrzeni publicznej w Rosji ważnych postaci ze struktur siłowych, w tym ministra obrony Siergieja Szojgu, świadczy o tym, że trwa tam szukanie winnych niepowodzeń na Ukrainie" - ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

Daniłow wskazał również, że nie widać "nie tylko Szojgu, ale i wielu generałów". Jego zdaniem w Rosji doszło już do "wymiany generałów", którzy mają poprowadzić nową ofensywę na Ukrainie. "Mogę powiedzieć, że to im nie pomoże" - dodał.

Prawie 4,6 tys. ludzi ewakuowano w środę korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Około 2,9 tys. mieszkańców Mariupola przedostało się do Zaporoża własnymi środkami transportu - przekazał Tymoszenko. Z Hulajpola w obwodzie zaporoskim do Zaporoża ewakuowano ok. 50 osób, a do miasta dostarczono pomoc humanitarną.

W obwodzie kijowskim z trzech miejscowości ewakuowano ok. 920 osób, a w ługańskim ewakuowano ok. 670 osób. Dostarczono 60 ton pomocy humanitarnej obejmującej konserwy, kaszę, mąkę.

Prezes banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina chciała się podać do dymisji, gdy prezydent Władimir Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę, ale szef państwa nie zgodził się i nakazał jej pozostać na stanowisku - poinformowała w środę agencja Bloomberg.

W centrum Moskwy nieznana osoba rzuciła koktajlem Mołotowa w mur Kremla - podał portal Nexta.

Zniszczony w wyniku ataku rakietowego budynek mieszkalny w Charkowie

Fot.: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę, że jest gotów kontynuować dialog z prezydentem Władimirem Putinem w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Odnosząc

"My, Francuzi i zachodni sojusznicy zrobimy wszystko, by powstrzymać wojnę na Ukrainie" - zadeklarował.

Macron dodał, że "panuje niepewność", co do możliwości użycia przez Rosję "niedopuszczalnych" rodzajów broni lub zaatakowania innych sąsiednich krajów.

Gwardia Narodowa Ukrainy zamieściła zdjęcie oddziału dziecięcego w szpitalu w Zaporożu, w którym leczone są dzieci z Mariupola.

 

Ukraina ma nadzieję, że w najbliższym czasie jej wojskowi z Wyspy Węży zostaną wymienieni na rosyjskich marynarzy - informuje w środę portal Suspilne, powołując się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.

"Uratowaliśmy 11 marynarzy i jesteśmy gotowi ich oddać, po co nam oni, niech lepiej oddadzą za nich naszych ludzi" - przekazała Wereszczuk, cytowana przez Suspilne, dodając, że Rosja wyraziła chęć zabrania swoich marynarzy, którzy - jak poinformowała - tonęli na Morzu Czarnym.

24 lutego, w pierwszym dniu agresji Rosji na Ukrainę, rosyjska Flota Czarnomorska zaatakowała niewielką ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym, której broniło zaledwie kilkunastu strażników granicznych. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie.

 

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, ograniczył dostęp do serwisu Google News - podają Interfax-Ukraina i AFP.

Roskomnadzor poinformował w komunikacie, że podjął taką decyzję na wniosek prokuratury, ponieważ Google News "umożliwiał dostęp do licznych publikacji i materiałów zawierających fałszywe informacje na temat przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy".

W ubiegłym tygodniu Roskomnadzor oskarżył firmę Google i jej serwis wideo YouTube o działalność "terrorystyczną", co - jak pisze AFP - jest pierwszym krokiem do całkowitego zablokowania tych platform na terenie tego kraju.

 

"Za gwałty na ukraińskich kobietach i dziewczynach podczas wojny surowo odpowie każdy rosyjski okupant, oczywiście, jeśli pozostanie przy życiu" - oświadczyła wiceszefowa MSW Kateryna Pawliczenko, cytowana przez swój resort na Facebooku.

Od początku wojny do ukraińskich służb nadchodzą zgłoszenia w sprawie przestępstw popełnianych przez Rosjan, w tym w sprawie gwałtów na cywilach. "W przechwyconych przez naszych obrońców rozmowach okupanci nawet przechwalają się takimi »wyczynami«" - czytamy.

"Okupanci czują bezkarność i czują, że wszystko im wolno, ale to nie potrwa długo" - zapowiedziano.

Władze Ukrainy nie przyjmują w szeregi ochotników walczących z Rosją w ramach tzw. legionu międzynarodowego osób skazanych, poinformował cytowany w środę przez lizboński dziennik "Diario de Noticias" attache wojskowy ambasady Ukrainy w Paryżu pułkownik Serhij Malyk.

"Wymagamy przedstawienia zaświadczenia o niekaralności (...), gdyż nie chcemy w naszym kraju osób, które nie są godne zaufania, a które mogłyby przeniknąć na Ukrainę i do naszych sił zbrojnych" - powiedział Malyk.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan zaapelował w środę o zwiększenie pomocy dla Ukrainy "na wielką skalę". "Nigdy jeszcze nie widziałem tylu skomplikowanych potrzeb, narastających w ramach tak szybko rozwijającego się kryzysu" - dodał.

"Problemy, z którym jak dotąd próbujemy sobie radzić (na Ukrainie) to tylko ta widoczna część rodzących się potrzeb" - ocenił Ryan. Podkreślił, że znacznie zwiększona pomoc musi trafić do ogarniętego wojną kraju już "w najbliższych tygodniach" i przypomniał, że oprócz 3,5 mln osób, które uciekły za granicę i 6,5 mln wewnętrznych uchodźców, wojna dotknęła już poważnie 12 mln Ukraińców.

W kraju brakuje opieki medycznej, a w takich miejscach jak Mariupol próba przewiezienia chorych do szpitali grozi śmiercią - oświadczył Ryan, przypominając, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie stał się dla rosyjskich wojsk "celem samym w sobie". Dodał, że od początku rosyjskiej inwazji odnotowano 64 zweryfikowane ataki na placówki medyczne w Ukrainie.

Ukraiński minister rolnictwa Roman Leszczenko zrezygnował ze stanowiska. Wcześniej informował, że zasiewy w kraju zmniejszą się rok do roku o co najmniej połowę.

Media nie podały powodu rezygnacji polityka.

 

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos podała, że będzie podpisywać międzynarodowe kontrakty w rublach.

 

W Charkowie po rosyjskim ostrzale ratownicy znaleźli w ruinach żywego królika. Zwierzę przygarnęli strażacy, którzy nadali mu imię Lucky (ang. szczęściarz).

"Powinniśmy usłyszeć od prezydenta Joe Bidena w czasie jego wizyty w Polsce o trwałości sojuszu polsko-amerykańskiego, obecności amerykańskiej i gwarancji amerykańskich dla Polski. Chodzi o jasny sygnał o realnej i trwałej gotowość już dzisiaj" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

"To jest Nina, zawodowa farmaceutka z Charkowa. Przed rosyjskim atakiem bombowym pracowała w aptece" - napisał na Twitterze Artur Karytonow, przewodniczący Ligi Liberalno-Demokratycznej Ukrainy.

"Nina zgodziła się pokazać twarz po spotkaniu z prostymi Rosjanami. Aby świat poznał prawdę" - napisał działacz, który zamieścił zdjęcie kobiety, która wskutek rosyjskiego ataku odniosła powżne obrażenia twarzy.

"Będzie potrzebowała bardzo długiego leczenia" - dodał.

 

W kontrolowanym przez wojska rosyjskie Trościańcu na północy Ukrainy okupanci ukradli ostatnią karetkę i ostrzelali szpital. Kobiety muszą rodzić w domach - alarmuje w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

W rosyjskim ostrzale w Kijowie podczas wykonywania zadania redakcyjnego zginęła dziennikarka portalu śledczego "The Insider" Oksana Baulina. Reporterka dokumentowała zniszczenia spowodowane ostrzałem ze strony rosyjskich wojsk w dzielnicy Padół. Podczas pracy znalazła się pod kolejnym ostrzałem rakietowym. Oprócz niej zginął jeszcze jeden cywil, a dwie towarzyszące im osoby zostały ranne.

Baulina pracowała wcześniej w Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego, a po wpisaniu jej przez Kreml do rejestru organizacji ekstremistycznych kobieta wyjechała z Rosji. "The Insider" zajmował się, wraz z platformą śledczą Bellingcat, m.in. badaniem próby otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz operacją rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w Czechach i Bułgarii.

 

"Pod Mikołajewem dzielny 78-letni dziadek Wasilij podpalił koktajlem Mołotowa baterię rakiet Grad rosyjskich okupantów" - doniosła agencja Unian.

Burmistrz Basztanki Aleksander Beregowy powiedział, że mężczyzna nie został wcześniej przyjęty do obrony terytorialnej ze względu na podeszły wiek. Jednak, gdy w Basztance zaczęły się walki, "nie mógł stać bezczynnie".

Mer twierdzi, że Rosjanie zrezygnowali z prób wjazdu do miasta ze względu na silny opór cywilnych mieszkańców.

Możliwe będzie prowadzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy z pieczy zastępczej i tych, którzy przyjechali do Polski bez opieki - przewiduje uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

"Oceniamy, że rosyjskie wojska dopuściły się zbrodni wojennych na Ukrainie" - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Wskazał m.in. na atak na teatr w Mariupolu, gdzie chronili się cywile.

 

Podczas briefingu na pokładzie Air Force One w drodze do Brukseli doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że owocem szczytu NATO będzie wyznaczenie zadania "militarnym i politycznym instrumentom NATO opracowania długoterminowego planu" rozmieszczenia sił potrzebnych do obrony wschodniej flanki.

Wizytę w Kijowie złożył w środę minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas. To pierwszy zagraniczny minister obrony, który przyjechał do ukraińskiej stolicy od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie - informuje strona ukraińska.

"Litwa i cały naród litewski jest z Ukrainą. Nie tylko w słowach. Arvydas Anuszauskas jest pierwszym od 24 lutego zagranicznym ministrem obrony, który nie bał się przyjechać na Ukrainę osobiście. Kto będzie następny?" - napisał na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że zamierza wykorzystać czwartkowe spotkania przywódców NATO i G7 do zwiększenia presji na reżim Władimira Putina w Rosji - przekazało w środę biuro Johnsona po rozmowie telefonicznej obu przywódców.

W wyniku ostrzałów rosyjskich w Charkowie zniszczone zostały 1143 obiekty infrastruktury, w tym 998 domów mieszkalnych - poinformował w środę mer miasta Ihor Terechow.

Zdjęcia obiektów zbombardowanych w Izjumie w regionie charkowskim zamieściła z kolei wiceszefowa ukraińskiego MSZ Emine Dzheppar.

 

Zaprosiłem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by zwrócił się do członków Rady Europejskiej - napisał na Twitterze szef Rady Charles Michel. "Odważni Ukraińcy walczą o wolność, a UE zdecydowanie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - podkreślił polityk.

Wbrew ostrzeżeniom zachodnich wywiadów Rosja nie przeprowadziła na razie cyberataków przeciw Ukrainie i USA, bo być może uznała, że wygra wojnę tak szybko, że nie są one konieczne. Ale prezydent Władimir Putin może mieć "asa w rękawie" i czekać na stosowny moment - pisze w środę portal Politico.

Niemieckie ministerstwo obrony zapowiedziało dostarczenie Ukrainie 2 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych Panzerfaust z zasobów Bundeswehry - informuje w środę dpa.

Ukraińskie siły zbrojne otrzymały już od Niemiec 1 tys. sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków Stinger z zasobów Bundeswehry, a także 500 z około 2700 pocisków Strieła ze starych zapasów - przypomina dpa.

"Renault odmawia wycofania się z Rosji" - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, wspominając o wspieraniu przez koncern brutalnej wojny w Europie. "Błędy muszą mieć swoją cenę, zwłaszcza gdy się powtarzają. Klientów i firmy na całym świecie wzywam do bojkotu" - napisał.

 

Wojska rosyjskie próbują wziąć w okrążenie niektóre zgrupowania ukraińskie, by potem wysunąć kolejne ultimata. Jednocześnie, łamiąc prawo humanitarne, nie przestają bombardować miast - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w środę wieczorem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał poprosić administrację USA, by wstrzymała się z obejmowaniem sankcjami oligarchy Romana Abramowicza - podał w środę "Wall Street Journal".

Zełenski miał to motywować przydatnością Abramowicza w rozmowach pokojowych z władzami Rosji.

Norweskie ministerstwo finansów poinformowało w środę, że nie można wykluczyć, iż sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pozostanie dłużej na stanowisku szefa Sojuszu ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Na początku lutego Stoltenberg został wybrany na prezesa banku centralnego Norwegii.

Wojna na Ukrainie zniweczyła nadzieje najstarszej córki Władimira Putina na otwarcie elitarnego centrum medycznego dla bogatych cudzoziemców w Rosji - twierdzą rosyjscy dziennikarze na emigracji, cytowani przez dziennik "Daily Mail".

Maria Woroncowa, którą niezależne media w Rosji uważają za córkę prezydenta Władimira Putina jest doktorem nauk medycznych i pracownicą naukową Państwowego Medycznego Centrum Badawczego Endokrynologii w Moskwie.

Zdaniem rosyjskiego dziennikarza śledczego na emigracji Siergieja Kaniewa starsza córka Putina "ma duży udział w poważnym projekcie budowy supernowoczesnego centrum medycznego pod Petersburgiem".

"Plan był taki, by przyciągnąć pacjentów z Europy i bogatych szejków z krajów Zatoki Perskiej, a teraz po ataku na Ukrainę jacy Europejczycy czy szejkowie przyjadą?" - pyta Kaniew retorycznie.

Rosja będzie domagać się od "nieprzyjaznych" krajów zapłaty w rublach za sprzedaż gazu - ogłosił w środę rosyjski prezydent Władimir Putin w wystąpieniu cytowanym przez agencję Reutera.

Wypowiedź wywołała gwałtowny wzrost cen gazu w Europie i obawy, że takie posunięcie pogłębi kryzys energetyczny w regionie.

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. popełniania zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości oraz łamania praw człowieka przez Rosję w Ukrainie.

"Będziemy z prezydentem USA Joe Bidenem rozmawiali o bezpieczeństwie, także Polski, o Sojuszu i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wizyta pokazuje znaczenie Polski w strukturach NATO i regionie" - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

 

"Rosja swoimi działaniami jednoznacznie pokazała, że rozwiązuje akt NATO-Rosja z 1997 roku. NATO powinno jasno i wyraźnie powiedzieć to samo: nie ma tego aktu. Przekreślić raz na zawsze ten fikcyjny, z winy Rosji, dokument" - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu BBN.

Chodzi o "Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa". - Niestety Rosja pokazała, że jest agresorem, pokazała że nie przestrzega prawa międzynarodowego w żadnym zakresie, żadnych norm - mówił prezydent.

- W tej chwili Rosja pokazuje, że nie przestrzega nawet praw wojny ustanowionych konwencjami międzynarodowymi, atakując ludność cywilną i zabijając niewinnych ludzi na Ukrainie - dodał Andrzej Duda.

 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jednym z postulatów na szczycie NATO będzie stała obecność wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

 

- Na naradzie przedyskutowaliśmy kwestie ważne dla Polski, które chciałbym poruszyć w czasie szczytu NATO, a więc przede wszystkim to, że trzeba zmodyfikować koncepcję strategiczną Sojuszu na najbliższe lata - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu środowej narady w BBN.

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały w środę ranne w rosyjskim ostrzale kijowskiej dzielnicy Padół- poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały w środę ranne w rosyjskim ostrzale kijowskiej dzielnicy Padół- poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow zaapelował do Izraela o technologiczną pomoc dla jego kraju, w tym możliwość wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus w walce z Rosjanami.

Dziennikowi "Haarec" Fedorow powiedział, że Ukraina chciałaby otrzymać od Izraela nieofensywną broń cybernetyczną. "Zdecydowanie tego chcemy i potrzebujemy. Byłoby to pożytecznym (instrumentem walki)"- powiedział Fedorow. Izraelski resort obrony odmówił komentarza gazecie.

 

Premier Izraela Naftali Bennett odbył w środę rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który przedstawił mu swoją ocenę negocjacji z Ukrainą oraz "postępów operacji militarnej" sił rosyjskich na Ukrainie - podaje portal "Times of Israel".

Według dziennika "Jerusalem Post" przywódcy omawiali sytuację w Ukrainie, a Putin złożył Bennettowi kondolencje z powodu ataku w Beer Szebie. We wtorek Palestyńczyk zabił tam nożem cztery osoby, zanim został zastrzelony przez osobę cywilną.

Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy przybyłych do Włoch przekroczyła 65 tysięcy - poinformował w środę resort spraw wewnętrznych w Rzymie. Ponad 32 tysiące uchodźców to kobiety, a 25 tysięcy to dzieci.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przed prawie miesiącem do Włoch autokarami i samochodami przyjechało około 63 tysięcy osób, a 2200 koleją. Najwięcej Ukraińców dotarło do Rzymu, Mediolanu, Neapolu i Bolonii.

Niektórzy wojskowi z Białorusi próbują kontaktować się z naszymi władzami i mówią, że w przypadku wysłania ich wojsk na Ukrainę, oddadzą się do niewoli - poinformował rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Ukraińskie siły zbrojne są gotowe na każdy rozwój wydarzeń i wróg nie ma czego szukać na terytorium Ukrainy. Białoruscy wojskowi dobrze o tym wiedzą" - powiedział Fitio.

 

W zoo w Kijowie urodził się w środę lemur. - poinformowała na Twitterze Emine Dzheppar, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. Otrzymał imię Bayraktar od nazwy tureckiego drona, który używany jest przez ukraińskie wojsko do niszczenia rosyjskich pojazdów pancernych.

 

Do 24 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału siedziby administracji w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podaje w środę Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przeszukiwanie gruzów ostrzelanego 1 marca budynku trwa.

Szwecja przekaże Ukrainie kolejne 5 tys. granatników przeciwpancernych, a także sprzęt do rozminowywania - poinformował w środę szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Według Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy w kraju zablokowano blisko 100 adresów IP i domen, z których "szerzono wrogą propagandę" i dokonywano ataków hakerskich.

Z powodu aktywnych działań wojennych pozbawione są łączności komórkowej ukraińskie miasta: Mariupol w obwodzie donieckim, Izium w obwodzie charkowskim i podkijowskie miejscowości Worzel, Irpień, Bucza i Hostomel - podała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

Przechwycony na polu walki na Ukrainie zaawansowany rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4 zostanie przewieziony do USA do zbadania - podał w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Krasucha to używany od 2010 roku rosyjski mobilny, naziemny system walki elektronicznej.

Głównym celem systemu Krasucha są pokładowe urządzenia radioelektroniczne w samolotach systemu wczesnego ostrzegania, radary naziemne, satelity szpiegowskie krążące na niskiej orbicie okołoziemskiej i drony.

Od piątku obywatele Ukrainy będą mogli wymienić do 10 tys. hrywien na osobę w 52 oddziałach PKO Banku Polskiego - poinformował bank w środę.

Przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO BP.

 

Wojska rosyjskie użyły we wtorek wieczorem amunicji fosforowej w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel - poinformował mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.

"Wczoraj, 22 marca, późnym wieczorem rosyjscy okupanci na północno-zachodnich obrzeżach Kijowa użyli zakazanej amunicji fosforowej. Przybliżony obszar zniszczeń to rejon Irpienia-Hostomla" - napisał w środę w wiadomości na Telegramie Markuszyn.

"Użycie przez wroga takiej broni przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i pogwałceniem Konwencji genewskiej z 1949 roku" - dodał. Według konwencji silnie trująca amunicja fosforowa nie może być stosowana na terenach zaludnionych, lecz w ograniczonych ilościach wyłącznie jako zasłona dymna czy do oświetlania pozycji przeciwnika.

Do Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu trafiło w środę 10 palet różnego rodzaju artykułów dla uchodźców. Wśród zebranych przez pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z całej Polski znalazły się m.in. koce, pieluchy a także żywność i słodycze dla dzieci.

Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, do zbiórki włączyły się izby administracji skarbowej z Wrocławia, Opola, Krakowa, Kielc, Łodzi, Katowic, a także Krajowa Szkoła Skarbowości. W koordynacji i przekazaniu pomocy pośredniczy rzeszowska IAS.

 

Włoski minister kultury Dario Franceschini poinformował o przeznaczeniu 2 milionów euro na przyjęcie artystów z Ukrainy i pomoc dla nich. W środę szef resortu podpisał dekret w tej sprawie.

 

W środę w kontrolowanym przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy Rosjanie wdarli się do domu dziennikarki i szefowej portalu Ria-Melitopol Switłany Zalizeckiej i uprowadzili jej 75-letniego ojca - podaje serwis Suspilne News.

Rosjanie zostawili informację, że uwolnią mężczyznę, tylko jeśli córka zgłosi się po niego osobiście - pisze w środę portal. Dziennikarka zapowiedziała, że "nie planuje tam iść", bo opuściła miasto, gdy Hałyna Danylczenko, obecna p.o. mera miasta, zaproponowała jej współpracę z okupantami.

36-letni Serhij Stachowski, jest jednym z ukraińskich sportowców, którzy wrócili do kraju, by bronić ojczyzny. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział, że Rosjanie "wyrzynają rodziny, zabijają cywilów, gwałcą".

Stachowski zgłosił się na ochotnika jako rezerwista.

"Szukamy rosyjskich agentów, zapobiegamy włamywaniu się maruderów do sklepów" - powiedział sportowiec. "Tworzymy grupy od trzech do pięciu osób. Mamy sektor, który patrolujemy. Każdy ma dwugodzinną zmianę, potem sześciogodzinną przerwę na odpoczynek, potem znowu trzeba wyjść na dwie godziny, czy to w dzień, czy w nocy" - dodał.

Holandia nie zamierza przejmować ukraińskich uchodźców z innych krajów, m.in. z Polski - powiedział w środę w parlamencie sekretarz stanu ds. migracji Eric van der Burg.

Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa ostrzegła, że rosyjscy żołnierze szykują "ewakuację" ludności Czernihowa, która ma polegać na wywiezieniu ich do Rosji. Wojsko sporządza listy mieszkańców przeznaczonych do wywiezienia. Osoby z list mają być transportowane do miasta Lgow w obwodzie kurskim.

Czernihów jest oblegany przez wojska rosyjskie. W godzinach porannych w środę pojawiły się doniesienia o zbombardowaniu przez Rosjan mostu na rzece Desna na trasie łączącej Czernihów z Kijowem. "Rosjanie odcięli Czernihów od Kijowa, biorąc ludność cywilną jako zakładników" - stwierdziła Denisowa.

Atak prawdopodobnie miał na celu uniemożliwienie ewakuacji mieszkańców w kierunku ukraińskiej stolicy i dostarczania pomocy humanitarnej do Czernihowa. Jak dotąd ponad połowa mieszkańców opuściła miasto.

Minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok poinformował w środę, że rząd jego kraju ponownie uruchamia placówkę dyplomatyczną na Ukrainie, która będzie działać w przygranicznym mieście Użhorod. Od czwartku będzie tam pracować ambasador.

"Słowacja chce pokazać, że nadal jest obecna na Ukrainie" - oświadczył Korczok i dodał, że personel dyplomatyczny będzie się składać z tych samych pracowników, którzy przed ewakuacją pracowali w Kijowie.

Dobroczynna fundacja CORE, współzałożona i kierowana przez dwukrotnego laureata Oskara aktora Seana Penna, będzie współpracować z miastem Kraków ws. pomocy dla uchodźców. Umowę w tej sprawie gwiazdor podpisał w środę w krakowskim magistracie. Ze strony miasta sygnatariuszem dokumentu jest prezydent Jacek Majchrowski.

Zgodnie z ustaleniami stron, miasto otrzyma od CORE "know-how" - informacje praktyczne zdobyte na podstawie dotychczasowych doświadczeń fundacji. Organizacja zakłada w Krakowie swój oddział, co oznacza też, że zatrudnia tam pracowników, którzy będą pomagać uchodźcom w ich miejscach zatrzymania, ale i na dworcu kolejowym.

Pomoc ma też polegać m.in. na działaniach edukacyjnych, organizacji warsztatów, czasu wolnego. W ramach współpracy przewidziano wsparcie finansowe ze strony fundacji. Wiadomo m.in., że przekaże ona fundusze na odnowę pustostanów dla 50 uchodźców.

 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę agresorzy zabili sześciu ratowników medycznych i 58 razy brali na cel karetki pogotowia - poinformował w środę na Facebooku minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko.

Rząd Pedro Sancheza utrzymuje wciąż ponad 1 tysiąc tzw. złotych wiz wydanych obywatelom Rosji od 2013 r. za zakup nieruchomości lub innych inwestycji w Hiszpanii od wartości ponad 500 tys. euro - poinformowały media, powołując się na źródła MSZ. Zawieszono jednak wydawanie nowych "złotych wiz".

"Złote wizy" to system umożliwiający w Hiszpanii obywatelom spoza UE zdobycie statusu rezydenta w zamian za dokonanie inwestycji kapitałowych.

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Mariupolu zniszczone zostało Muzeum Sztuk Pięknych im. Archipa Kuindży, w którym znajdowały się obrazy wielu wybitnych twórców – poinformowały władze oblężonego i bezlitośnie niszczonego przez Rosjan miasta.

W muzeum znajdowały się kopie prac Kuindży, ale były tam również oryginalne obrazy innych malarzy światowej sławy – Iwana Ajwazowskiego, Mikołaja Głuszczenki, Tetiany Jabłońskiej, Mychajły Derehusa i innych.

Los dzieł sztuki jest obecnie nieznany – podano

"W Iwanówce (obwód czernihowski) rosyjscy żołnierze pozwolili kilku samochodom wyjechać zaminowaną trasą. Podczas wybuchu z sześciu pasażerów jednego z samochodów przeżyło tylko trzech" - napisała w serwisie Telegram rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

Wołodymyr Zełenski we francuskim parlamencie: wiecie, czym jest wolność, równość, braterstwo. Potrzebujemy waszej pomocy, by wolność nie przegrała. 

Prezydent Ukrainy zwrócił się z apelem do francuskich polityków. - Wartości są ważniejsze niż zyski, francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek - mówił.

Fot: Ukrainian Presidential Press Office/Associated Press/East News

Dwa kolejne rosyjskie samoloty wojskowe zostały zestrzelone w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformowało w środę na Facebooku ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych "Wschód".

Według najnowszych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja straciła od początku inwazji 101 samolotów i 124 śmigłowce bojowe.

Do państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy trafi 3,4 mld euro z unijnego instrumentu REACT-EU - przekazała w środę Komisja Europejska. Środki wesprą m.in. kraje znajdujące się na pierwszej linii pomocy - Polskę, Węgry, Rumunię i Słowację.

Zwłoki poległych rosyjskich żołnierzy w obwodzie sumskim nie są przez Rosjan zabierane, leżą w specjalnych workach pod gołym niebem - przekazał portal Suspilne, powołując się na przedstawiciela władz obwodu sumskiego Anatolija Kotlara.

(Ciała) "nie są potrzebne tamtej stronie, nie zabierają ich, zostają u nas i stanowią bardzo duże zagrożenie przede wszystkim ekologiczne. Rozkładając się, ludzkie ciało wydziela trupi jad" - powiedział Kotlar.

 

Kijów odpowie ws. ograniczenia liczby swoich dyplomatów na Białorusi.

"Traktujemy takie działania Białorusi jako kolejny, niczym niesprowokowany nieprzyjazny krok wobec Ukrainy. Ukraina nie pozostawi działań Białorusi bez należnej odpowiedzi, o której poinformujemy" - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy.

Białoruskie MSZ poinformowało w środę o wydaleniu ukraińskich dyplomatów w związku z rzekomymi "nieprzyjaznymi działaniami" strony ukraińskiej po 2020 r.

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu Sojuszu w jego wschodniej części. Wskazał, że przywódcy zdecydują o rozmieszczeniu czterech nowych grup bojowych: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

fot. AP/Associated Press/East News

Już od około dwóch tygodni w telewizji i na publicznych wydarzeniach nie ma ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerija Gierasimowa - zwrócił uwagę w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna w Ukrainie. Szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu zniknął?

Litwa dąży do tego, by NATO dokonało przeglądu planów obronnych i opracowało pełną strategię obrony Polski i państw bałtyckich - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis przed czwartkowym szczytem NATO.

Inicjatywa misji pokojowej na Ukrainie jest cenna i potrzebna do realizacji, ponieważ musimy doprowadzić do zatrzymania wojny, albo przynajmniej wstrzymania ostrzału i doprowadzenia do stworzenia korytarzy humanitarnych - powiedział w środę ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Przywódcy na szczycie w Brukseli zajmą się rolą Chin w kryzysie na Ukrainie. Istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Od 24 lutego - dnia ataku Rosji na Ukrainę - zrealizowanych zostało ponad 2,5 tys. transportów samochodowych z pomocą humanitarną dla Ukrainy; zawierały przede wszystkim produkty żywnościowe, medyczne, środki higieny oraz odzież - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

"Do agresji Rosji na Ukrainę Europa wegetowała w nieświadomości, nie widząc tykającego zegara - Rosji, słuchając wypowiedzi europejskich polityków oscylujących między 'strategiczną autonomią', a kwestionowaniem Sojuszu Atlantyckiego" - pisze "Le Figaro", analizując zapowiedzi wzrostu wydatków na zbrojenia 8 państw europejskich, m.in. Polski z 2 do 3 proc. PKB.

Koncern Nestle ogłosił w środę, że ogranicza działalność w Rosji. Jak ogłosiła firma, zawiesiła już działalność szeregu swoich marek i wszelkie kampanie reklamowe, wstrzymała większość importu i eksportu, zawiesiła też inwestycje kapitałowe w Rosji.

Nestle ogłosiło, że działalność w Rosji została ograniczona do zapewnienia dostaw np. pokarmu dla dzieci czy specjalistycznych produktów odżywczych dla chorych. Zawieszona została natomiast działalność poszczególnych marek, m.in. KitKat czy Nesquik.

Firma poinformowała też, że w przewidywalnej przyszłości nie spodziewa się uzyskać w Rosji jakikolwiek zysków, a w związku z tym także i płacić związanych z nimi podatków. Gdyby jakieś zyski zostały osiągnięte, trafią do organizacji, zajmujących się pomocą humanitarną - zastrzegł koncern.

Nestle przypomniało, że zatrudnia w Ukrainie 5,8 tys. pracowników. Podkreśliło, że dostarczyło "setki" ton żywności i "znaczącą" pomoc finansową na wsparcie mieszkańców Ukrainy i uchodźców w sąsiednich państwach.

Zagrożenie atakiem chemicznym przez Rosję jest realne - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden przed wylotem do Brukseli. Prezydent odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza.

Prezydent szerzej na ten temat wypowiedział się we wtorek, kiedy ocenił, że widzi "jasne znaki" wskazujące, że Rosja przygotowuje prowokacje z użyciem broni chemicznej, dodając że Putin może tego się dopuścić, bo jest "przyparty do ściany".

Dyrektor Chersońskiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego i deputowany do rady obwodu chersońskiego Ołeksandr Knyha został porwany przez rosyjskich żołnierzy - przekazało w środę na Facebooku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

"Rano rosyjscy terroryści we właściwy sobie faszystowski sposób porwali dyrektora i wywieźli go w nieznanym kierunku. (...) Wzywamy międzynarodową wspólnotę kulturalną, aby dołożyła wszelkich starań w celu jak najszybszego uwolnienia Knyhi. Niech dowie się o tym cały świat" - napisano na profilu ukraińskiego resortu kultury.

Knyha jest założycielem festiwalu "Melpomena Taurydy" - jednego z największych międzynarodowych festiwali teatralnych w Ukrainie, organizowanego cyklicznie w Chersoniu. Otrzymał państwowe nagrody Zasłużonego Działacza Sztuk Ukrainy (2009) i Narodowego Artysty Ukrainy (2017). 

Wysłannik prezydenta Rosji ds. zrównoważonego rozwoju Anatolij Czubajs zrezygnował ze swojego stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę - podały w środę agencje Bloomberg i Reutera, powołując się na źródła bliskie politykowi. Czubajs jest znany przede wszystkim jako architekt rosyjskiej transformacji po upadku ZSRR.

Według Bloomberga sprzeciw wobec wojny był bezpośrednim powodem odejścia Czubajsa, który od 2020 r. pełnił rolę specjalnego przedstawiciela prezydenta FR ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Czubajs jest głównie znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej, pełniąc rolę m.in. ministra finansów i wicepremiera pod rządami Borysa Jelcyna. Jak zaznacza Bloomberg, był też człowiekiem, któremu Władimir Putin zawdzięcza swoją pierwszą pracę na Kremlu, w administracji prezydenta. Czubajs był też jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w epoce Putina.

Sejm RP stanowczo potępia zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, akty ludobójstwa, których dopuszczają się na terytorium suwerennej Ukrainy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej - głosi projekt uchwały Sejmu, który ma być głosowany w środę.

Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie programu, w ramach którego na zapewnienie dostępu do podstawowych produktów, w tym żywności, Ukraina będzie mogła dostać 330 mln euro w formie pożyczek. KE wyraziła też gotowość do powołania m.in. zespołu negocjacyjnego w celu wspólnych zakupów gazu na poziomie unijnym.

Prezydentowi Rosji nie opłaca się teraz użycie broni nuklearnej, ponieważ skutków jej użycia nie dałoby się zamaskować propagandą – ocenia gen. Roman Polko. Jego zdaniem Zachód nie powinien poddawać się szantażowi nuklearnemu.

Rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego - podał reporter PAP.

Mamy 105 tys. dzieci w polskich szkołach, z czego zdecydowanie ponad 10 tys. dzieci w oddziałach przygotowawczych - powiedział w środę w Zamościu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że według szacunków w Polsce jest 650-700 tys. dzieci uchodźców ukraińskich, co pokazuje, że większość nie zapisała się do polskich szkół.

"Nie bez powodu obwód czernihowski nazywany jest krainą partyzanckiej chwały, bo ludzie bronią swojej ziemi wspólnie z Siłami Zbrojnymi. W ten sposób siłom oporu siewierszczyny wraz z lokalnymi patriotami udało się zniszczyć rosyjskiego 'Tygrysa'. Ustalane są straty wrogów" - poinformowano na Twitterze ukraińskich sił zbrojnych.

- Rosyjskie twierdzenia, że Ukraina rozwija broń B i C (biologiczną i chemiczną - red.) lub że USA chcą użyć takiej broni na Ukrainie, nie są prawdą i wydają mi się ukrytą groźbą, że sam Putin rozważa jej zastosowanie. Dlatego ważne było dla mnie, aby powiedzieć Putinowi bardzo wyraźnie i bezpośrednio: "to byłoby niedopuszczalne i niewybaczalne". Nikt nie powinien nawet o tym myśleć - wskazał szef niemieckiego rządu.

Dodał, że w reakcji na poruszające przemówienie, jakie w ubiegły czwartek wygłosił w Bundestagu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, "czuł się odpowiedzialny za to, by w tej trudnej sytuacji postąpić właściwie, zadbać o szybkie zakończenie wojny na Ukrainie i zapobiec dalszemu rozszerzaniu się konfliktu". - Prezydent Ukrainy ma rację: Niemcy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność - zaznaczył.

Agencja Reutera rezygnuje z umieszczania treści pochodzących z rosyjskiej agencji TASS w swojej ofercie dla klientów biznesowych. Decyzja ma związek ze sposobem przedstawiania inwazji na Ukrainę w rosyjskich mediach - poinformowało w środę kierownictwo Reutersa.

W pobliżu Mariupola i Mikołajowa ukraińskie wojsko wyeliminowało dowódcę rosyjskiej 810. Brygady Piechoty Morskiej, która miała zaatakować Odessę na południu kraju - ogłosił rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany w środę przez agencję Ukrinform. Według brytyjskich mediów zabity wojskowy to pułkownik Aleksiej Szarow.

"To czeka każdego, kto spróbuje gwałcić ukraińskie kobiety i zabijać nasze dzieci. Nie będzie dla nich usprawiedliwienia" - oświadczył Bratczuk.

Według brytyjskich mediów Szarow jest już 15. wysokiej rangi dowódcą, jakiego rosyjska armia straciła od początku napaści na Ukrainę.

Aktywna faza rosyjskiej inwazji załamie się do kwietnia - ocenił w środę doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz.

Wskazał, że ofensywa Rosji została powstrzymana w wielu regionach Ukrainy. "Rosjanie stracili już 40 proc. swoich atakujących wojsk" - dodał.

Ukraińcy wykazują się niebywałą odwagą i powstrzymują ataki Rosjan na wielu frontach - ocenił w środę były zastępca dowódcy sił NATO w Europie generał Adrian Bradshaw na antenie radia BBC 4.

Bradshaw ostrzegł, że wojska rosyjskie prawdopodobnie nie odpuszczą zdobycia Mariupola, który dzieli ich od połączenia drogą lądową z anektowanym w 2014 roku Półwyspem Krymskim.

Ponadto, w opinii generała, w najbliższym czasie prezydent Rosji Władimir Putin podwoi wysiłki mające na celu zdobycie przez siły rosyjskie kluczowych celów, po to, by mógł przekazać zwykłym Rosjanom, że ich kraj odniósł zwycięstwo.

Generał Bradshaw stwierdził też, że w świetle najnowszych wydarzeń, europejskie państwa NATO będą musiały pokryć z własnej kieszeni koszty zadowalających systemów odstraszania na Starym Kontynencie.

- Ukraina może liczyć na naszą pomoc - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środę w Bundestagu. Zastrzegł jednak, że nie widzi możliwości zrezygnowania z dostaw energii z Rosji w perspektywie krótkoterminowej, oraz podkreślił, że NATO nie stanie się stroną w wojnie.

Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą na określonych terenach operację stabilizacyjną, powstrzymując natarcie wroga, a na pewnych kierunkach zmuszają go do odwrotu - podał w środę sztab generalny ukraińskiego wojska w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Z podsumowania sytuacji operacyjnej ukraińskiego dowództwa wynika, że w ciągu ostatniej doby nie było aktywnych działań wojennych na kierunku wołyńskim. Na kierunku poleskim wojska rosyjskie umacniają zajęte pozycje i przegrupowują się po poniesionych stratach.

"Na Siewierszczyźnie (na północy Ukrainy - red.), w związku z nieudaną próbą blokady Czernihowa, wróg próbuje odrobić znaczne straty i zorganizować wsparcie logistyczne dla swoich jednostek. Na kierunku browarskim okupanci kontynuują prace inżynieryjne oraz zaminowują infrastrukturę i obiekty cywilne" - czytamy w komunikacie 

"Na kierunku słobodzkim oddziały rosyjskich okupantów koncentrują swoje wysiłki na blokowaniu Charkowa i Sum oraz uzupełnianiu strat. W wyniku walk w okolicach Iziumu siły ukraińskie zniszczyły do 60 proc. stanu osobowego i sprzętu wojskowego jednostek okupacyjnych" - podkreślił sztab, dodając, że jednostki rosyjskie cechuje demoralizacja w związku z ponoszonymi stratami i problemami z logistyką.

Dopóki Rosjanie mordują dzieci, kobiety i zmieniają wojnę w mordowanie ludności cywilnej, mój pogląd jest jednoznaczny: żadnej rosyjskiej kultury - podkreślił minister kultury, wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że została przekroczona "czerwona linia i nie ma zmiłuj".

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował w środę na swojej stronie internetowej imienną listę "856 rosyjskich zbrodniarzy wojennych".

"Rosyjscy żołnierze pułku artylerii samobieżnej popełnili szereg zbrodni wojennych na obywatelach Ukrainy" - napisano w oświadczeniu.

"Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie będą pociągnięci do odpowiedzialności i postawieni przed sądem" - dodano.

Ambasador Rosji w Polsce w ogniu pytań dziennikarzy o wojnę w Ukrainie. 

- Stosujemy broń wysokoprecyzyją i wyłącznie przeciwko celom militarnym. W Mariupolu chronią się fanatyczni naziści, chowając się za plecami cywilów. Dlatego są ofiary - twierdzi Siergiej Andriejew.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ambasador Rosji Siergiej Andriejew: będą kroki odwetowe po wyrzuceniu z Polski naszych dyplomatów

Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciw Ukrainie rosyjskich dyplomatów wydalono dotąd ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Czarnogóry i ONZ.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser wezwała w środę do sprawiedliwego rozdzielenia uchodźców wojennych z Ukrainy pomiędzy kraje unijne oraz odciążenia Polski i RFN. "Ta sprawa ma teraz absolutny priorytet" – podkreśliła polityk w wypowiedzi dla portalu grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

- Domagamy się tego wspólnie z Francją i Polską, a w środę odbędą się kolejne konsultacje z komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson – powiedziała Faeser.

Papież Franciszek w liście do wszystkich biskupów napisał, że wojna na Ukrainie powoduje "coraz boleśniejsze cierpienia udręczonej ludności". "W tej mrocznej godzinie Kościół jest usilnie wzywany, by wstawiać się u Księcia Pokoju i być blisko tych, którzy ponoszą konsekwencje tego konfliktu" - dodał.

"Rosyjskie MSZ informuje, że Moskwa i Kijów przeprowadziły dwie wymiany więźniów" - podaje Nexta.

"Prezydencie Zełenskij, Ukraina może liczyć na naszą pomoc! Nałożyliśmy sankcje, które działają. Wiele z cięższych konsekwencji pojawi się dopiero w nadchodzących tygodniach. I ciągle zaostrzamy sankcje" - wskazał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz

- Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom, którzy udzielają tymczasowego schronienia uchodźcom z Ukrainy. (...) Teraz widzimy, kto jest prawdziwym przyjacielem. Bardzo szanujemy i jesteśmy wdzięczni każdemu, kto pomaga, pomaga nam dzisiaj przeciwstawić się tej agresji. Wiemy, jak aktywnie Polska popiera Ukrainę, jak dużego wsparcia udziela, jak wielu ludzi teraz tymczasowo dostało (w Polsce - red.) schronienie - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko.

"Agencja ONZ ds. uchodźców twierdzi, że od inwazji Rosji na Ukrainę uciekło ponad 3,5 miliona osób."

 

Prezes Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer w czwartek w Moskwie spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na rzecznika MKCK i rosyjski resort dyplomacji. Podano, że rozmowa ma być poświęcona wojnie na Ukrainie.

Reuters przypomina, że Maurer w tym tygodniu przebywał już z wizytą na Ukrainie, gdzie - jak przekazano oficjalnie - doglądał kwestii pomocy humanitarnej.

Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i europoseł Robert Biedroń napisali do kanclerza Niemiec Olafa Scholza i władz SPD ws. poparcia w UE dodatkowych pieniędzy na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy oraz okresowego wstrzymania importu rosyjskiej ropy i gazu przez państwa UE.

"Zgodziliśmy się z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Denidasem, że sankcje wobec Rosji muszą zostać jeszcze bardziej zaostrzone. Rosja musi zapłacić cenę za toczącą się wojnę z Ukrainą. Wdzięczny Nikosowi Dendiasowi za jego osobiste starania o pomoc humanitarną dla Mariupola i jego greckiej społeczności" - wskazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułeba.

Rosyjskie służby próbują werbować indywidualnie białoruskich wojskowych do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie; w zamian oferują im pieniądze i darmową edukację wojskową - podał w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

Jak ustalił GUR, Rosjanie prowadzą indywidualne rozmowy z żołnierzami armii białoruskiej w celu nakłonienia ich do udziału w wojnie, m.in. w ramach sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

W ocenie szefa KPRM Michała Dworczyka wkrótce uruchomione zostaną środki międzynarodowe, które pozwolą pomagać Ukraińcom uciekającym przed wojną. "Stany Zjednoczone zadeklarowały wydzielenie stosunkowo dużych funduszy, liczonych w miliardach euro i miliardach dolarów” - dodał.

W Kijowie zatrzymano kolejnych dywersantów: dwóch obywateli Rosji oraz obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie przekazywał informacje Rosjanom - podała w środę na Facebooku kijowska policja.

"Sprawdzono telefon naszego rodaka i znaleziono tam dużo zdjęć posterunków wojskowych. (...) Sprawą zajmą się teraz właściwe służby. Zatrzymane osoby zostaną przekazane Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy" - poinformowała policja w komunikacie.

Miasto nie ma instrumentów, aby sprawdzać ewentualne powiązania naszych pracowników z obcymi wywiadami; od tego są służby, cieszę się, że pracują - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapytany o zatrzymanie pracownika stołecznego urzędu, który miał szpiegować na rzecz Rosji.

"Ministerstwo Obrony Ukrainy uzyskało listę żołnierzy 856. pułku artylerii samobieżnej 144. gwardyjskiej dywizji zmotoryzowanej (oddz. 23857), którzy popełniają zbrodnie wojenne przeciwko narodowi Ukrainy".

Władze Rosji przygotowują się do odcięcia możliwości wyjazdu z okupowanego Półwyspu Krymskiego. Może dojść do zablokowania ruchu na moście łączącym Krym z Rosją. Ograniczone zostaną połączenia promowe i lotnicze - przekazał w środę na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

"Rosyjscy propagandyści telewizyjni są gorsi niż nawet rosyjscy piloci. Piloci przynajmniej ryzykują zestrzeleniem. Gadające głowy śpią bezpiecznie, a następnie wychodzą na antenę i wzywają do ataku nuklearnego lub inwazji na członków NATO. Ukarać każdego z nich. Zablokować wszelką toksyczną rosyjską propagandę i jej czynniki" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułeba

 

W środę po południu odbędzie się kolejna narada w BBN z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego; tematami będzie sytuacja w Ukrainie i propozycje, które zostaną przedstawione na szczycie NATO i szczycie UE - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

"Ukraińcy ukradli Rosjanom transporter opancerzony"

Zełenski podziękował Japonii za wiodącą postawę wśród państw Azji w reagowaniu na inwazję Rosji na Ukrainę. Rząd w Tokio przyłączył się do zachodnich sankcji m.in. w zakresie odcięcia wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT i zamrożenia aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina oraz osób z jego otoczenia i oligarchów.

"Rosyjscy dziennikarze zauważyli, że minister obrony Siergiej Szojgu nie występował publicznie od 11 marca" - podaje Nexta

"Prosimy Boga o pokój, zburzony przez wojnę toczącą się na Ukrainie" - powiedział papież Franciszek Polakom w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie. "Wy - mówił - jesteście świadkami tego, przyjmując uchodźców i słuchając ich relacji". Podkreślił, że na wojnie nie ma zwycięstwa, wszystko jest porażką.

Zwracając się do Polaków, papież powiedział: "W tym roku, na drodze wielkopostnej pokuty, pościmy i prosimy Boga o pokój, zburzony przez wojnę toczącą się na Ukrainie. W Polsce jesteście świadkami tego, przyjmując uchodźców i słuchając ich relacji".

"Pekin określił Rosję jako ważnego członka G20 po tym, jak Waszyngton podniósł perspektywę wykluczenia Moskwy z grupy po jej inwazji na Ukrainę"

Zełenski do japońskich deputowanych: Rosja przygotowuje się do ataków z użyciem broni chemicznej na Ukrainie.

"Nie bez powodu obwód czernihowski nazywany jest krainą partyzanckiej chwały, bo ludzie bronią swojej ziemi wspólnie z Siłami Zbrojnymi Ukrainy. W ten sposób siłom oporu Siwierszczyny wraz z lokalnymi patriotami udało się zniszczyć rosyjskiego Tygrysa. Doprecyzowywane są straty wroga."

Ukraiński oligarcha Rinat Achmetow powiedział w rozmowie z dziennikiem "Wall Street Journal", że kontrolowane przez niego zakłady metalurgiczne w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nie wznowią działalności w warunkach rosyjskiej okupacji.

Pochodzący z Doniecka Achmetow, uważany za najbogatszego obywatela Ukrainy, jest właścicielem m.in. zakładu produkcyjnego Azowstal i Mariupolskiego Kombinatu Metalurgicznego. Przed inwazją Rosji na Ukrainę było tam zatrudnionych około 40 tys. mieszkańców Mariupola.

5 marca oligarcha publicznie nazwał Rosję agresorem, a prezydenta Władimira Putina zbrodniarzem wojennym.

Szkoły i przedszkola w Zielonej Górze przyjęły dotąd ponad 1,1 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. Powoli wyczerpują się ich możliwości organizacyjne do przyjmowania kolejnych – poinformował w środę naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielonej Góry Jarosław Skorulski.

"Siły ukraińskie twierdzą, że wysadziły rosyjski skład amunicji w Ługańsku".

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował rząd niemiecki za brak odpowiedzi na ostatnie prośby Ukrainy o dostawy broni. "To bardzo frustrujące, że przez trzy tygodnie rząd niemiecki nie udzielił żadnej odpowiedzi na naszą listę pilnie potrzebnej broni defensywnej" - powiedział Melnyk gazecie "Bild".

Melnyk podkreślił, że liczy na "szybką decyzję Berlina" ze względu na to, że "liczy się każdy dzień, aby ratować życie ludności cywilnej na Ukrainie cierpiącej z powodu rosyjskiego ostrzału rakietowego".

Urząd Miasta Łodzi uruchomił internetową platformę ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy. Propozycje łódzkich firm dotyczą m.in. pracy w IT, biurze, magazynie, edukacji, hotelu, na infolinii oraz w przemyśle odzieżowym. Poszukiwani są także pracownicy socjalni i opiekunowie w domach pomocy.

32 ostrzały zarejestrowano w Charkowie w nocy z wtorku na środę - poinformował nadawca publiczny Suspilne Charków, powołując się na szefa władz obwodu charkowskiego Ołeha Syniehubowa.

Żołnierze rosyjscy ostrzałem rakietowym zaatakowali znajdującą się w obwodzie charkowskim Łozowę; w mieście uszkodzono 20 domów, szkołę i przedszkole. Ośmiu cywilów odniosło obrażenia minionej nocy.

Do MSZ wezwany został w środę ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew, około 40 rosyjskich dyplomatów może zostać wydalonych z Polski - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP.

Uzgodniono na środę plany ewakuacji cywilów z miast Ukrainy dziewięcioma korytarzami humanitarnymi, ale nie ma porozumienia z Rosją w sprawie bezpiecznej drogi wyjazdu z centrum oblężonego Mariupola – ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Osoby starające się opuścić Mariupol mogą znaleźć środki transportu w pobliskim Berdiańsku – przekazała Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.

Rada miejska Mariupola poinformowała tymczasem, że we wtorek z Berdiańska do Zaporoża ewakuowano 4367 osób, które wcześniej wydostały się z Mariupola.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że minionej doby na przejściach granicznych odprawiono 13 825 osób podróżujących z Ukrainy do Polski, z czego najwięcej w Dorohusku - 5 792, Hrebennem - 4 672, Zosinie - 2 026, Dołhobyczowie - 1 335. Na wszystkich przejściach odprawy odbywają się na bieżąco.

"Drodzy Partnerzy! Potrzeba 4 kroków, aby w snach nie widzieć oczu naszych martwych dzieciaków lub nie czuć zapachu spalonego Mariupola. 1. Nowoczesna obrona powietrzna. 2. Pociski typu cruise lub pociski do ciężkich rakiet 3. Surowe embargo na ropę naftową 4. Zamknięte porty dla rosyjskich statków na całym świecie" - zwrócił się do państw Zachodu na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak  

"Pułkownik Aleksiej Szarow, dowódca 810. Brygady Morskiej Armii Rosyjskiej, zginął w pobliżu Mariupola" - podaje Nexta

 

Siły Zbrojne Ukrainy podały straty wojsk rosyjskich:

żołnierze - około 15600 osób,
czołgi‒ 517,
bojowe samochody pancerne / APV ‒ 1578,
systemy artyleryjskie - 267,
RSZV / MLRS - 80,
systemy przeciwlotnicze - 47,
samoloty - 101,
śmigłowce - 124,
inne pojazdy - 1008,
statki - 4,
zbiorniki paliwa - 70,
sprzęt operacyjno-taktyczny - 42.
sprzęt specjalny - 15.
 

"Deputowanym partii Zjednoczona Rosja zabroniono opuszczania kraju bez zgody przywódcy frakcji. W przypadku konieczności wyjazdu za granicę należy napisać specjalny wniosek. Stany Zjednoczone wkrótce nałożą sankcje na deputowanych Dumy" - podaje Nexta

"Pole bitwy na północy Ukrainy pozostaje w dużej mierze statyczne, a siły rosyjskie prawdopodobnie są w okresie przegrupowania przed wznowieniem działań ofensywnych na dużą skalę. Siły rosyjskie starają się otoczyć siły ukraińskie na wschodzie kraju, nacierając z kierunku Charkowa na północy i Mariupola na południu. Siły rosyjskie nadal próbują ominąć Mikołajów i zmierzają na zachód w kierunku Odessy" - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Godny uwagi raport BBC: rolnicy w Vosnesensk urządzili zasadzkę na siły rosyjskie, gdy zbliżali się do małej społeczności, zatrzymując ich natarcie przez wysadzenie mostu, zniszczyli wszystkie rosyjskie czołgi. Rosjanie ponieśli ciężkie straty i wyszli z miasta" - podaje ukraiński rząd.

W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk zabił trzy osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował na Facebooku Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych.

"Do tragedii doszło wieczorem, kiedy armia rosyjska nasiliła ostrzał. Około godziny 20 nieprzyjaciel uderzył w wieżowiec. Pocisk eksplodował na piątym piętrze. Ratownicy znaleźli troje zabitych, w tym dwoje dzieci" - powiedział Hajdaj

"Nowe zdjęcia satelitarne oblężonego Mariupola. Około stu tysięcy mieszkańców miasta żyje pod ciągłą groźbą ostrzału, bez wody, jedzenia i lekarstw" - podjae Nexta.

"Artylerzyści odrębnej brygady zmechanizowanej im. księcia Włodzimierza Monomacha 'gorąco' witają kwiatami wojska okupacyjne Federacji Rosyjskiej. Szczęśliwej drogi do piekła, rosyjski okupancie!" - podają Siły Zbrojne Ukrainy

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.

Wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło dotąd 121 dzieci, a 167 zostało rannych - poinformowała w środę ukraińska prokuratura generalna.

W obwodzie kijowskim zginęło bądź zostało rannych 61 dzieci, w charkowskim - 41, w donieckim - 40, w czernihowskim - 31. 

Rosyjscy żołnierze okupujący elektrownię jądrową w Czarnobylu "splądrowali i zniszczyli" laboratorium posiadające radioaktywne próbki - podała stacja BBC, cytując komunikat ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia w Czarnobylu.

Centralne Laboratorium Analityczne, które przetwarzało odpady nuklearne, pracowało z "wysoce aktywnymi próbkami oraz próbkami izotopów promieniotwórczych, które teraz są w rękach wroga" - podkreśliła agencja na Facebooku.

Laboratorium, którego budowa kosztowała 6 mln euro, było wyposażone w "cenny sprzęt analityczny", niedostępny w innych miejscach Europy - dodała agencja.

"W jednej z wiosek rejonu browarskiego w pobliżu Kijowa Rosjanin włamał się do prywatnego domu, zabił właściciela i, pijany, wielokrotnie zgwałcił wraz z towarzyszem żonę zabitego cywila, grożąc jej i jej dziecku" - napisała na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Prokuratura zidentyfikowała rosyjskiego żołnierza i oskarża go o złamanie norm prowadzenia konfliktów zbrojnych. Ogłoszono, że jest on poszukiwany, a akt oskarżenia został wniesiony do sądu.

To pierwsza taka sprawa na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.

 

"Na zdjęciach satelitarnych lotniska w Chornobaivce nie widać już rosyjskich śmigłowców. Na tym lotnisku siły zbrojne Ukrainy ostrzelały sprzęt okupantów osiem razy" 

"Wszystko będzie Ukrainą! Walczymy! Wygramy!"

Na terytorium Rosji trwa ukryta mobilizacja w celu uzupełnienia strat w oddziałach walczących na Ukrainie - poinformował w środę sztab generalny ukraińskiego wojska.

"Na terytorium Federacji Rosyjskiej trwa ukryta mobilizacja w celu uzupełnienia strat kadrowych zgrupowania oddziałów okupacyjnych operujących w wojnie na terytorium Ukrainy. Komisariaty wojskowe próbują przyciągnąć byłych żołnierzy do służby i podpisać odpowiednie umowy, preferowane są osoby, które mają już doświadczenie bojowe" - czytamy w komunikacie. 

"Poinformowano, że rosyjscy okupanci najechali jedną z dzielnic Kijowa gradami" - podaje Nexta

Rosyjscy najeźdźcy wciąż zabijają cywilów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; we wtorek zginęły trzy osoby, w tym 14-letni chłopak – przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko, cytowany w środę przez agencję Ukrinform.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR - dowiedziała się PAP. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji cenne operacyjnie dane. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę, że mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów, gdzie kopiował dane i przekazywał je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego SWR FR. Do zatrzymania doszło w Warszawie w czwartek 17 marca - podał.

"Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom" - dodał.

W Trościańcu w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy rosyjscy najeźdźcy zastrzelili na ulicy kobietę; w środę w mieście wybuchł duży pożar, trwają walki uliczne – podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Dmytro Żywyckiego.

"Niestety oni (rosyjscy najeźdźcy - red.) strzelają do ludzi. Kobieta, która po prostu jeździła rowerem po mieście, została zastrzelona" – powiedział Żywycki w nagraniu zamieszczonym na Telegramie. Podkreślił, że na ulicach miasta jest bardzo niebezpiecznie.

Ministerstwo Obrony Ukrainy udostępnia wideo o "psychologii wojny i life hackach, aby uniknąć wyczerpania"

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła we wtorek sześć rosyjskich samolotów, jeden śmigłowiec, pięć dronów i pięć rakiet; liczba strąconych wrogich samolotów przekroczyła 100 – podało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

"Lotnictwo uderzeniowe Sił Zbrojnych Ukrainy trafiało w cele na ziemi: pojazdy wojskowe i żołnierzy w grupach. Myśliwce osłaniały z powietrza i zestrzeliły dwa wrogie pociski manewrujące" – dodano.

"Stany Zjednoczone i sojusznicy badają możliwość wykluczenia Rosji z G20" - podaje Nexta

Charków cały czas jest bombardowany. Rosjanie działają chaotycznie i strzelają do cywili. Mimo to ludzie się nie poddają pomagając sobie nawzajem. Wierzymy, że Akt oddania Rosji i Ukrainy Matce Bożej przyniesie owoce. Trzeba Bogu zaufać – powiedział ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej bp Paweł Honczaruk.

Sztab Generalny Ukrainy przekazał na Facebooku informację operacyjną.
"Rozpoczął się dwudziesty ósmy wiek bohaterskiej konfrontacji narodu ukraińskiego z rosyjską inwazją wojskową.
Grupa Wojsk Obronnych nadal prowadzi działania obronne na kierunkach wschodnich, południowo-wschodnich i północno-wschodnich (...) Jednocześnie, według dostępnych informacji, trwa aktywne przemieszczanie rosyjskiego i białoruskiego sprzętu wojskowego i dalsze jego gromadzenie wzdłuż granicy ukraińskiej. Przeciwnik w poszczególnych kierunkach jest zdemoralizowany...".
 
 
 
 

"Medyk wojskowy Kateryna Stupnytska zmarła 10 marca 2022 r. Od 2014 roku sierżant na linii frontu wielokrotnie ratowała życie obrońcom Ukrainy. 19 marca 2022 r. kobiecie przyznano tytuł Bohatera Ukrainy (pośmiertnie). Wieczna pamięć i wieczna chwała Bohaterom!" - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy

"Sąd ukarał grzywną Aleksieja Venediktova za nadawanie programu w języku ukraińskim na temat likwidowanego Echa Moskwy. Powodem nałożenia kary było rzekome naruszenie koncesji, w którym rosyjski został nazwany językiem nadawania" - podaje Nexta

Co piąta firma z sektora MŚP w Polsce musiała ograniczyć działalność w związku z wojną w Ukrainie i sankcjami m.in. na Rosję; tyle samo firm boi się, że będą zmuszona zlikwidować biznes - wynika z badania Quality Watch przeprowadzonego wśród małych i średnich firm dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najbardziej skutków konfliktu obawia się branża transportu i logistyki.

"Czernihowski to kraina partyzanckiej chwały. Weterani piechoty morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy wraz z jednym z oddziałów Sił Zbrojnych palą rosyjskich okupantów"

Ministerstwo Obrony Ukrainy publikuje porównanie strat rosyjskiej armii w Afganistanie i w Ukrainie

Dotychczasowe rosyjskie próby podporządkowania sobie ukraińskiej ludności w okupowanych miastach nie powiodły się i zapewne Rosja będzie się uciekać do coraz bardziej represyjnych środków - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Ukraińska ludność cywilna w miastach okupowanych przez Rosję nadal protestuje przeciwko rosyjskiej kontroli. Rosyjskie próby podporządkowania sobie ludności poprzez manipulowanie mediami, szerzenie propagandy i instalowanie marionetkowych, prokremlowskich przywódców jak dotychczas nie powiodły się. Rosja prawdopodobnie zareaguje na te niepowodzenia stosowaniem coraz bardziej gwałtownych i represyjnych działań w celu tłumienia oporu ludności ukraińskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosyjskie wojsko we wtorek w nocy ostrzelało z broni rakietowej instalacje wojskowe w pobliżu miasta Równe na północnym zachodzie Ukrainy - poinformowała w nocy z wtorku na środę agencja prasowa Unian, powołując się na ukraińską armię.

"Podczas wieczornego alarmu nieprzyjaciel trzykrotnie ostrzelał obiekty infrastruktury wojskowej" - oświadczył dowódca sił ukraińskich w regionie.

"Na miejscu jest już komisja, trwa ustalanie strat" - dodał wojskowy.

Wołodymyr Zełenski potwierdził, że zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty na Ukrainie. - Wierzę, że uda nam się zorganizować tę ważną wizytę - powiedział ukraiński prezydent w opublikowanym w nocy z wtorku na środę nagraniu wideo.

- Rano (we wtorek) rozmawiałem z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem o poszukiwaniu pokoju dla Ukrainy, dla naszego państwa, o okrucieństwach okupanta, o korytarzach humanitarnych dla oblężonych miast - oświadczył ukraiński przywódca w swoim wystąpieniu.

Ukraińskie władze nie spodziewają się, że białoruskie wojsko przyłączy się teraz do inwazji na Ukrainę - poinformowała we wtorek wieczorem agencja Unian, cytując wypowiedź doradcy ukraińskiego prezydenta.

Prawdopodobieństwo, że (rządzący Białorusią) Alaksandr Łukaszenka zdecyduje się wziąć udział w wojnie wynosi "od 15 do 20 procent" - oświadczył Ołeksij Arestowicz.

"Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych #EUMETSAT przestaje udostępniać dane meteorologiczne z Rosji. Chodzi o to, że dane meteorologiczne mogą odgrywać ważną rolę w planowaniu ataków chemicznych lub bakteriologicznych" - podaje niezależny białoruski portal informacyjny Nexta na Twitterze. 

Zełenski w nagraniu wideo, opublikowanym w nocy z wtorku na środę podziękował "wszystkim międzynarodowym siłom" za wsparcie jego kraju. Podkreślił, że potrzebne są kolejne, bardziej dotkliwe restrykcje wobec Rosji.

Zełenski powiedział, że oczekuje dalszego wsparcia dla Ukrainy podczas zaplanowanych na ten tydzień spotkań na szczycie NATO, Unii Europejskiej i G7. Spodziewa się także ogłoszenia kolejnych, bardziej dotkliwych sankcji wobec Rosji.

Rzecznik prezydenta Ukrainy poinformował we wtorek, że Wołodymyr Zełenski weźmie w sposób wirtualny udział w czwartkowym szczycie NATO, by rozmawiać o wojnie z Rosją.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, zabiegając m.in. o zawieszenie broni na Ukrainie - poinformował we wtorek wieczorem dziennik "Le Mond" na swej stronie internetowej, powołując się na Pałac Elizejski.

To była już ósma rozmowa Macrona z Putinem od rozpoczęcia wojny. Francuski prezydent zabiegał o zgodę Putina na zawieszenie broni, ale bezskutecznie.

"Na razie nie ma porozumienia, ale prezydent (Macron) pozostaje przekonany o konieczności kontynuowania wysiłków (...) Nie ma innego wyjścia jak zawieszenie broni i negocjacje w dobrej wierze Rosji z Ukrainą. Prezydent Francji stoi u boku Ukrainy" - cytuje francuski dziennik komunikat Pałacu Elizejskiego.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie