Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał z Władimirem Putinem. Tymczasem Kijów prosi o Pegasusa

Świat
Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał z Władimirem Putinem. Tymczasem Kijów prosi o Pegasusa
EPA/Maya Alleruzzo / POOL POOL PHOTO
Premier Izraela Naftali Bennett

Przywódca Rosji Władimir Putin miał przekazać premierowi Izraela ocenę "postępów operacji militarnej" w Ukrainie - podaje portal Times of Israel. Z kolei ukraiński wicepremier prosił Izrael o możliwość wykorzystania Pegasusa w walce z Rosją.

Premier Izraela Naftali Bennett odbył w środę rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który przedstawił mu swoją ocenę negocjacji z Ukrainą. Tymczasem Kijów zwrócił się do Izraela o pomoc cybernetyczną, w tym Pegasusa - podają izraelskie media.

 

Putin przekazał też Bennettowi ocenę "postępów operacji militarnej" sił rosyjskich na Ukrainie - podaje portal Times of Israel.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Za pomoc uchodźcom "Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla"

 

Według dziennika "Jerusalem Post" przywódcy omawiali sytuację na Ukrainie, a Putin złożył Bennettowi kondolencje z powodu ataku w Beer Szebie. We wtorek Palestyńczyk zabił tam nożem cztery osoby, zanim został zastrzelony przez osobę cywilną.

 

Bennett wielokrotnie kontaktował się z przywódcami Ukrainy i Rosji, próbując mediować między tymi krajami, m.in. 5 marca spotkał się z Putinem w Moskwie, a ostatnio rozmawiał z nim telefonicznie 14 marca.

Ukraina apeluje do Izraela. Chcą wykorzystać Pegasusa

Dziennik "Haarec" przytacza natomiast fragmenty rozmowy z ukraińskim wicepremierem i ministrem transformacji cyfrowej Mychajło Fedorowem, który zaapelował do Izraela o technologiczną pomoc dla jego kraju, w tym możliwość wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus w walce z Rosjanami.

 

Pytany o to, czy Ukraina chciałaby otrzymać od Izraela nieofensywną broń cybernetyczną, Fedorow odparł: - Oczywiście. Zdecydowanie tego chcemy i potrzebujemy. Byłoby to pożytecznym (instrumentem walki).

 

ZOBACZ: Uchodźcy z Ukrainy. Unia pomoże państwom przyjmującym, przekaże 3,4 mld euro

 

Resort obrony odmówił odpowiedzi na pytanie "Haareca", czy izraelskie firmy mogą dostarczać Ukrainie pomocy technologicznej.

 

Dziennik podaje też, powołując się na środowe doniesienia "Guradiana" i "Washington Post", że Izrael już wcześniej odrzucał prośby Kijowa o możliwość korzystania z Pegasusa.

 

Według rozmówców izraelskiego dziennika rząd Bennetta nie zgodzi się na udostępnienie Ukrainie wsparcia cybernetycznego.

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie