Kosiniak-Kamysz o działaniach Rosji: Cywilizacja śmierci

Polska
Kosiniak-Kamysz o działaniach Rosji: Cywilizacja śmierci
Polsat News
Władysław Kosiniak-Kamysz

W poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń" Bogdan Rymanowski rozmawiał z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją ws. sytuacji w Ukrainie. Lider PSL zapowiedział poparcie prezydenckiego projektu ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, by uruchomić środki z KPO. Ma to pomóc w finansowaniu pomocy dla uchodźców.

Na początku Bogdan Rymanowski poprosił lidera PSL, by odniósł się do słów byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który stwierdził, że "Polska to wspólnota politycznych imbecyli".

 

- Rosja to niestety dziś wspólnota bandytyzmu i oprawców, którzy krzywdzą niewinne istoty, zabijają dzieci i doprowadzają do zakłady - odparł Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że działania Rosji to "cywilizacja śmierci", a to co dzieje się w Rosji, "to nie wojna przeciwko Ukrainie, tylko wojna przeciwko człowiekowi".

Zamknięcie tranzytu do Rosji 

Podczas poniedziałkowego spotkania z opozycją, premier Mateusz Morawiecki zaproponował zablokowanie tranzytu drogowego do Rosji. Zwrócił jednak uwagę, że nie chcą się na to zgodzić państwa bałtyckie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pentagon: ostrzał miast desperacką próbą odzyskania impetu przez Rosjan

 

Swoją gotowość do rozmów w tym zakresie zgłosiły PSL i Koalicja Obywatelska. Lewica jest przeciwna pomysłowi.

 

- Ja o tym piszę od kilku tygodni. O transportach ciężarówek, TIR-ów, które jadą bez ograniczeń de facto. (...) Trzeba to zablokować, trzeba to zakończyć. Rozumiem część państw bałtyckich. Mają ogromne obawy. Trzeba być w konsultacji, ale w tej sprawie nie ma się co oglądać, trzeba podjąć własną decyzję - wyjaśniał szef Ludowców.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej. PSL poprze projekt prezydenta

Bogdan Rymanowski pytał również o źródło finansowania pomocy dla uchodźców.

 

- Będziemy wnioskować, by uruchomić projekt prezydenta ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, a przez to przyjdą do Polski środki z Krajowego Planu Odbudowy. Oczywiście nasze poprawki będą w tym projekcie - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

- Zanim zaczniemy zmieniać konstytucję (...), to trwa co najmniej kilka miesięcy, a już dzisiaj można zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, uruchomić środki europejskie z Krajowego Planu Odbudowy i spowodować, że "pójdą" na pomoc dla uchodźców - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał Chiny do pomocy w zakończeniu wojny

 

Według nieoficjalnych informacji od głosowania ws. prezydenckiego projektu ma się wstrzymać Solidarna Polska, która zgłosiła też swoją ustawę. Ma to pozwolić na przyjęcie nowej regulacji.

 

- Nie ma co czekać na radykałów, że się nawrócą, bo z tym bywa różnie. Tylko postawić projekt prezydenta, wprowadzić nasze poprawki, zamknąć temat - uważa Kosiniak-Kamysz. Lider PSL mówił także, że jego partia zgłosi projekt, który pozwoli skorzystać z leków, które w Polsce są wycofywane pół roku przed końcem daty ważności.

Spotkanie premiera z opozycją

Podczas rozmów z liderami partii opozycyjnych, premier zaproponował by zmienić konstytucją tak, by ułatwić finansowanie armii. Według Kosiniaka-Kamysz jest zgoda co do wsparcia sił zbrojnych. - No nie mówię o jakichś oszołomach, którzy się gdzieś tam pojawiają, którzy kontestują dzisiaj potrzebę zbrojeń - zaznaczył szef Ludowców. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Holandii: dostarczymy broń do ochrony polskiej przestrzeni powietrznej

 

Premier Morawiecki chce także pozbawić majątków rosyjskich oligarchów. Kosiniak-Kamysz zauważył, że zmiana konstytucji, która na to pozwoli, zajmie dużo czasu, szczególnie kwestia wywłaszczenia. Zapewnił jednak, że jako PSL "będziemy nad tym pracować".

 

Dodał, że potrzebne jest doraźnie rozwiązanie, np. zamrożenie aktywów oraz wpisanie do konstytucji członkostwa w Unii Europejskiej.

 

Dotychczasowe odcinki programu możesz obejrzeć tutaj.

prz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie