Wojna w Ukrainie. Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał Chiny do pomocy w zakończeniu wojny

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał Chiny do pomocy w zakończeniu wojny
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Na zdjęciu: zbombardowane przez Rosjan centrum handlowe w Kijowie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zwrócił się w poniedziałek do władz Chin w sprawie rozwiązania, które doprowadziłoby do zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dmytro Kułeba wezwał Pekin do "podjęcia się ważnej roli".

"Przez dziesięciolecia stosunki ukraińsko-chińskie opierały się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji.

Ukraina wzywa Pekin do działania

"Podzielamy stanowisko Pekinu dotyczące potrzeby znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu i wzywamy Chiny, jako światową potęgę, do podjęcia się ważnej roli w tych staraniach" - dodał Dmytro Kułeba.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Premier wzywa Chiny do porzucenia neutralności i potępienia rosyjskiej napaści

 

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak wezwał Chiny do zajęcia stanowiska w sprawie wojny i "potępienia rosyjskiego barbarzyństwa".

 

Pekin będzie odgrywać rolę w deeskalacji

Rzecznik MSZ w Pekinie dodał, że Chiny będą "w dalszym ciągu odgrywały konstruktywną rolę w deeskalowaniu sytuacji na Ukrainie" oraz "są gotowe podejmować we własnym zakresie wysiłki na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dmitrij Miedwiediew opublikował wpis o Polsce

 

W poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, cytowany przez państwową telewizję CCTV poinformował, że Chiński Czerwony Krzyż (CCK) przekaże Ukrainie dodatkową pomoc humanitarną o wartości 10 mln juanów (ok. 6,7 mln zł).

 

Wcześniej chiński Czerwony Krzyż deklarował już zamiar wysłania na Ukrainę pomocy humanitarnej o wartości 5 mln juanów (ok. 3,3 mln zł). Decyzja o dodatkowej pomocy wartej 10 mln juanów została podjęta w reakcji na "rozwój sytuacji i potrzeb" - powiedział Wang.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie