ONZ. Przedłużająca się wojna w Ukrainie może narazić 90 proc. społeczeństwa na ubóstwo

Świat
ONZ. Przedłużająca się wojna w Ukrainie może narazić 90 proc. społeczeństwa na ubóstwo
PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY
Charków. Sklep spożywczy po rosyjskim ostrzale

Przedłużająca się wojna w Ukrainie może narazić około 90 proc. tamtejszego społeczeństwa na życie w biedzie i ubóstwo finansowe - przekazał w środę Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Trwający konflikt może także pogrążyć na lata cały kraj i region w kryzysie - alarmowano.

"W przypadku kontynuacji działań wojennych na Ukrainie, 18 lat zysków społeczno-gospodarczych tego kraju może zostać straconych. Będzie to oznaczać, że jedna trzecia populacji kraju żyć będzie w warunkach poniżej progu ubóstwa, a kolejne 62 proc. społeczeństwa znajdzie się w warunkach wysokiego ryzyka popadnięcia w ubóstwo w następnych 12 miesiącach" - szacowano w najnowszym komunikacie prasowym oenzetowskiej instytucji.

 

ZOBACZ: Rosjanie otworzyli ogień do stojących w kolejce po chleb cywilów. Co najmniej 10 osób nie żyje

 

"By zapobiec dalszemu cierpieniu, zniszczeniu i biedzie, potrzebujemy pokoju teraz. W ramach niezachwianego zobowiązania ONZ na rzecz mieszkańców Ukrainy, głównym celem UNDP będzie zachowanie ciężko wywalczonych zdobyczy rozwojowych" - mówił dyrektor UNDP Achim Steiner. "Pomoc będzie oznaczać wsparcie rządu w utrzymaniu kluczowych struktur i usług państwa, które stanowią fundament wszelkich społeczeństw" - tłumaczył.

 

Według danych UNDP dotychczasowe straty na Ukrainie sięgają już co najmniej 100 mld dolarów.

 

"Wciąż jest czas, by zatrzymać to nadciągające zagrożenie" - konkludował dyrektor UNDP.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie