Wojna w Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię

Polska
Wojna w Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię
Facebook/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki jest w Kijowie

Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie; to dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami: Czech i Słowenii jesteśmy w Kijowie - przekazał premier Polski Mateusz Morawiecki. Delegacja spotkała się m.in. z premierem i prezydentem Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą przybyli we wtorek do Kijowa, gdzie mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem.

Morawiecki: To tutaj, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia

"Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie!" - napisał na Facebooku premier Morawiecki.
 
 
"W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petrem Fialą i Janezem Janšą, jesteśmy w Kijowie" - dodał.

 

 

Z kolei na Twitterze szef polskiego rządu dodał w języku angielskim: "To tutaj, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia. To tutaj wolność walczy ze światem tyranii. To tutaj przyszłość nas wszystkich wisi na włosku. UE wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc swoich przyjaciół - przywieźliśmy dziś tę wiadomość do Kijowa".

Spotkanie z prezydentem

"Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansza. Wasza wizyta do Kijowa w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia. Bardzo to doceniamy" - napisał prezydent Zełenski w Telegramie.

 

Do wpisu dołączył nagranie z rozmów.

 

 

Premier Ukrainy: odwaga prawdziwych przyjaciół 

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Słowenii Janez Jansza i Czech Petr Fiala przyjechali dziś do Kijowa w imieniu Rady Europejskiej. Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy. Omawialiśmy wsparcie dla Ukrainy i wzmocnienie sankcji przeciw rosyjskiej agresji - przekazał premier Ukrainy Denys Shmyhal.

 

Reprezentanci Rady Europejskiej

Rano w komunikacie Kancelarii Premiera podkreślono, że politycy udają się do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej.

 

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem" - poinformowała w komunikacie KPRM.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski: artykuł 5 traktatu NATO jest słabszy niż kiedykolwiek wcześniej

 

Jak podkreślono, wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

 

"Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego" - napisano w komunikacie.

 

O wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ - dodano.

 

Wtorek to 20. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę

pgo/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie