Wojna w Ukrainie. Jens Stoltenberg: 24 marca nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli

Świat
Wojna w Ukrainie.  Jens Stoltenberg: 24 marca nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli
SEBASTIEN BOZON/AFP/East News
Myśliwiec Mirage 2000-5F startujący z bazy Luxeuil-Saint Sauveur

Nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów państw NATO odbędzie się 24 marca w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli - ogłosił we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.

- Zajmiemy się konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, naszym silnym wsparciem dla Ukrainy oraz dalszym wzmocnieniem odstraszania i obrony NATO w odpowiedzi na nową rzeczywistość dla naszego bezpieczeństwa. W tym krytycznym czasie Ameryka Północna i Europa muszą nadal stać razem w NATO - poinformował Stoltenberg.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię

 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony, że Rosja może przeprowadzić na Ukrainie prowokacje z wykorzystaniem broni chemicznej.

 

- Obawiamy się, że Moskwa mogłaby zorganizować operację prowokacji na Ukrainie, prawdopodobnie z użyciem broni chemicznej - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

"Brutalna inwazja Putina na Ukrainę"

- Brutalna inwazja prezydenta Putina na Ukrainę codziennie powoduje śmierć i zniszczenie. Zaszokowała świat i zachwiała ładem międzynarodowym. Od miesięcy demaskujemy długą listę rosyjskich kłamstw. Twierdzili, że nie planują inwazji na Ukrainę, ale to zrobili. Twierdzili, że wycofują swoje wojska, ale przysłali jeszcze więcej. Twierdzą, że chronią cywilów, ale zabijają cywilów - wyliczył.

 

Dodał, że Rosja "obecnie wysuwa absurdalne twierdzenia o laboratoriach biologicznych i broni chemicznej na Ukrainie". - To tylko kolejne kłamstwo - oświadczył.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Episkopat Polski: zdecydowanie potępiamy ataki skierowane przeciwko cywilom

 

W środę w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO. - Jutro dołączy do nas minister obrony Ukrainy Ołeksi Reznikow i nasi pozostali partnerzy: Gruzja, Finlandia, Szwecja i Unia Europejska. Cały świat potępił tę bezsensowną wojnę. Sojusznicy NATO, Unia Europejska i inne kraje wprowadziły bezprecedensowe sankcje na Rosję. W ciągu wielu lat członkowie NATO wyszkolili dziesiątki tysięcy żołnierzy ukraińskich. Wielu z nich walczy teraz na liniach frontu - mówił.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie