Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński prezydent apeluje do rosyjskich żołnierzy

Świat
Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński prezydent apeluje do rosyjskich żołnierzy
Facebook/Wołodymyr Zełenski
Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował w sieci nowe przemówienie

- Rosja zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że działaniami wojennymi niczego nie osiągnie - stwierdził we wtorkowym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że adekwatną odpowiedź otrzyma każdy odpowiedzialny za wojnę w jego kraju, represje wobec mieszkańców oraz niszczenie demokracji. Zełenski napisał też list do rodziny amerykańskiego dziennikarza zabitego w Irpieniu.

Zdaniem Zełenskiego, Rosja "nie spodziewała się takiego oporu". - W ciągu 19 dni rosyjska armia poniosła większe straty niż podczas dwóch wojen czeczeńskich - wyliczył.

Zełenski: odpowiedź otrzyma każdy odpowiedzialny za wojnę

Ukraiński prezydent podkreślił, że wojsko agresora jest odpowiedzialne za zbrodnie wojenne, a także "świadome wywołanie katastrofy humanitarnej" w ukraińskich miastach.

 

- Każdy, kto jest odpowiedzialny za wojnę. Każdy, kto odpowiedzialny jest za zniszczenie demokracji. Każdy, kto odpowiedzialny jest za represje wobec ludzi. Każdy otrzyma odpowiedź - zapowiedział Zełenski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Portal śledczy: Francja sprzedawała Rosji sprzęt wojskowy wykorzystywany na wojnie

 

Jednocześnie zaapelował do rosyjskich żołnierzy, walczących na Ukrainie, by złożyli broń. Podziękował też tym Rosjanom, którzy "nie przestali mówić prawdy", odnosząc się do antywojennych protestów w Rosji.

 

Wskazał na przykład dziennikarki, która w poniedziałek w rosyjskiej państwowej telewizji Kanał 1., podczas programu informacyjnego na żywo, pojawiła się za prezenterką z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę".

 

List Zełenskiego do bliskich zabitego dziennikarza. "Filmował bezprecedensowe zło"

Ponadto przywódca Ukrainy wysłał list kondolencyjny do rodziny zabitego na Ukrainie amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda.

 

"Z odwagą i determinacją podróżował on do najbardziej niebezpiecznych stref wojennych, aby sfilmować bezprecedensowe okrucieństwo i zło, również to, z którym spotyka się mój naród" - napisał prezydent.

 

ZOBACZ: Słowacja. Służby złapały szpiegów Rosji. Bratysława wydala trzech dyplomatów

 

Brent Renaud zginął w niedzielę w Irpieniu pod Kijowem, gdzie pracował nad filmem dokumentalnym dla TIME Studios, siostrzanej redakcji amerykańskiego magazynu "Time".

Zełenski rozmawiał z Dudą. "Rosja nie jest w stanie przełamać naszą obronę"

Komunikat od Zełenskiego przekazał też prezydent Polski Andrzej Duda, który rozmawiał z nim w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

Duda zacytował jego słowa: "Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach, ale nie są w stanie przełamać naszej obrony. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani i nie ulegniemy. Dziękujemy wam za opiekę nad naszymi kobietami i dziećmi".

 

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie