Wojna w Ukrainie. Rozmowa Emmanuela Macrona i Olafa Scholza z Władimirem Putinem

Świat
Wojna w Ukrainie. Rozmowa Emmanuela Macrona i Olafa Scholza z Władimirem Putinem
PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL/ Zdj. ilustracyjne

Pałac Elizejski poinformował w sobotę, że prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o wojnie na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w rozmowie zwrócił się do nich o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego przez siły rosyjskie mera Melitopola.

"Trzej przywódcy odbyli już rozmowę telefoniczną, podczas której Francja i Niemcy zażądały od Rosji natychmiastowego wstrzymania wojny" - napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję AFP.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: nie wolno jeszcze spoczywać na laurach

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę na Twitterze, że w rozmowie przeprowadzonej tego dnia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem zwrócił się do nich o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego przez siły rosyjskie mera Melitopola. Omówione zostały także m.in. zbrodnie sił rosyjskich wobec ludności cywilnej - dodał.

 

Ukraińskie władze poinformowały w piątek, że Rosjanie porwali Iwana Fedorowa, mera okupowanego Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy.

 

 

"Rozmawiałam z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem. Dyskutowaliśmy na temat przeciwstawiania się agresorowi oraz zbrodni popełnianych Federację Rosyjską przeciwko ludności cywilnej. Poprosiłem moich partnerów o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego mera Melitopola. Poruszyliśmy również kwestię perspektyw rozmów pokojowych. Musimy wspólnie powstrzymać agresora" - przekazał Zełenski na swoim profilu na Twitterze.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. SBU: Putin nie może liczyć na swoich żołnierzy. Ucieka się do stalinowskich metod

 

Według Pałacu Elizejskiego, Macron od czasu spotkania z Putinem 7 lutego na Kremlu przeprowadził z nim już dziewięć rozmów telefonicznych, w tym także w miniony czwartek.

prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie