Reuters: prezydent Biden zaapeluje w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z Rosją

Świat
Reuters: prezydent Biden zaapeluje w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z Rosją
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaapeluje w piątek o zakończenie "normalnych stosunków handlowych" z Rosją - poinformowała agencja Reutera, powołując się kilka bliskich sprawie źródeł.

Apel o zakończenie regularnych stosunków handlowych z Rosją ma być odpowiedzią na rozpętanie przez ten kraj wojny w sąsiedniej Ukrainie. Krok ten miałby umożliwić wprowadzenie dodatkowych ograniczeń na import rosyjskich produktów.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. USA: Senat przegłosował pakiet prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

 

Pozbawienie Rosji statusu "stałych normalnych stosunków handlowych" wymagałoby zgody Kongresu, jednak - jak podały źródła Reutersa - amerykańscy deputowani wyrazili już poparcie dla takiej decyzji.

Biden ogłosi kolejne działania "mające pociągnąć Rosję do odpowiedzialności"

Zdaniem Białego Domu prezydent Biden ogłosi w piątek "kolejne działania mające pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za niedającą się wyjaśnić wojnę przeciwko Ukrainie".

 

Najważniejszymi produktami importowanymi z Rosji do USA są paliwa mineralne, metale i kamienie szlachetne, żelazo i stal, nawozy oraz chemikalia nieorganiczne - wszystkie te towary mogą zostać objęte dodatkowymi cłami, gdy status "stałych normalnych stosunków handlowych" zostanie Rosji odebrany.

 

ZOBACZ: Wojna. Minionej doby ukraińska armia zniszczyła dwie rosyjskie kolumny wojskowe oraz 10 samolotów

 

W wyniku nałożonych dotychczas na Rosję sankcji, w tym zapowiedzianego we wtorek przez Joe Bidena wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA, prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazała, że rosyjska gospodarka wpadnie w tym roku w "głęboką recesję".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie