Wojna Rosja-Ukraina. Piętnasty dzień walk. Relacja na żywo. Najnowsze informacje o Ukrainie

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Piętnasty dzień walk. Relacja na żywo. Najnowsze informacje o Ukrainie
PAP/Siły Zbrojne Ukrainy

W blokowanym i atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy nie ma jedzenia, prądu, ogrzewania, ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej - alarmują lokalne władze. Tymczasem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że "Rosjanie zabili więcej ukraińskich cywilów niż wojskowych".

dk / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację. Dziękujemy i zapraszamy od świtu. 

Do Sędziszowa w powiecie jędrzejowskim dotarł w czwartek wieczorem kolejny pociąg z ukraińskimi uchodźcami. Do miasta przyjechało ponad tysiąc osób.

Budowa Baltic Pipe była kluczową decyzją po wygranych przez PiS wyborach - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller, nawiązując do uniezależnienia się od rosyjskich dostaw i wprowadzania przez UE sankcji dla Rosji.

"Jestem prezydentem odpowiedzialnego kraju i odpowiedzialnych ludzi. Jestem także ojcem dwójki dzieci. Na mojej ziemi nie opracowano żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia. Cały świat o tym wie. A jeśli Rosja zrobiłaby coś takiego przeciwko nam, to dostanie najsurowszą karę" - powiedział w czwartek wieczorem Wołodymyr Zełenski. Nawiązał do nieoficjalnych rosyjskich planów użycia broni chemicznej lub biologicznej w Ukrainie. 

Ukraina. "W obwodzie donieckim Rosjanie zabili 64 cywilów

W obwodzie donieckim na Ukrainie od początku inwazji rosyjscy żołnierze zabili 64 cywilów i zranili 315, nie biorąc pod uwagę ofiar w Mariupolu i Wołnowasze - poinformował w czwartek na Facebooku szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

"Rosja zabija cywilów! Dziś wyszło na jaw, że we wczorajszym nalocie na szpital położniczy i dziecięcy w Mariupolu zginęły 3 osoby. Wśród nich jedno dziecko. 10 marca Rosjanie zabili jeszcze dwóch mieszkańców regionu: jednego w Mariupolu i jednego we wsi Terny w obwodzie Łyman. Cztery osoby zostały ranne: jedna w Mariupolu, Kramatorsku, Ternach i Myroniwskym" - napisał Kyryłenko.

Dzisiaj Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji. Potrzebny jest realny i dobry plan, który pozbawi Putina dolarów i możliwości prowadzenia wojny, odcinając tlen do tej machiny wojennej – mówił premier Mateusz Morawiecki w Paryżu.

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

"W Charkowie o godzinie 20.30 (godz. 19.30 w Polsce) przeprowadzono nalot na Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny w Piatichatkach. (...) Tam znajdują się źródła promieniowania wykorzystywane w celach naukowych" - napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram. Później dodał, że po ataku wybuchł pożar.

Według władz ukraińskich na instytut została zrzucona bomba.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w czwartek wieczorem, że obawia się, iż prezydent Rosji Władimir Putin może zdecydować się na użycie broni chemicznej na Ukrainie, bo sygnały z Moskwy są niczym "wyciągnięte prosto z rosyjskiego podręcznika".

Mamy wskazania, że Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, jednocześnie oskarżając o to USA - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Stwierdził też, że rosyjskie wojska posunęły się naprzód pod Kijowem i są już 10 km od granic miasta.

Jak stwierdził oficjel podczas briefingu prasowego, USA mają informacje wskazujące, że twierdzenia rosyjskich władz o rzekomych ośrodkach badań nad bronią biologiczną stanowią przygotowanie gruntu do ataku z użyciem takiej broni przez Rosję. Dodał jednak, że nie wie, czy broń została już przywieziona przez Rosjan na Ukrainę.

Rosjanie prowadzą wojnę terrorystyczną; na Ukrainie zabili więcej cywilów niż w walce zginęło wojskowych ze wszystkich struktur obronnych – oświadczył w czwartek wieczorem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że prezydent Rosji Władimir Putin blefuje, gdy grozi całemu światu bronią jądrową.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony posłowie zapowiedzieli złożenie w drugim czytaniu poprawek do projektu ustawy o obronie ojczyzny. Będą dotyczyły m.in. rezygnacji z planów likwidacji WKU.

Koszmar wojny najbardziej widać w historiach zwykłych ludzi. Matek z dziećmi, które muszą opuszczać swój dom - uciekając przed bombami, strachem, śmiercią. Zachód musi być zjednoczony i twardy wobec rosyjskiego agresora. O tym zapewniał dziś w Warszawie premier Justin Trudeau - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W kijowskim metrze, w którym codziennie przed rosyjskimi bombardowaniami ukrywa się 15 tys. osób, wystartował w czwartek przegląd filmu ukraińskiego zorganizowany przez stołeczny wydział kultury oraz Centrum im. Ołeksandra Dowżenki.

Krwawimy broniąc granic Europy i wartości świata Zachodu - podkreśla w rozmowie z Onetem wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna. Apeluje też do przywódców Unii Europejskiej o zgodę na członkostwo Ukrainy w Unii.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki odwiedził uchodźców z Ukrainy.

Ważna jest jedność państw UE wobec konfliktu na Ukrainie. Trzeba działać szybko, Polska jest państwem, które pokazuje wyzwania, budzi sumienia Europy - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price zapewnił o wsparciu Ukrainy.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przebywa od czwartku w Moskwie i planuje spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by porozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie – podał dziennik "Bild".

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała, że wojna z Ukrainą obniży prognozy globalnego wzrostu a Rosja stanęła w obliczu głębokiej recesji - donosi w czwartek agencja Reuters.

W obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy ostrzelali samochód, w którym była para emerytów; kobieta i mężczyzna zginęli - poinformowała w czwartek ukraińska policja.

"W Makarowie okupanci rozstrzelali samochód z emerytami. Wróg nie ma skrupułów ani wobec kobiet, ani wobec dzieci, ani wobec osób starszych" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, kilka dni temu rosyjscy wojskowi otworzyli ogień z transportera opancerzonego do samochodu małżeństwa. W ostrzale zginął 72-latek i 68-latka.

Silny opór ukraiński wymaga od Rosji zaangażowania większej liczby żołnierzy do okrążenia kluczowych miast, co jeszcze bardziej spowalnia ich postępy w innych miejscach - oceniło w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

"Ze względu na silny opór ukraiński, wojska rosyjskie przeznaczają większą liczbę rozlokowanych sił do okrążenia kluczowych miast. Zmniejszy to liczbę sił, które będą mogły kontynuować natarcie i jeszcze bardziej spowolni postępy Rosjan. Przez cały tydzień w miastach znajdujących się pod kontrolą Rosji - Chersoniu, Melitopolu i Berdiańsku - odnotowywano protesty przeciwko rosyjskiej okupacji. Według doniesień, wczoraj w obwodzie chersońskim siły rosyjskie zatrzymały 400 protestujących" - napisano w raporcie.

Większość personelu dowództwa V Korpusu amerykańskich sił lądowych wylądowała w czwartek w Niemczech, by wspomóc koordynację operacji wojsk USA na wschodniej flance NATO - poinformował korpus. W Niemczech będzie stacjonować ok. 300 żołnierzy należących do dowództwa.

Najwyższa Rada Ukrainy poinformowała, że zniszczenia dokonane przez Rosjan w Ukrainie oszacowano na co najmniej 100 mld dolarów.

 

W tym tygodniu obok flag UE przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu powiewają ukraińskie flagi. Zawieszone są na masztach dostarczonych przez Stocznię Gdańską - informuje parlamentarna grupa EPP.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Czerwony Krzyż przeszkolił 12 tys. osób z udzielania pierwszej pomocy.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ostrzałach i bombardowaniach zniszczonych lub uszkodzonych zostało w kraju 280 placówek oświatowych - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet.

Czerwony Krzyż pokazał swoje zniszczone siedziby w Ukrainie.

 

Premier Morawiecki: Będę mówił o jeszcze mocniejszych sankcjach; Do przywódców, którzy nie chcą Ukrainy w UE, zwracam się o zmianę stanowiska 

Na Ukrainie dochodzi do masakry, rzezi. Mam dowody licznych zbrodni, które pokazuję przywódcom innych krajów - Powiedział premier na szczycie UE.

Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier przyznał w czwartek w Senacie USA, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja. Podtrzymał jednocześnie ocenę, że przekazanie Ukrainie MiG-ów nie zmieniłoby znacznie sytuacji.

Każdego dnia od 1 tys. do 1,5 tys. osób przychodzi do konsulatu generalnego Ukrainy w Krakowie. Załatwiają sprawy związane z dokumentami tożsamości, prawie każdy pyta o możliwość pracy – poinformował w czwartek konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

Miasteczko namiotowe powstało w czwartek przed dworcem kolejowym w Katowicach. Uchodźcy w ogrzewanych namiotach mogą zjeść i odpocząć. W piątek przy dworcu stanie namiot wojewódzkiego lekarza weterynarii, w którym uchodźcy będą mogli uzyskać pomoc dla swoich zwierząt.

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek przed szczytem UE wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. O przyspieszoną akcesję swego kraju do UE apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Pracownicy Energoatomu przypomnieli skalę katastrofy w Czarnobylu w 1986 r. i wezwali MAEA do podjęcia działań w celu zapobieżenia nowej tragedii - podaje Najwyższa Rada Ukrainy.

 

Od początku rosyjskiej inwazji zginęło w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, 191 cywilów, w tym 11 dzieci – poinformował Serhij Bołwinow, szef wydziału śledczego policji w tym regionie.

Dane te Bołwinow opublikował na swojej stronie na Facebooku w czwartek wieczorem.

Tematem czwartkowego posiedzenia Rady do spraw Samorządu Terytorialnego była perspektywa samorządowa w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale z systemu Uragan w Nieżynie w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Kodoła.

"Dzisiaj o godz. 14.20 był niszczący ostrzał (z) systemu artylerii rakietowej Uragan. Są informacje o pięciu rannych i dwóch zabitych" - przekazał mer, cytowany przez portal Suspilne.

Wskutek wybuchu uszkodzonych zostało 40 metrów rur ciepłowniczych; trwają prace naprawcze.

Jak dodał Kodoła, cztery budynki są bez prądu. Wybuch uszkodził okna w szkole, przedszkolu i przychodni.

Polska jest rzecznikiem sprawy ukraińskiej w Europie; wszystkie osoby, które uciekają przed wojną, dostaną u nas schronienie - powiedział w czwartek w Senacie wiceszef MSWiA Błażej Poboży w debacie nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Dodał, że przyjęcie tej ustawy to moralny obowiązek.

Pod hasłem "Białystok solidarny z Ukrainą" odbył się w czwartek wieczorem w centrum miasta wiec poparcia dla narodu ukraińskiego. "Dziś Polska stała się dla Ukrainy siostrą, schronieniem dla tych, którzy uciekają przed wojną" - dziękował mieszkańcom miasta mer Łucka, partnerskiego miasta Białegostoku, Ihor Poliszczuk.

 

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ostrzega przed fałszywymi informacjami Rosjan, jakoby w Ukrainie miała się znajdować amerykańska broń chemiczna. 

 

Szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss poinformowała o spotkaniu z amerykańskimi członkami Kongresu. Omawiano kwestie wsparcia Ukrainy.

"Nasz opór wobec rosyjskiej interwencji trwa od dwóch tygodni. Nikt na świecie nie wierzył, że przeżyjemy, że tak długo wytrzymamy. I nie tylko się trzymamy. Już przechodzimy do kontrataków" - mówi w nagraniu szef MON Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 

Rosyjskie samoloty, które wyleciały z białoruskiego lotniska, zabiły w Korosteniu w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy trzy osoby, w tym dwóch Białorusinów - poinformowała w czwartek Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Rosjanie ostrzelali w Korosteniu cywilów i obiekty infrastruktury - czytamy w komunikacie.

Zakończyła się odprawa Prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami, dowódcami oraz szefami służb poświęcona ocenie obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Omówiono także wsparcie dla Ukrainy w kontekście dzisiejszych spotkań Prezydenta z Wiceprezydent USA oraz Premierem Kanady - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Rosja przegrywa tę wojnę nie tylko propagandowo, lecz i militarnie, i być może jej porażka będzie sposobem na wyjście z obecnego kryzysu - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, choć Polska opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem, trudno spodziewać się ustępstw ze strony Rosji.

Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach – podał w czwartek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według raportu „Rosjanie koncentrują się na działaniach dezinformacyjnych i propagandowych”.

"W ciągu dnia na kierunku poleskim i wołyńskim siły ukraińskie wyparły wroga na niekorzystne dla niego pozycje" – poinformowano w komunikacie, dodając, że w ciągu dnia udało się wyzwolić miejscowość Bakłanowa Murawyjka na północny wschód od Kijowa.

Obrona stolicy utrzymuje pozycje, a obiekty infrastruktury krytycznej miasta są chronione – wskazano.

Sztab zapewnił, że siły rosyjskie „zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach i ponoszą istotne straty”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy. Jego pracami, jako przewodniczący, pokieruje wiceszef resortu Waldemar Kraska. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w czwartek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy uruchamia interaktywną mapę zniszczonych i uszkodzonych instytucji edukacyjnych.

 

Na pomoc regionów partnerskich w relokacji ukraińskich uchodźców liczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który skierował prośbę do samorządów o kontakt w tej sprawie z takimi regionami.

Około 3 tys. kolejnych uchodźców wojennych z Ukrainy przybyło ostatniej doby do Włoch - poinformowało w czwartek MSW w Rzymie. Łącznie od początku rosyjskiej agresji dotarło do Italii prawie 27 tys. Ukraińców.

Wśród przybyłych do Włoch jest 13,4 tys. kobiet, około 11 tys. dzieci i 2,4 tys. mężczyzn.

Na zdjęciu: autobus z uchodźcami z Ukrainy w Genui. Fot.: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

- Ukraina zaczęła przygotowywać się do rosyjskiej inwazji w listopadzie, ale nie spodziewała się, że atak zostanie przeprowadzony także z terytorium Białorusi - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.

"Takiego ciosu od tyłu się nie spodziewaliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że pójdą po wszystkich frontach. To było zaskoczenie" - przyznał Daniłow.

Rozbrajanie bomby lotniczej:

 

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w czwartek, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 549 cywilów, a 957 zostało rannych.

- Rosyjskie wojska na Ukrainie w zamierzony sposób celują w ludność cywilną - powiedziała brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons. Wyraziła też obawę, że Rosja, eskalując konflikt, może użyć broni chemicznej lub nawet taktycznego ładunku nuklearnego.

W ciągu dwóch dni z położonych na północy Ukrainy Sum, Trościańca i Krasnopola wywieziono do Połtawy w środkowej części kraju ponad 60 tys. ludzi - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Inwazja na Ukrainę nie doprowadziła do tej pory do żadnych zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do odbiorców europejskich - napisał w czwartkowej analizie ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Szymon Kardaś. W pierwszych dniach po agresji tranzyt tego surowca osiągnął maksymalny zakontraktowany dobowy poziom 109,6 mln m sześc.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Rumunii dotarło blisko 350 tys. uchodźców - poinformowała rumuńska Straż Graniczna (PFR) w Bukareszcie.

- Byliśmy pod ogromną presją ze strony sojuszników i amerykańskiej opinii publicznej w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29, ale byliśmy świadomi ryzyka - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla telewizji NBC NOW.

Kolejne bombardowanie Mariupola.

 

Nowy znak drogowy niedaleko Wilna.

 

Ministrowie energii państw grupy G7 uzgodnili w czwartek, że będą zabiegać o uniezależnienie się od ropy i gazu z Rosji; wezwali też kraje wydobywające te surowce o zwiększenie podaży, by zahamować wzrost ich cen - powiedział szef resortu gospodarki Japonii Koichi Hagiuda.

Licząca obecnie ponad 400 miejsc baza noclegowa dla uchodźców z Ukrainy, przygotowana przez samorząd Katowic, wkrótce zostanie podwojona dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Ukraińcy znajdą schronienie w dwóch dawnych akademikach tej uczelni.

Pierwsza pacjentka onkologiczna - uchodźczyni z ogarniętej wojną Ukrainy - rozpoczęła leczenie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej - poinformowała w czwartek placówka.

Dla Ankary jest ważne, by utrzymywać dialog zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą, by zapobiec pogłębianiu się ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem.

Siły rosyjskie zniszczyły dotąd 400 wielopiętrowych bloków mieszkalnych w Charkowie - powiedział mer Ihor Terechow.

- Zablokowanie przez rosyjskie siły zbrojne portu w Odessie grozi znaczącymi podwyżkami cen żywności - przestrzegł w czwartek podczas konferencji prasowej w Lizbonie Pedro Soares dos Santos, szef grupy Jeronimo Martins, do której należy m.in. działająca w Polsce sieć Biedronka.

- Wizyta wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce spowodowała w mediach społecznościowych atak obliczony na jej dyskredytację - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Kłamliwe są też wpisy mediów rosyjskich - dodał.

- USA i UE mogą nałożyć na Rosję kolejne sankcje, zwłaszcza że dopuszcza się ona na Ukrainie coraz większych okrucieństw - powiedziała szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen w wywiadzie dla "Washington Post". Chiny nie przyjdą Moskwie z finansową pomocą - dodała.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wspólnie z premierem Kanady Justinem Trudeau odwiedzili w czwartek jeden ze stołecznych punktów pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - Było to niesłychanie poruszające, dlatego że odbyło się całe po ukraińsku, ponieważ pani wicepremier jest Ukrainką, Kanadyjką - powiedział prezydent stolicy.

W Wersalu pod Paryżem rozpoczął się w czwartek szczyt UE. Unijni przywódcy będą rozmawiać o rosyjskiej agresji na Ukrainę, perspektywie przystąpienia tego kraju do UE oraz europejskiej obronności. Kością niezgody pozostaje projekt konkluzji szczytu.

W Wersalu pod Paryżem rozpoczął się w czwartek szczyt UE. Unijni przywódcy będą rozmawiać o rosyjskiej agresji na Ukrainę, perspektywie przystąpienia tego kraju do UE oraz europejskiej obronności. Kością niezgody pozostaje projekt konkluzji szczytu.

Siły rosyjskie przeprowadziły atak bombowy na miasto Izium w obwodzie charkowskim, gdy trwała ewakuacja cywilów - poinformowała na Facebooku policja tego obwodu położonego na północnym wschodzie Ukrainy.

Od piątku we wszystkich kinach sieci Multikino i Cinema3D wyświetlane będą filmy z ukraińskim dubbingiem - podają kina. Darmowe seanse dla uchodźców z Ukrainy będą organizowane zarówno w tygodniu jak i w weekendy.

Codziennie ok. 5-6 tys. osób przekracza granicę polsko-ukraińską na Podkarpaciu. Ruch w kierunku Ukrainy pozostaje na tym samym poziomie. Łącznie od początku wojny z Polski do Ukrainy wjechało 141 tys. osób - podała Straż Graniczna.

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25.

Oligarchowie z Rosji, którzy posiadają także obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej, unikają sankcji wprowadzonych w związku z rosyjska inwazją na Ukrainę - alarmują niderlandzkie media. Dotyczy to przede wszystkim Rosjan z paszportami Cypru i Malty.

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Francji, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy będą dyskutować o sytuacji w Ukrainie, bezpieczeństwie militarnym i energetycznym oraz kwestiach gospodarczych.

- Prezydent Chin Xi Jinping jest zaniepokojony rosyjską agresją na Ukrainę, po części z powodu zwiększonej jedności Zachodu, a po części dlatego, że, jak się wydaje, jego służby nie przewidziały, że do inwazji dojdzie - powiedział w dyrektor CIA Bill Burns. Jak dodał, Rosja przeliczyła się, mając nadzieję na pomoc Chin w związku z sankcjami.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał do udzielenia wsparcia narodowi ukraińskiemu, który został zaatakowany przez Rosję. - Społeczeństwo ukraińskie prowadzi obecnie nierówną walkę z najeźdźcą w imieniu innych państw świata - podkreślił.

Goldman Sachs poinformował w czwartek, że zamierza zamknąć działalność w Rosji - podała agencja Bloomberg.

Senackie komisje podczas czwartkowego posiedzenia nie zgłosiły poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalonej przez Sejm w środę. Taka opinia umożliwia dalsze procedowania ustawy w Senacie i zgłoszenie zmian podczas plenarnego posiedzenia Izby.

- Podpowiedzcie Donaldowi Tuskowi, że strasznie wybiórcza i wąska ta jego grupa zachodnich przywódców do "deputinizacji" - ocenił przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber, który do listy lidera PO dołączył polityków związanych z Europejską Partią Ludową.

Rovio, twórca Angry Birds, usunął wszystkie swoje gry z Google Play i Apple App Store w Rosji i Białorusi.

 

Z obwodu sumskiego na północy Ukrainy ewakuowano w czwartek ponad 12 tys. ludzi - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaków w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską - podaje w czwartek w komunikacie zamieszczonym na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Notowania dostawców uranu rosną po tym, jak Biały Dom poinformował o możliwości nałożeniu sankcji na Rosatom, jednego z większych producentów paliwa jądrowego - poinformował z środy na czwartek Bloomberg.

W ciągu dwóch tygodni od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę przyjechało z tego kraju do Mołdawii 300 tys. ludzi - poinformował w czwartek szef mołdawskiego MSZ Nicu Popescu. Mołdawia liczy 2,6 mln mieszkańców.

Mieszkańcy atakowanego przez Rosję Mariupola na południu Ukrainy już prawie od tygodnia nie mogą opuścić miasta - podkreśliła ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

- Wprowadzamy specjalne środki umożliwiające osobom z Ukrainy szybsze przybycie do Kanady, a także podjęcie pracy czy studiów. Wiele z tych osób będzie mogło po zakończeniu konfliktu wrócić do Ukrainy, ale na pewno wiele pozostanie - powiedział w Warszawie premier Kanady Justin Trudeau.

Uruchomiono stronę internetową "Rosja za to zapłaci" zbierającą informacje o zniszczeniach wojennych, których dokonała Rosja na Ukrainie. Dostępna pod adresem https://damaged.in.ua/ witryna powstała z inicjatywy kancelarii prezydenta Ukrainy, ministerstwa finansów i Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że korzystając z tego, iż jest, w Warszawie, spotka się z przebywającą tu również wiceprezydent USA Kamalą Harris. Transatlantycka współpraca jest bardzo silna, stoimy ramię w ramię przeciwko atakowi Putina na Ukrainę i jej ludzi.

Lider PO i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wezwał w czwartek w Paryżu do "deputinizacji" Europy, czyli uwolnienia europejskiej przestrzeni publicznej, polityki i mediów spod wpływów Kremla. Opowiedział się ponadto za dalszymi sankcjami wobec Rosji.

- Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w czwartek z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Rozmowa miała na celu koordynację międzynarodowej odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

- Oceniamy, że prezydent Rosji Władimir Putin nie spodziewał się tak silnej odpowiedzi Zachodu, ale uważamy, że prawdopodobnie nie powstrzyma go to przed dalszą eskalacją wojny z Ukrainą - powiedziała w amerykańskim Senacie Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines.

- Kijów przygotowuje się do obrony - powiedział w nagraniu opublikowanym na Telegramie mer Witalij Kliczko. Władze miasta zabezpieczają funkcjonowanie infrastruktury - jest woda, światło, ciepło i internet; działają sklepy z żywnością i apteki.

Wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci z Ukrainy do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według indywidualnego kalendarza szczepień rekomenduje Ministerstwo Zdrowia w wytycznych opublikowanych w czwartek.

Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło do czwartku 1,46 miliona osób - poinformowała po południu Straż Graniczna.

Lex Hoogduin, były dyrektor w banku centralnym Holandii, a obecnie członek rady nadzorczej banku ATB, nie widzi powodu, aby rezygnować z obecnie zajmowanej funkcji, mimo że dwaj właściciele ATB to rosyjscy oligarchowie objęci unijnymi sankcjami. Także inni wpływowi holenderscy bankierzy nie zamierzają rezygnować z rosyjskich pieniędzy - pisze dziennik "NRC".

- W punkcie recepcyjnym dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych z Ukrainy w Stalowej Woli pomoc uzyskało już ponad tysiąc osób. Chcemy, żeby strona ukraińskie była pewna, że dzieci czują się tu dobrze - powiedziała wiceminister rodziny Barbara Socha.

- Rozmawialiśmy z premierem Kanady Justinem Trudeau o tym, że zbrodniarze wojenni muszą być bezwzględnie ścigani, rozmawialiśmy o tym, że znajdą się fundusze, by odbudować wszystko to, co codziennie niszczą rosyjskie bomby w Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Mieszkańcy okupowanych przez Rosjan miast Melitopol i Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy wyszli na akcje protestu przeciwko najeźdźcom - pisze portal Ukraińska Prawda.

Rosja chce "zrównać Ukrainę z ziemią", to "atak na cały wolny świat" - tak o inwazji na swój kraj powiedziała była ukraińska premier Julia Tymoszenko w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24 w czwartek. Jej zdaniem to, co dzieje się na Ukrainie to "ludobójstwo".

O zakończeniu współpracy z obwodem swierdłowskim w Rosji zdecydowali radni sejmiku Małopolski. Samorządowcy przyjęli także deklarację w sprawie solidarności z partnerskim obwodem lwowskim.

W przypadku zagrożenia wybuchem nuklearnym władze Rumunii skierują część mieszkańców kraju do przestronnej kopalni soli, a także do położonej blisko 30 metrów pod ziemią jaskini - dowiedział się bukareszteński portal Lume, powołując na rządowy plan obrony ludności cywilnej.

Co najmniej jedna osoba zginęła w czwartek w rosyjskim ostrzale miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału sąsiedniego miasta Rubiżne.

Prezydent Duda po spotkaniu z premierem Kanady: mam nadzieję, że fundusze na odbudowę Ukrainy trafią nie tylko z UE, ale także z USA i Kanady.

Premier Kanady: Mój kraj podwaja środki na pomoc humanitarną dla Ukrainy; Kanada chętnie przyjmie uchodźców z Ukrainy - przeznaczymy 117 mln dolarów m.in. na przyspieszenie procedur migracyjnych.

1753 dzieci z Ukrainy przyjęto od 24 lutego do przedszkoli i szkół w woj. śląskim - poinformowało Kuratorium Oświaty w Katowicach. W większości szkół, do których już przyjęto uchodźców, uczy się po kilku uczniów.

- Świadczenie pomocy uchodźcom to nasze wspólne europejskie zadanie - ocenili szefowie MSW Francji i Niemiec po spotkaniu z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Podkreślono również, że Polska wzorowo pomaga uchodźcom z Ukrainy.

Ewakuacja w Irpieniu:

Rosja została zawieszona w prawach członka Banku Rozrachunków Międzynarodowych - poinformowało CNN na swojej stronie internetowej.

Wojewoda podlaski wydał polecenie o przekształceniu hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach na tymczasowe miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy.

W kamienicy Deskurów w Radomiu, gdzie mieści się główny punkt koordynujący pomoc dla uchodźców, powstała świetlica, w której ukraińskie matki mogą na kilka godzin pozostawić swoje dzieci pod opieką wolontariuszy. W czwartek oficjalnie otwarto tę placówkę.

Dla Ukrainy ważne są: perspektywa członkostwa w UE, wsparcie militarne, w tym zamknięcie przestrzeni powietrznej nad krajem i pomoc humanitarna - podkreślała przedstawicielka Rady Najwyższej Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z senatorami z Komisji Spraw Zagranicznych i UE.

Polskie środowiska konserwatorskie apelują do międzynarodowej społeczności o obronę dziedzictwa kulturowego Ukrainy - podano na stronie MKiDN. Tak długo jak będzie trwała agresja na Ukrainę, Rosja powinna być wykluczona z prac w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO - podkreślono w apelu.

Gerhard Schröder, kanclerz Niemiec w latach 1998-2005, jest dziś w Moskwie i ma spotkać się z Władimirem Putinem - informuje Politico. Schröder spotkał się z ostrą krytyką w kraju i za granicą za odmowę zerwania bliskich więzi z Moskwą po inwazji Putina na Ukrainę.

Do miasta dotarła pomoc humanitarna Czerwonego Krzyża - poinformował mer Enerhodaru Dmytro Orłow. W piątek planowana jest ewakuacja mieszkańców, którzy mają własne samochody. W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa opanowana przez wojska rosyjskie.

W punktach zbiórek dla uchodźców w Gorzowie Wlkp. zaczyna brakować niezbędnych rzeczy: żywności, środków higienicznych, pościeli, bielizny, jednorazowych sztućców i opakowań - poinformowała dyr. Wydz. Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Bułgarii przybyło ponad 43 tys. uciekających przed wojną Ukraińców, większość z nich zamierza jechać dalej na Zachód - informują władze.

Dwie rakiety uderzyły w lotnisko w Łozowatce w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł.

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie poinformował w czwartek, że "w świetle ostatnich wydarzeń" zawiesił strategiczne partnerstwo z Romanem Abramowiczem, który po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty międzynarodowymi sankcjami. Partnerstwo zakładało przekazanie przez rosyjskiego oligarchę dziesiątków milionów dolarów.

Główny doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeh Ustenko powiedział, że od początku inwazji rosyjskie siły zniszczyły na Ukrainie infrastrukturę o wartości co najmniej 100 mld dolarów.

- Pomoc Polaków przerosła nasze oczekiwania, konieczne są jednak koordynacja i struktury pomocy dla uchodźców - ocenił w czwartek w Katowicach Rusłan Korniichuk z działającego na rzecz Ukrainy Śląskiego Sztabu Kryzysowego.

- Kończy się jedzenie, ludzie nie mają leków, żywności, wody. Z tego, co wiem od tych, którzy zdołał się dodzwonić do bliskich, to piją oni wodę z kałuż. (...) Miasto jest praktycznie przetrzymywane jako zakładnik - powiedział wolontariusz z Mariupola. Jak dodał, ostrzał trwa z różnych stron. - To faktycznie blokada miasta. Powtórka drugiej wojny światowej - stwierdził.

Liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła w Krakowie 100 tys. - wynika z szacunków urzędu miasta. W punkcie recepcyjnym na dworcu kolejowym skierowania do zakwaterowania wystawiono dla 5,5 tys. osób.

Dolnośląski samorząd od poniedziałku 14 marca uruchomi dla uchodźców z Ukrainy dodatkowe pociągi do Niemiec. Będą kursowały do nadgranicznego Zgorzelca oraz do Berlina. W sumie dziennie ma być 20 składów kolejowych do granicy z Niemcami w Zgorzelcu.

Rosjanie zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego na Dnieprze, obok zajętej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom.

- Utworzymy korytarze humanitarne i infolinię dla rosyjskich żołnierzy, którzy nie popełnili zbrodni na ukraińskiej ludności i nie chcą tego robić, bo napotkają ogień zaporowy ze strony swoich kolegów - ogłosił szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

W blokowanym i atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy nie ma jedzenia, prądu, ogrzewania, ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej - alarmują lokalne władze. Na razie wstępnie mówi się o ponad 1200 ofiarach. Na cmentarzu wykopano zbiorową mogiłę.

PAP/Siły Zbrojne Ukrainy

Szef MSWiA: z ministrami z Francji i Niemiec zawiązaliśmy nieformalny sztab ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy, w który włączymy ministrów innych państw UE.

Brytyjski rząd, który jest krytykowany za zbyt restrykcyjne traktowanie uchodźców z Ukrainy, ogłosił w czwartek kolejne ułatwienie. Od wtorku ci, którzy mają paszporty oraz krewnych w Wielkiej Brytanii będą mogli składać wnioski wizowe online.

Adresy, numery telefonów czy mapki pozwalające dotrzeć do konkretnych miejsc oferujących pomoc znalazły się w wydanym po ukraińsku informatorze "Katowice dla Ukrainy". Jest on od czwartku dostępny w tych częściach miasta, gdzie przebywają uchodźcy.

Alona i Wołodymyr Szupyk to sportowe małżeństwo, które w Polsce gra w drużynach piłki ręcznej. - Tego miasta w zasadzie już nie ma. Giną całe rodziny - powiedziała Alona, rozgrywająca KPR Kobierzyce, która wspomniała Ochtyrkę, miasto położone na wschodzie Ukrainy, w którym się wychowała.

W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie specjalny fundusz pomocowy na rzecz uchodźców z Ukrainy, który będzie zasilany np. wpłatami z budżetu państwa oraz środkami z emisji obligacji - wynika z przepisów uchwalonej specustawy dot. pomocy obywatelom Ukrainy.

Rosjanie ostrzeliwują samochody, które dostarczają tlen dla szpitali covidowych - poinformował minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Niestety, okupanci (…) strzelają do samochodów z tlenem, jeden uszkodzili - powiedział Laszko na antenie telewizji.

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w specjalnych ośrodkach w Niderlandach przekroczyła 2600 - poinformowało w czwartek ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Jednocześnie ok. 16 tys. Holendrów zadeklarowało chęć przyjęcia Ukraińców w swoich domach.

Rosyjskie lotnictwo bombarduje Czernihów zakazanymi lotniczymi bombami zapalającymi - twierdzą dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team na podstawie analizy nagrania wideo ukraińskich służb ratowniczych rozbrajających pociski.

 

Ewakuowani z Iziumu.

 

Zasady postępowania duszpasterzy katolickich w odniesieniu do ochrzczonych niekatolików, którzy proszą o udzielenie sakramentów świętych, sakramentaliów lub odprawienie pogrzebu - przypomina pro memoria wydane przez Episkopat Polski w związku z rosnącą w naszym kraju liczbą uchodźców.

- Państwa członkowskie UE mogą zdecydować o wykorzystaniu 500 mln euro udostępnionych im w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, funduszu przeznaczonego na wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych - przypomniała Komisja Europejska, odpowiadając podczas briefingu na pytanie prasy o realną pomoc zbrojną dla Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia i aktywów należących do państwa rosyjskiego i obywateli Rosji - poinformowała Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy.

"Biorąc pod uwagę pełnowymiarową agresywną wojnę, którą Rosja wypowiedziała i prowadzi przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi", przejmowanie mienia Rosji i jej obywateli zgodnie z podpisaną ustawą ma odbywać się bez jakiejkolwiek rekompensaty - czytamy.

Od czwartku działa specjalna infolinia dla sportowców z Ukrainy, którzy są w drodze do Polski albo już tutaj przebywają. Infolinia ma być wsparciem w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania i bazy do kontynuacji treningów. Za projekt odpowiada Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- Staramy się przekonać obywateli Ukrainy, by chcieli zamieszkać także w mniejszych miejscowościach. Część chce jednak pozostać na dworcach kolejowych, bo liczą na dalszą podróż - powiedział dziennikarzom wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Przez punkty recepcyjne w woj. świętokrzyskim przeszło już ponad 3 tys. uchodźców z Ukrainy. Ale z nieoficjalnych szacunków wynika, że może być ich znacznie więcej. - Szacujemy, że do naszego regionu mogło trafić już około 30 tys. uchodźców - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów UE (COMECE) kardynał Jean-Claude Hollerich wezwał patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla, by skierował pilny apel do władz Rosji o zatrzymanie inwazji na Ukrainę. Dostojnik z Luksemburga przypomniał słowa papieża Franciszka o "rzekach krwi i łez" w Ukrainie.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do godz. 11 w czwartek wskutek działań wojennych zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

 

- Problemy, przed którymi stoi naród Ukraiński i nasi sojusznicy na wschodniej flance NATO stanowią jeden z naszych najwyższych priorytetów - zapewniła w Warszawie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Potrzebne są audycje w jęz. ukraińskim, w radio i w telewizji, na temat procedur i pomocy dla przybywający do Polski uchodźców - mówi Wiktoria z Żytomierza, która po rosyjskiej agresji na Ukrainę trafiła do Płocka. Teraz pomaga innym uchodźcom, którzy, jak ona, muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

"Kontynuowałem rozmowy z przywódcami Wielkiej Brytanii i Francji. Poinformowałem ich o kolejnych zbrodniach Rosji przeciwko Ukraińcom. Dalsze wsparcie dla Ukrainy zostało omówione z premierem Borisem Johnsonem. Skupiliśmy się również na rozmowach o pokoju z prezydentem Emmanuelem Macronem. Musimy zatrzymać wojnę" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

 

Z Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy wyjechały 44 autobusy, w których jest ok. 2 tys. osób - przekazał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta. Z kolei o wywiezieniu 2 tys. ludzi z Irpienia pod Kijowem poinformowało MSW.

Prawo budowlane dopuszcza tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych, m.in. biurach, halach sportowo-widowiskowych. Samorządy nie muszą zgłaszać zmiany sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych do administracji architektoniczno-budowalnej - przekazało w czwartek MRiT.

- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ponownie wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

- Zespół prokuratorów z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze jest w Polsce. Świadkowie zbrodni w Ukrainie są w naszym kraju, mamy dowody, m.in. nagrania - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że wierzy, iż zaowocuje to aktami oskarżenia, które doprowadzą do skazania zbrodniarzy wojennych.

- Zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu uchodźcom to nasza zbiorowa odpowiedzialność - mówiła w Warszawie wiceprezydent USA Kamala Harris. Jak zapewniła, USA są przygotowane, by pomóc Polsce zmniejszyć obciążenie związane z przyjęciem w krótkim czasie ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Twitterze nagranie, na którym wraz z premierem Kanady Justinem Trudeau wyraża swoje wsparcie dla Ukrainy w walce przeciwko Rosji oraz dla jej członkostwa w Unii Europejskiej.

 

 

- Wobec zgłaszanych przez stronę ukraińską próśb o samoloty zachowaliśmy się jako wiarygodny członek NATO. Postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu. Chcemy, żeby Sojusz podjął decyzję wspólnie - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z wiceprezydent Kamalą Harris.

- Wzywamy Parlament Europejski, by jak najszybciej przyjął rezolucję domagającą się nałożenia sankcji na kraje, które wbrew zasadom praworządności, wbrew zasadom Unii Europejskiej, finansują zbrodnie i wojnę Putina - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie już negatywnie wpływa na rynek wtórny przemysłu motoryzacyjnego - ocenia Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Wskazuje, że koszty europejskiej, w tym polskiej gospodarki będą wysokie.

- Od początku wojny Rosjanie ostrzelali 63 ukraińskie szpitale, pięciu pracowników medycznych zginęło, a ponad 10 zostało rannych - poinformował minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

Noworodki, kilkuletnie dzieci i nastolatki - młodych uchodźców z Ukrainy - przyjęto od wybuchu wojny do szczecińskiego szpitala "Zdroje". Trafiły do niego także kobiety w ciąży. Jedna z nich - Malwina - dotarła do Polski tuż przed porodem.

- Rosyjski prezydent Władimir Putin działa w desperacji i będzie próbował zastraszyć Ukraińców i Zachód, zapewne zanim przegra, sprawy będą wyglądały jeszcze gorzej - powiedział w rozmowie z amerykańska stacją MSNBC były szef rosyjskiej dyplomacji Andriej Kozyriew.

Pandora zawiesza działalność w Rosji i Białorusi.

 

- Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 Niemiec Sebastian Vettel po raz kolejny zademonstrował solidarność z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą. Podczas przedsezonowych testów w Bahrajnie jeździł w kasku w ukraińskich barwach.

- USA przekażą 50 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców - zadeklarowała wiceprezydent USA Kamala Harris. Zapewniła, że USA są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO i poinformowała o dostarczeniu do Polski dwóch baterii Patriot.

- Szacujemy, że od początku kryzysu do Warszawy dotarło już około 290 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Wczoraj do punktów noclegowych w stolicy skierowano około 2,5 tysiąca osób - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie - oświadczył premier Słowenii Janez Jansa podczas zjazdu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Paryżu.

Ukraińskie siły publikują kolejne nagranie z tureckim dronem bojowym w akcji:

 

Chiny odmówiły rosyjskim liniom lotniczym sprzedaży części do samolotów - podała agencja Reutera, powołując się rosyjskie media, cytujące przedstawiciela urzędu lotnictwa cywilnego Rosji. Wcześniej dostawy części wstrzymały Boeing i Airbus

Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.

"Spotkałem się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim w Antalyi, aby omówić sposoby zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych na Ukrainie w czasie rosyjskiej inwazji. Nalegam: Rosja musi natychmiast wycofać wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie" - napisał Kułeba na Twitterze.

Ośrodek Studiów Wschodnich oceniając sytuację po 14 dniach walk na Ukrainie podkreśla, że Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymywały rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach, a do walk dochodziło głównie na obrzeżach atakowanych miast. Według analityków OSW armia rosyjska ma mobilizować rezerwy i przesuwać na Ukrainę kolejne jednostki.

Autorzy raportu OSW Andrzej Wilk i Piotr Żochowski zauważają, że strona ukraińska podkreśla istotną rolę Białorusi w zabezpieczeniu logistycznym rosyjskiej agresji.

Raport szczegółowo opisuje też sytuacje militarną po 14 dniach walk.

Duda: zespół prokuratorów z Trybunału Karnego w Hadze jest w Polsce; świadkowie zbrodni w Ukrainie są w naszym kraju, mamy dowody, m.in. nagrania.

Prezydent Duda: wobec zgłaszanych przez stronę ukraińską próśb o samoloty zachowaliśmy się jako wiarygodny członek NATO; postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu. Chcemy, żeby Sojusz podjął decyzję wspólnie.

Powołamy państwową rezerwę żywnościową - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Rezerwa powinna być wystarczająco duża, by wyżywić populację kraju i sił zbrojnych podczas rosyjskiej inwazji - sprecyzował.

"Państwo ze swojego budżetu wykupi zboża oraz inne produkty w ilościach odpowiadających rocznej konsumpcji. Zapewnimy krajowi wystarczająco jedzenia" - poinformował premier.

Ukraina jest jednym z ważniejszych producentów i eksporterów żywności na świecie - przypomina agencja Reutera. W opinii ekspertów ds. żywności rosyjska inwazja na Ukrainę może znacznie zmniejszyć zasiewy i zbiory w 2022 roku, co spowoduje braki w zaopatrzeniu w kraju i za granicą.

W Kijowie zostało około 2 miliony mieszkańców, co oznacza, że co drugi kijowianin wyjechał – poinformował w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w telewizji.

Jak powiedział, w tej chwili miasto przeobraziło się w fortecę. "Każda ulica, każdy budynek jest umacniany, przyłącza się obrona terytorialna. Nawet ludzie, którzy nigdy w życiu nie chcieli zmieniać wyglądu, teraz noszą mundury i mają automaty w rękach. I muzycy, i aktorzy, przedstawiciele różnych profesji" – oznajmił.

Dodał, że "miasto stało i będzie stać; ludzie go nie poddadzą i wróg nie przejdzie". 

Wiceprezydent USA Kamala Harris: zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne; atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Do Polski zostały dostarczone dwie baterie Patriot. Stany Zjednoczone przekażą 50 mld dolarów w ramach programu żywnościowego m.in. dla uchodźców z Ukrainy. W Departamencie Sprawiedliwości USA została powołana grupa śledcza, która podejmie kroki dotyczące przestępczych działań rosyjskich instytucji i Rosjan.

Prezydent: poprosiłem wiceprezydent USA, aby w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone; chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej.

Wiceprezydent USA: od tygodni na Ukrainie jesteśmy świadkami niewyobrażalnych okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach. Zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne; atak na jednego jest atakiem na wszystkich.

Prezydent: trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji, nie możemy tolerować takich działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa.

Wiceprezydent USA Kamala Harris: świat obserwuje Polskę i przywódców Polski; dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra.

Rosyjski okupant celowo znęca się nad ludnością Ukrainy, chce nas poniżyć, zmusić do tego, by Ukraińcy zwracali się o pomoc do najeźdźcy, dlatego blokuje nasze miasta, Mariupol i Wołnowachę - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Ale już 15 dzień bronimy naszego kraju, ukraińska armia walczy z atakującymi na kluczowych kierunkach; jesteśmy dumni, nigdy nie staniemy się niewolnikami - podkreślił ukraiński prezydent w zamieszczonym na Facebooku przemówieniu.

Już teraz przygotowujemy się do odbudowy naszego kraju po wojnie, wszystko odbudujemy - zapowiedział Zełenski. 

Prezydent Andrzej Duda: Stany Zjednoczone są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, te sankcje działają. Poprosiłem wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski, czy cen surowców.

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z wiceprezydent USA: wraz z całym wolnym i uczciwym światem stoimy po stronie Ukrainy.

Rosyjska agresja wobec Ukrainy i sytuacja humanitarna związana z uchodźstwem z tego kraju będą tematami rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua podczas jego udziału w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku – zapowiedział w czwartek rzecznik resortu Łukasz Jasina.

W programie wizyty Raua są m. in. spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Abdullą Shahidem.

Prawie 202 tys. uchodźców przybyło na Węgry z Ukrainy od wybuchu wojny w tym kraju – poinformował w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w parlamencie.

Szijjarto oświadczył, że na Węgrzech trwa największa akcja humanitarna w historii kraju. Zapewnił, że węgierskie organy państwowe są przygotowane do zapewnienia opieki wszystkim uchodźcom; osoby, które zamierzają zostać na Węgrzech dłużej, będą mieć zagwarantowaną pracę, a ich dzieci opiekę szkolną, przedszkolną i żłobkową.

Minister ocenił, że w obecnej sytuacji jest istotne, by mówić jasno i prosto. Podkreślił, że Węgry potępiają tę militarną agresję i popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, a także popierają Ukraińców.

Jesteśmy gotowi podjąć decyzję o rezygnacji z rosyjskich surowców energetycznych z dnia na dzień. Być może wymagałoby to chwilowych drobnych ograniczeń, ale nieodczuwalnych z perspektywy zwykłego obywatela - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Mocne zdecydowane sankcje, które uderzyłyby w Rosję mają sens, w jej duże i regularne źródło przychodu. My w absolutnym poczuciu odpowiedzialności pracujemy nad wprowadzeniem sankcji przez Europę dla gazu, paliw i węgla - stwierdziła w czwartek w Radiu Plus minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Moskwa podkreśliła, że polskie spółki Lotos i Orlen od dłuższego czasu prowadzą działania w kierunku dywersyfikacji, ograniczając uzależnienie od rosyjskiej ropy z ponad 90 proc. 2015 roku do 60 proc. obecnie.

W czwartek po godz. 12.30 premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkanie z szefem rządu Kanady Justinem Trudeau, który składa wizytę w Warszawie.

Według zapowiedzi premierzy Polski i Kanady będą rozmawiać na temat koordynacji dalszych kroków społeczności międzynarodowej w odpowiedzi na rosyjską napaść na Ukrainę, zwłaszcza o wsparciu dla tego kraju, a także perspektywie przyjęcia przez Kanadę uchodźców z Ukrainy.

Spotkanie ma też dotyczyć wzmocnienia wschodniej flanki NATO, współpracy w ramach tej i innych organizacji oraz bezpieczeństwa w regionie.

"Rozmowa będzie także dotyczyła nasilenia presji gospodarczej na Rosję, by odciąć źródła finansowania działań wojennych, w tym nałożenia sankcji obejmujących sektor energetyczny. Kanada jest w gronie krajów bardzo silnie zaangażowanych w pomoc Ukrainie od czasu aneksji Krymu w 2014 roku" - podkreślono w komunikacie KPRM przed spotkaniem.

W czwartek w Warszawie Justin Trudeau zostanie też przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris, która również przebywa z wizytą w Polsce.

Istnieje zagrożenie przesyła gazu na Ukrainie i do Europy, po tym jak siły rosyjskie wtargnęły do obiektów operatora ukraińskiej sieci gazowej (OGTSU) w obwodzie ługańskim i charkowskim - ostrzegło przedsiębiorstwo w czwartek na swoim profilu w serwisie Facebook .

"Rosyjscy okupanci wtargnęli do obiektów OGTSU: istnieje zagrożenie dla przesyłu gazu na Ukrainie i w Europie. OGTSU informuje o próbach rosyjskiego wojska i ugrupowań zbrojnych ŁRL przedostania się na teren tłoczni Nowopskow w obwodzie ługańskim i Kupiańsk w obwodzie charkowskim, a także ingerencji w pracę obiektów OGTSU" - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorstwo podkreśliło, że ingerencja w procesy technologiczne stwarza znaczne zagrożenia dla bezpieczeństwa i ciągłości transportu gazu do odbiorców na Ukrainie i w Europie oraz może doprowadzić do katastrofy technologicznej w regionie.

O sytuacji zostały powiadomione właściwe organy ścigania, instytucje państwowe i Gazprom - poinformował OGTSU. 

Podkreśliłem znaczenie zwiększenia wsparcia obronnego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na Rosję - napisał w czwartek na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

"Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem omówiliśmy przebieg rozmów pokojowych. Podkreśliłem znaczenie zwiększenia wsparcia obronnego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na Rosję. Poruszyłem kwestię członkostwa Ukrainy w UE w przededniu nieformalnego szczytu przywódców Unii" - zrelacjonował ukraiński prezydent.

Sieć hoteli Marriott International Inc. ogłosiła w czwartek, że po inwazji Moskwy na Ukrainę zdecydowała się wstrzymać otwarcie kolejnych hoteli i wszelkie przyszłe inwestycje w Rosji - przekazał w czwartek Reuters. Istniejące hotele pozostają na razie otwarte.

"Nasze hotele w Rosji są własnością osób trzecich i nadal oceniamy, czy będą one mogły pozostać otwarte" - poinformowała spółka.

Reuters wskazał, że firma zamknie swoje biuro korporacyjne w Rosji, dołączając do swoich odpowiedników Hilton Worldwide Holdings Inc. i Hyatt Hotels Corp, które ogłosiły podobne ruchy.

Tysiące, a może dziesiątki tysięcy Rosjan wyjechało z kraju po rozpoczęciu przez siły rosyjskie wojny na Ukrainie, przy czym najpopularniejszym celem jest Gruzja – informuje w czwartek rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

BBC pisze, że przyczyn tego zjawiska jest wiele: strach, niechęć do bycia kojarzonym z państwem-agresorem czy rozpoczynający się kryzys gospodarczy.

Według danych MSW Gruzji od 24 lutego do kraju przyjechało ponad 20 tys. Rosjan. Szef resortu Wachtang Gomelauri powiedział, że około 3 tys. zamierza zostać.

Najłatwiej dolecieć do Armenii i Turcji. Oprócz tego Rosjanie kierują się do Azerbejdżanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kazachstanu, Kirgistanu, krajów Ameryki Środkowej czy Południowej.

Ci, którzy mają wizy, lecą przez kraje trzecie do Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, a pociągiem do Finlandii lub Łotwy.

Całkowite odcięcie Rosji od internetu oznaczałoby dla jej gospodarki stratę ok. 404 mln dol. dziennie - wskazali w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak zwrócili uwagę, kontrola dostępu do internetu i możliwość jego blokowania jest bronią we współczesnych konfliktach – służy nie tylko cenzurowaniu informacji, ale też wiąże się z "wymiernymi skutkami gospodarczymi".

Obliczenia prowadzone przez firmę Netblocks, na które powołuje się PIE, uwzględniające m.in. stopień rozwoju gospodarki cyfrowej oraz wpływ na inne sektory gospodarki, wskazują, że dla Ukrainy byłoby to 64,8 mld dol. za każdy dzień (ok. 15 proc. PKB rocznie), a dla Polski 269 mln dol. dziennie (ok. 17 proc. PKB rocznie).

Zawarta w specustawie pomoc obywatelom Ukrainy nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy jest odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodała, że "zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa gwarantuje uchodźcom legalny pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przez co najmniej 180 dni z dostępem do pracy".

Ukraińska armia w okolicach Czernihowa zniszczyła Iskandery-M, które miały odpowiadać za ostrzeliwanie celów cywilnych. 

Ukraina jest gotowa negocjować zakończenie wojny z Rosją, ale nie zrezygnuje ze swojej niezależności i integralności terytorialnej - powiedział w czwartek w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

- Prezydent mówi, że jesteśmy gotowi do negocjacji. Jeszcze dzisiaj zagraniczni dziennikarze pytali mnie, na jakie kompromisy jesteśmy gotowi itp. Odpowiedziałem im, że jesteśmy gotowi do rozmów, spotkań. Ale na pewno nie istnieją dla nas żadne kompromisy związane z naszą niepodległością, z naszą integralnością terytorialną, z naszą suwerennością, z naszą wolnością" - podkreślił Jermak, dodając jednocześnie, że ukraińskie władze dysponują "wszelkimi danymi o możliwych scenariuszach działań armii rosyjskiej na Ukrainie" i przygotowują się do dalszej walki.

Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego powiedział również, że Ukraina nadal nie rozumie części rosyjskich żądań, takich jak np. "denazyfikacja".

Koło podkijowskiego miasta Browary armia ukraińska zabiła dowódcę rosyjskiego pułku czołgów Andrieja Zacharowa - podało w czwartek ministerstw obrony Ukrainy na Twitterze.

"Dzisiaj, 10 marca 2022 r., pod Browarami zlikwidowano dowódcę pułku czołgów armii okupacyjnej Andrieja Zacharowa" - czytamy we wpisie.

Kijowa nie da się okrążyć ani go zająć - przekonywał w czwartek doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Nie trzeba się tym martwić. Pod Kijowem i w samym Kijowie działa dość duże zgrupowanie naszych wojsk, które niszczy wroga. (...) Mamy przewagę w walce. Oni ciągle ponoszą porażki" - powiedział Arestowicz.

Jednocześnie wezwał cywilów, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci, do opuszczenia obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.

"Kobiety i ci, którzy mają dzieci - zwłaszcza z obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - lepiej, żeby wyjechali. Są to miasta zaciekłych walk i cywile nie mają tam nic do roboty. Chyba, że jest się cywilem, który pracuje na rzecz zabezpieczenia funkcjonowania miast i wojska" - podkreślił prezydencki doradca. 

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził nadzieję, że Niemcy szybko zgodzą się na dalsze dostawy broni do jego kraju. - Dziś spotkam się z minister obrony i mam nadzieję, że otrzymamy bardzo konkretne zobowiązanie – powiedział w porannym programie telewizji ARD i ZDF.

Wcześniej w wywiadzie dla agencji informacyjnej dpa Melnyk wspomniał o ukraińskich listach życzeń, które obejmują systemy obrony przeciwlotniczej i broń przeciwdronową, ale także systemy broni ciężkiej, w tym okręty podwodne i czołgi.

Szef MSZ Ukrainy Kułeba: Ukraina się nie podda. Rosyjski plan okazał się błędem.

Sytuacja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest niebezpieczna, ponieważ z powodu działań Rosji została ona pozbawiona prądu i obecnie nikt nie wie, co się tam dzieje - alarmował w czwartek w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

- Sytuacja w Czarnobylu jest ogólnie bardzo niebezpieczna. W wyniku działań okupantów odcięto stabilne zasilanie obiektów, których po prostu nie należy pozostawiać bez zasilania. To zagrożenie dla całej Europy. I oczywiście, dla samej Rosji - podkreślił Podolak.

Szef MSZ Ukrainy Kułeba: nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął. Nasze dwa cele to organizacja korytarzy humanitarnych z Mariupola i 24-godzinne zawieszenie broni.

Szef MSZ Ukrainy Kułeba: nie ma postępu w sprawie zawieszenia broni.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko oświadczył w czwartek, że dotychczas strona rosyjska w ogóle nie zwracała się do Ukrainy w sprawie swoich jeńców i nie zajmuje się ciałami zabitych żołnierzy rosyjskich.

"Jeńcy są od początku wojny wykorzystywani do wymiany za naszych jeńców. Trzeba ich godnie traktować. Ci chłopcy nie chcieli walczyć z Ukrainą. Zostali oszukani" – oznajmił Heraszczenko.

W ukraińskiej niewoli jest już od 500 do 700 żołnierzy rosyjskich, którzy uczestniczyli w agresji na Ukrainę – poinformował w czwartek portal Ukrainska Prawda, powołując się na dane uzyskane z kancelarii prezydenta kraju.

"Prowadzenie statystyki jest bardzo utrudnione, bo jest bardzo dużo ognisk starć bojowych i jeńcy trafiają do różnych jednostek. Nie udaje się na bieżąco sumować tego w jednej tabeli" – cytuje portal kancelarię prezydenta.

Europa powinna podjąć konkretne działania, nie tylko oparte na słowach, deklaracjach; Unia Europejska musi solidarnie podzielić się odpowiedzialnością za uchodźców z Ukrainy - powiedział w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,43 mln osób. W tym czasie na kierunku z Polski do Ukrainy funkcjonariusze SG przeprowadzili 141 tys. odpraw granicznych - poinformowała w czwartek rano Straż Graniczna. W środę do Polski dotarło 117,6 tys. uchodźców z Ukrainy.

Brytyjski rząd poinformował w czwartek o zakazaniu wjazdu do kraju siedmiu rosyjskim oligarchom, w tym Romanowi Abramowiczowi, właścicielowi klubu Chelsea i zamrożeniu ich aktywów.

Rząd przekazał, że Abramowicz nie może przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii i nie może dokonywać transakcji z osobami fizycznymi i firmami w Wielkiej Brytanii. Oligarcha przekazał w zeszłym tygodniu, że próbował sprzedać Chelsea w związku z zagrożeniem sankcjami.

Innymi słynnymi rosyjskimi bogaczami umieszczonymi na nowej liście brytyjskich sankcji są Oleg Deripaska i szef koncernu gazowego Rosnieft Igor Sieczin.

Dwoje obecnych przewodniczących SPD i ośmiu byłych przewodniczących tej partii ponownie wzywają byłego kanclerza Gerharda Schroedera do wyraźnego zdystansowania się od Władimira Putina. W swoim liście apelują do "drogiego Gerharda": "Ty decydujesz, czy pozostaniesz szanowanym socjaldemokratą" - pisze portal RND.

"Działaj i mów jasno” – czytamy w liście, do którego dotarł RND. W obliczu wojny na Ukrainie należy "wyraźnie sprzeciwić się wojennym działaniom prezydenta Putina".

To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, szczególności teraz, w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki na początku spotkania z wiceprezydent USA. Dziękował też za decyzję USA dot. wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową.

W czwartek premier powitał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Kamalę Harris, która przebywa z wizytą w Polsce. 

Harris: dzisiaj będziemy rozmawiać o wszystkim, co trzeba zrobić, aby upewnić się, że Rosja poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do kraju wróciło 215 tys. Ukraińców z zagranicy, w większości mężczyzn - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

- Na dzień dzisiejszy z zagranicy wróciło już 215 tys. Ukraińców. W większości, około 80 proc. (ok. 170 tys. red.), to mężczyźni - powiedział Demczenko.

Wiceprezydent USA Kamala Harris w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim: jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, by potwierdzić zaangażowanie USA w zobowiązania w stosunku do Polski oraz innych sojuszników z NATO.

Eskadry rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zawróciły w kierunku Półwyspu Tarchankuckiego i jeziora Donuzław na Krymie - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform za rzecznikiem sztabu operacyjnego odeskiej regionalnej administracji wojskowej Serhijem Bratczukiem.

- Obecnie eskadry rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zawróciły w kierunku Półwyspu Tarchankuckiego i jeziora Donuzław. Nie wiadomo, co dokładnie zamierzają zrobić (...) - przekazał ukraiński rzecznik w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Z informacji Bratczuka wynika, że rosyjskie ataki udało się odeprzeć w kilku miejscach - "w Chersoniu, Mikołajowie, Krzywym Rogu, Wozniesiensku i Nowoworoncowce w obwodzie Chersońskim".

- Stwierdzamy efektywną pracę naszego systemu obrony przeciwlotniczej i sił powietrznych. W ciągu ostatnich czterech dni strąciliśmy cztery myśliwce Su-25 i dwa wrogie śmigłowce - mówił rzecznik. - W tym samym czasie, notujemy wśród rosyjskich okupantów coraz więcej przypadków dezercji i kradzieży - relacjonował.

Ludzie zabici w wyniku ataków sił rosyjskich oraz zmarli z przyczyn naturalnych w Mariupolu nad Morzem Czarnym są chowani w zbiorowych mogiłach, bo jest ich tak wielu, że brakuje czasu i personelu na ceremonie pogrzebowe – informuje Głos Ameryki.

Służby miejskie umieszczają w zbiorowej mogile zarówno ofiary cywilne, jak i żołnierzy. Decyzję o takim szybkim pochówku podjęto, ponieważ kostnice w Mariupolu były zapełnione ciałami, których nikt nie chciał odbierać.

Na starym cmentarzu w centrum miasta wykopano rów długości 25 metrów i są do niego wkładane ciała zwożone z kostnic i domów prywatnych w całym Mariupolu.

Pracownicy, którzy wykonują to zadanie, powiedzieli, że we wtorek otrzymali 40 ciał, a w środę 30. Jak informuje Głos Ameryki, liczba ciał w zbiorowej mogile szybko rośnie i nie sposób już jej dokładnie określić.

Zmniejsza się liczba osób przybywających z Ukrainy. Dzisiaj do godziny 7 było ich o 35 procent mniej w porównaniu ze środowym porankiem - powiedziała w czwartek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

- Wczoraj najwięcej osób przekroczyło granicę w Medyce (woj. podkarpackie) - 5 tysięcy osób i w Dorohusku (woj. lubelskie) - 4,7 tysiąca osób - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej.

Od 24 lutego do czwartku 10 marca granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,43 miliona osób. W tym czasie na kierunku z Polski do Ukrainy funkcjonariusze SG przeprowadzili 141 tys. odpraw granicznych.

W tureckiej Antalyi rozpoczęło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych na Twitterze Ołeh Nikołenko.

"W tureckiej Antalyi rozpoczęło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem rozmów jest zakończenie wojny Rosji z Ukrainą" - czytamy we wpisie.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 12 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 10 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 335 czołgów; 1105 bojowych pojazdów opancerzonych; 123 systemy artyleryjskie; 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych; 29 systemów obrony przeciwlotniczej; 49 samolotów; 81 śmigłowców; 526 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 7 bezzałogowców.

Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych. 

Brytyjscy żołnierze i weterani nie powinni wyjeżdżać, aby walczyć na Ukrainie - oświadczył brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Ostrzegł, że w przypadku osób pozostających w czynnej służbie samowolny wyjazd będzie złamaniem prawa.

- Nic dobrego nie wynika z tego, że brytyjscy żołnierze i weterani udają się na Ukrainę, aby wziąć w tym udział. Brytyjczycy nie powinni tego robić - powiedział Heappey w rozmowie ze stacją Sky News. Dodał, że każdy pozostający w czynnej służbie członek personelu wojskowego, który zdecyduje się na wyjazd na Ukrainę, "będzie miał duże kłopoty".

W środę wieczorem brytyjskie siły zbrojne potwierdziły wcześniejsze doniesienia mediów o tym, że co najmniej kilku żołnierzy samowolnie opuściło swoje jednostki i są podejrzenia, że mogli się udać na Ukrainę.

- Jesteśmy świadomi tego, że niewielka liczba pojedynczych żołnierzy nie posłuchała rozkazów, oddalając się bez zezwolenia i może podróżować na Ukrainę w celach osobistych. Aktywnie i stanowczo zachęcamy ich do powrotu do Wielkiej Brytanii. Cały personel wojskowy ma zakaz podróżowania na Ukrainę do odwołania - oświadczył rzecznik sił zbrojnych.

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje". Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

"Uważamy, że to stanowisko jest moralnie nie do utrzymania i upadnie jeśli nie w ciągu kilku najbliższych dni, to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Pytanie brzmi, ilu ukraińskich cywilów zginie przez ten czas w ostrzale rakietowym" - powiedział Andrij Melnyk w środę w wywiadzie dla "Die Welt".

Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się w tym tygodniu wstrzymaniu importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji. Minister gospodarki Robert Habeck również wypowiedział się przeciwko embargu. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock ostrzegła, że Niemcy muszą liczyć się z konsekwencjami ewentualnego bojkotu energetycznego - przypomina dziennik "Tagesspiegel".

Mamy takie wrażenie, że minister spraw zagranicznych Rosji nie wie, co się dzieje na Ukrainie, nie wie, że Rosja zabija dzieci, cywilów, niszczy infrastrukturę, miasta ukraińskie - powiedział w czwartek ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca.

Ambasador Ukrainy w Polsce pytany był w czwartek na antenie radia RMF FM o spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy - Siergieja Ławrowa i Dmytra Kułeby w tureckiej Antalyi. Deszczyca odpowiedział, że spotkanie ma charakter bardziej "dyplomatyczno-poznawczy".

"Nie mamy dużych oczekiwań od tego spotkania, ale oczywiście dojdzie do niego" - przekazał. Zaznaczył, że będzie ono wykorzystane do tego, by "donieść" rosyjskiemu szefowi MSZ, co rzeczywiście dzieje się w Ukrainie.

"Mamy takie wrażenie, że minister spraw zagranicznych nie wie, co się dzieje na Ukrainie, nie wie, że Rosja zabija dzieci, cywilów, niszczy infrastrukturę, miasta ukraińskie i że to nie jest żadna operacja wojskowa. To jest prawdziwa wojna i zbrodnie wojenne" - ocenił.

Dodał, że jego zdaniem także kierownictwo nie wie, jak wygląda rzeczywistość w Ukrainie i należy ich uświadomić, "co czeka kierownictwo Rosji, jako zbrodniarzy wojennych".

Ukraińscy pirotechnicy rozbrajają rosyjską bombę, która spadła na Czernihów. 

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w tureckiej Antalyi ma się rozpocząć o godzinie 10.00 czasu kijowskiego (9.00 czasu polskiego) - poinformował w czwartek w serwisie Facebook rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko.

Postulaty strony ukraińskiej to natychmiastowe zawieszenie broni, poprawa sytuacji humanitarnej w Mariupolu, Charkowie, Sumach, Wołnowasze i innych miastach oraz wycofanie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy.

Amerykański astronauta Scott Kelly zwrócił rosyjskie odznaczenie państwowe "Za zasługi w podboju kosmosu" w proteście przeciwko wtargnięciu Rosji na Ukrainę. Poinformował o tym na Twitterze.

"Panie Miedwiediew, zwracam Panu rosyjski medal 'Za zasługi w podboju kosmosu', który Pan mi wręczył. Proszę go oddać rosyjskiej matce, której syn poległ w tej niesprawiedliwej wojnie" – oznajmił Kelly, który ma na koncie 4 loty w kosmos, w tym na rosyjskich statkach Sojuz.

Astronauta dodał, że odesłał medal pocztą do ambasady Rosji w Waszyngtonie.

Amerykańska prezenterka i producentka telewizyjna Oprah Winfrey zamieściła na Instagramie krótki film, w którym podzieliła się swoimi emocjami w związku z falą uchodźców z Ukrainy i wyraziła podziw dla Polaków przyjmujących ich w swoich domach.

"Nie mogę przestać myśleć o bezsensownych, morderczych atakach na Ukraińców (...). Nie mogę przestać myśleć o strachu i wycieńczeniu, jakie muszą czuć ci, którzy uciekają, którzy śpią w bunkrach, którzy ukrywają się w swoich piwnicach. O twarzach matek i dzieci, ojców żegnających się na dworcu, mężczyzn, którzy nigdy wcześniej nie mieli w ręku broni, ale zostają, aby bronić demokracji" - powiedziała Winfrey.

"Czy słyszeliście o tym, jak wiele rodzin po drugiej stronie granicy w Polsce otworzyło swoje domy dla uchodźców z Ukrainy? Jak wyciągają dłoń do osób, których nawet nie znają, bo wiedzą, że to sąsiedzi i oni wszyscy są tacy jak my?" - pytała producentka.

Winfrey dodała, że serdeczność Polaków, którzy zaopiekowali się uchodźcami na granicy stoi w opozycji do szerzącego śmierć ataku Rosji na Ukrainę. 

Ponad 56 tys. osób przekroczyło w środę granicę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Odprawy na przejściach odbywają się na bieżąco.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował w czwartek rano, że minionej doby granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło w woj. lubelskim 56 096 osób.

Jak podał, na wszystkich przejściach granicznych umożliwione jest piesze przekraczanie granicy i ruch odbywa się na bieżąco.

Najwięcej osób wjechało z Ukrainy do Polski w Dorohusku (16 112), następnie w Zosinie (15 096), Hrebennem (13 072) i Dołhobyczowie (11 816).

Trzy osoby, w tym jedno dziecko, zginęły w wyniku środowego ataku sił rosyjskich na szpital dziecięcy w Mariupolu – poinformował w czwartek ukraińskojęzyczny serwis BBC, powołując się na Radę Miejską Mariupola.

Władze obleganego od ponad tygodnia Mariupola podawały w środę wieczorem, że w wyniku nalotu na kompleks szpitalny rannych zostało co najmniej 17 osób: dzieci, matek i lekarzy.

Szef władz obwodowych informował, że od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło już co najmniej 1207 cywilów.

Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,43 miliona osób. W tym czasie na kierunku z Polski do Ukrainy funkcjonariusze SG przeprowadzili 141 tys. odpraw granicznych - poinformowała w czwartek rano na Twitterze Straż Graniczna.

W środę do Polski dotarło 117,6 tysiąca uchodźców z Ukrainy. "Dzisiaj do godziny 7 do Polski przyjechało 22 tysiące osób" - dodała SG.

"700 trupów, po prostu jatka" – tak opowiadał rosyjski żołnierz swojej dziewczynie o stratach armii Rosji na Ukrainie w rozmowie telefonicznej, przechwyconej przez ukraińskie służby specjalne.

"Siedzimy teraz w szkole, rannych w ch…" – mówi żołnierz. Dziewczyna pyta: "Waszych?", na co on odpowiada: "Tak. Stoję teraz w klasie, która jest k… cała zniszczona". Dodaje, że jego oddział stacjonował w szkole.

Żołnierz opowiada następnie, że jego koledzy nie rozumieją, co się dzieje, a w szkole nie ma okien po ukraińskim ataku, "jakaś apokalipsa była, kładziemy się spać w ubraniach do śpiwora, po prostu na ziemi".

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - przekazała w czwartek o godz. 8 Państwowa Agencja Atomistyki. Dodała, że nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu spotkał się w czwartek rano w Antalyi ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Planowane są także ich wspólne rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

"Uczestniczyłem w spotkaniu dwustronnym z ministrem Dmytro Kułebą z Ukrainy, które odbyło się przed spotkaniem trójstronnym" - napisano na oficjalnym Twitterze Cavusoglu.

Szef tureckiego MSZ poinformował o planowanym spotkaniu Kułeby i Ławrowa w poniedziałek. Dojdzie do niego w ramach forum dyplomatycznego odbywającego się w Antalyi, a Cavusoglu będzie obecny podczas spotkania ministrów Ukrainy i Rosji.

Ponad 43 tys. osób ewakuowano w środę z Sum na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

"Wszystkie ewakuowane z Sum osoby przybyły do Łubni i wyruszyły dalej na Zachód kraju" – napisał Tymoszenko.

Po ograniczeniu przez Rosję dostępu do Twittera, uruchomiono nową wersję serwisu w celu ominięcia inwigilacji i cenzury, o czym poinformował ekspert ds. bezpieczeństwa w internecie Alec Muffett na swoim koncie na Twitterze, cytowany w czwartek przez agencję Associated Press.

"To prawdopodobnie najważniejszy i najdłużej oczekiwany tweet, jaki kiedykolwiek napisałem" - przekazał Muffett, podając informację o nowej wersji serwisu.

"Dzisiejsza decyzja Sejmu to dostęp obywateli Ukrainy, uciekających przed agresją Rosji, do publicznej ochrony zdrowia w Polsce oraz gwarancja refundacji leków" - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia odniósł się na Twitterze do uchwalenia w środę przez Sejm ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Dodał, że jest to również "uproszczenie dostępu do pracy dla ukraińskich lekarzy i pielęgniarek".

Uchwalona w środę ustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, udzielaną im pomocą, dostęp do publicznej służby zdrowia.

Przewiduje też możliwość świadczenia uchodźcom z Ukrainy bezpłatnej pomocy psychologicznej. "Zapewnienie pomocy psychologicznej należy do zadań zleconych gminy z zakresu administracji rządowej i finansowane jest w formie dotacji celowej z budżetu państwa" - sprecyzowano.

Rosyjska kolumna pod Kijowem nie przesunęła się w znaczący sposób już od ponad tygodnia, a w ostatnich dniach zauważono zmniejszoną aktywność rosyjskiego lotnictwa - oceniło w czwartek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Duża rosyjska kolumna na północy zachód od Kijowa poczyniła niewielki postęp od ponad tygodnia i doznaje ciągłych strat ze strony ukraińskich sił zbrojnych. Nastąpił zauważalny spadek ogólnej rosyjskiej aktywności w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w ostatnich dniach, prawdopodobnie w efekcie nieoczekiwanej skuteczności i oporu sił ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Rosja wysłała żołnierzy poborowych na Ukrainę, mimo poprzednich zapewnień prezydenta Putina, że tego nie zrobi. W miarę jak liczba ofiar będzie rosła, prezydent Putin będzie zmuszony sięgać do wszystkich oddziałów rosyjskich sił zbrojnych i innych źródeł, by uzupełniać straty" - napisano.

W Browarach siły ukraińskie odpierają rosyjski atak. 

Siły zbrojne Ukrainy wykonały w nocy ze środy na czwartek kontratak pod Kijowem i zniszczyły pięć rosyjskich czołgów - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

- Noc była dość trudna, ale generalnie można powiedzieć, że armia ukraińska wykonała kontratak pod Kijowem. Pokonaliśmy pięć czołgów. Rano w Kijowie słychać było odgłosy bitwy artyleryjskiej na zachodnich obrzeżach. Rozumiemy, że teraz toczą się tam walki. Jednak nie są jeszcze dostępne żadne dalsze informacje - stwierdził Denysenko. 

Jak podało CNN powołując się na doniesienia amerykańskiego departamentu obrony, od początku wojny na Ukrainę spadło już 710 pocisków. 

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich m.in. w kierunku donieckim, bronią Charkowa i Ochtyrki. Koncentrują się na tym, by nie dopuścić do posuwania się wroga naprzód w kierunku południowo-wschodnim – podał w czwartek sztab generalny.

Jednocześnie trwa uszczelnianie granicy z Białorusią oraz obrona otoczonego Mariupola.

Siły wojskowe w stolicy są w stanie nieustannej gotowości do odpierania ataku przeciwnika i przeciwdziałania jego natarciom.

Na południu wojska rosyjskie są powstrzymywane w próbach ataku na Mikołajów, Krzywy Róg, Wozniesieńsk i Nowoworoncowkę w obwodzie chersońskim.

W nocnym ataku w obwodzie charkowskim zginęły dwie kobiety i dwoje dzieci.

W wielu miejscowościach na wschodzie Ukrainy trwa ewakuacja mieszkańców. 

Armia ukraińska powstrzymuje natarcia wroga na wszystkich kierunkach, zaś siły rosyjskie ściągają rezerwy – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Obrony Ukrainy.

"Siły zbrojne Ukrainy dają godny odpór i powstrzymują operacje natarcia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na wszystkich kierunkach. Na niektórych z nich wojska okupacyjne straciły zdolność bojową i wprowadzają rezerwy" – poinformował resort.

Ministerstwo podało, że w celu zwiększenia możliwości bojowych wojska rosyjskie przemieszczają do granic Ukrainy jednostki wojskowe z innych strategicznych kierunków.

"Utrzymuje się prawdopodobieństwo dywersji na obiektach wojskowych i obiektach cywilnej infrastruktury" – zaznaczyło ministerstwo.

Obrońcy Mariupola zniszczyli w środę cztery rosyjskie czołgi, jeden bojowy wóz piechoty oraz unieszkodliwili jedenaście pojazdów opancerzonych, w tym wóz dowodzenia - podało w czwartek rano ukraińskie MSW na swoim profilu w serwisie Facebook.

"Wróg próbuje zniszczyć Mariupol i jego mieszkańców. Obrońcy trzymają linię obrony już kolejny dzień. Specjalne podziękowania dla policji, która patroluje miasto i pomaga jego mieszkańcom. Nasza piechota morska zniszczyła wczoraj (w środę) 4 czołgi i jeden bojowy wóz piechoty" - podało ministerstwo.

10 młodych piłkarek ręcznych ze Lwowa zamieszkało w Chorzowie po wybuchu wojny na Ukrainie. - Akcja była szybka, w nocy z niedzieli na poniedziałek wysłaliśmy naszego klubowego busa na granicę i je przywieźliśmy – powiedział prezes spółki KPR Ruch Chorzów Krzysztof Zioło.

- Poprzez naszych znajomych we Lwowie zwrócił się do nas trener tamtejszej Galiczanki. Zapytał, czy nie przyjęlibyśmy grupy młodych zawodniczek. Przyjechało ich 10 i 26-letnia trenerka. Czynimy starania o ściągnięcie jeszcze piątki dziewczyn – wyjaśnił prezes.

Dodał, że szczypiornistki przekroczyły polską granicę pieszo, co zajęło im ok. 20 godzin.

- Szły parę kilometrów na mrozie. W zaprzyjaźnionym hotelu udało się załatwić noclegi. Bardzo pomogło nam miasto Chorzów. Jest zabezpieczone wyżywienie. Chcemy, żeby dziewczyny miały dostęp do hali sportowej, wszystko jest w trakcie ustalania. W czwartek potrenują z naszymi zawodniczkami – stwierdził Zioło.

Ukrainki mają od 15 do 18 lat, pochodzą nie tylko ze Lwowa.

Zacumowany w Marina di Carrara, w Toskanii, jacht o wartości 700 mln dolarów jest przedmiotem dochodzenia policji. Nie brak spekulacji, że może należeć do rosyjskiego oligarchy, a nawet Władimira Putina, czemu zaprzecza kapitan jednostki – podał w środę "New York Times".

Gazeta przypomina, że władze europejskich krajów polują na super jachty objętych sankcjami rosyjskich oligarchów. Zacumowana przy wybrzeżu włoskiej Toskanii, mająca ok. 140 m. długości Scheherazade, jest jedyną z najnowszych i najdroższych jednostek tej klasy, której właściciel nie został publicznie ujawniony. Ma dwa pokłady dla helikopterów i jest naszpikowana satelitarnymi urządzeniami. Znajduje się tam basen z rozsuwaną pokrywą, siłownia i pozłacana armatura w łazienkach.

W szpitalach w Radomiu leczą się pierwsi uchodźcy, którzy uciekli do Polski przed wojną na Ukrainie. Trafiają do szpitali specjalistycznych, a także centrum onkologicznego. Osoby te mają zapewnione bezpłatne leczenie.

- 27 obywateli Ukrainy zgłosiło się w ostatnim czasie po pomoc medyczną w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. "Co najmniej połowa z nich to dzieci" – powiedział rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska. Dodała, że 4 osoby z Ukrainy są obecnie hospitalizowane.

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne. Obie ustawy trafią do Senatu.

W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

Armia powstrzymuje rosyjską ofensywę na Ukrainie - poinformował w nocy ze środy na czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku, dodając, że na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i wprowadzają rezerwy.

Według sztabu generalnego ukraińskiej armii rosyjskie wojska nadal próbują zamknąć w okrążeniu Kijów a także wzmacniają swoje oddziały wokół miasta Mikołajów na południu Ukrainy.

"Rosyjskie samoloty bombardują przedmieścia Sumy, miasta na północnym wschodzie Ukrainy" - poinformował w nocy ze środy na czwartek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki w mediach społecznościowych.

Rosyjskie pociski spadły także na osiedla mieszkaniowe w mieście Ochtyrka, na południe od Sumy.

W nocy siły rosyjskie kontytuowały ostrzał miasta Mikołajów na południu Ukrainy.

"Strzelają do nas ze strony Kropywnyckiego Gradami i Uraganami. Albo sprawdzają siłę naszych posterunków albo przygotowują się do ataku" - informował jeszcze w środę wieczorem mer tego miasta Ołeksandr Sienkewycz w nagraniu wideo.

W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad milion dzieci uciekło z terenów objętych konfliktem do krajów sąsiednich - poinformowała szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Catherine Russell.

- Od początku inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 37 dzieci, 50 zostało rannych, a ponad milion uciekło do sąsiednich krajów - oświadczyła Russell.

W wojnie na Ukrainie prawdopodobnie uczestniczą najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych, a władze w Moskwie niemal na pewno utrzymują z nimi kontakt - podało brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w nocy ze środy na czwartek aktualizacji wywiadowczej.

Kolejny specjalny pociąg z uchodźcami przyjechał w nocy ze środę na czwartek do Olkusza (Małopolskie), korzystając z przebiegającej przez to miasto Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS). Stamtąd przybysze z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, zostali rozwiezieni m.in. do Katowic i Krakowa.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził w środę nadzwyczajną pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,4 mld dolarów. Ukraina od czasu inwazji rosyjskiej armii stoi w obliczu "bardzo poważnego kryzysu humanitarnego i gospodarczego" - podkreślił MFW.

- Potrzeby finansowe są duże, pilne i mogą znacznie wzrosnąć w miarę trwania wojny - powiedziała szefowa MFW Kristalina Georgiewa.

- Ukraina nie jest w stanie sama powstrzymać wojny z Rosją i państwa Zachodnie muszą działać teraz, zanim będzie za późno - mówił w środę wieczorem Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjską stacją Sky News. Ukraiński prezydent ponowił apel o wprowadzenie strefy zakazu lotów.

Zarzucił krajom zachodnim niezdecydowanie w kwestii zamknięcia nieba przed "nazistami", jak nazwał Rosjan.

Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, komentując rosyjskie twierdzenia na temat rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie.

"Teraz, gdy Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, a Chiny, jak się wydaje, poparły tę propagandę, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, lub na operację pod fałszywą flagą z jej użyciem. To jasny schemat" - napisała na Twitterze rzeczniczka. Odniosła się w ten sposób do wysuwanych przez rosyjskie władze twierdzeniach o tym, że na Ukrainie znajdują się ośrodki pracujące nad bronią biologiczną.

Sejm uchwalił w środę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.

Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, a trzech wstrzymało się od głosu.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa reguluje kwestie związane z legalnością pobytu Ukraińców w Polsce. Zgodnie z regulacją ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie