Węgry. Katalin Novak wybrana na stanowisko prezydenta

Świat
Węgry. Katalin Novak wybrana na stanowisko prezydenta
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
Katalin Novak

Kandydatka rządzącej na Węgrzech konserwatywnej partii Fidesz została w czwartek wybrana przez parlament na stanowisko prezydenta kraju.

Była minister bez teki ds. rodzin uzyskała 137 z oddanych 188 ważnych głosów. Głosowanie wymagało większości 2/3 głosów. Na kandydata zjednoczonej opozycji ekonomistę Petera Ronę oddano 51 głosów.

 

Novak obejmie stanowisko prezydenta 10 maja.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ryszard Terlecki: dziwimy się, że Węgry również stanowczo nie wspierają Ukrainy

 

Katalin Novak, która do zjazdu Fideszu w listopadzie była też wiceprzewodniczącą tej partii, ma 44 lata i jest matką trojga dzieci. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Ekonomiczno-Administracyjnym w Budapeszcie, studiowała teŻ prawo na Uniwersytecie w Segedynie i Uniwersytecie Paryskim. Była stypendystką Instytutu Nauk Politycznych na wydziale stosunków międzynarodowych. Zna biegle angielski, francuski i niemiecki, posługuje się też hiszpańskim.

Prezydentem jest teraz Janos Ader

Stanowisko prezydenta Węgier zajmuje od 2012 r. Janos Ader, który był współzałożycielem Fideszu. Ader ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie i był pracownikiem Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu, a od roku 2002 do 2003 - prezesem Fideszu. W roku 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego.

 

Na Węgrzech prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencję przez parlament i pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie