Wojna w Ukrainie. Wielka Brytania przekazuje kolejną partię broni

Świat
Wojna w Ukrainie. Wielka Brytania przekazuje kolejną partię broni
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Trwają ustalenia jak dostarczyć broń do Ukrainy

Wielka Brytania zwiększa dostawy broni dla Ukrainy, która ma jej pomóc w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformował w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Przedstawiając w Izbie Gmin sprawozdanie o sytuacji na Ukrainie, Wallace powiedział, że liczba przekazanych temu krajowi ręcznych jednostrzałowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu NLAW zostanie zwiększona do 3615 sztuk. Pierwsze 2000 sztuk NLAW Wielka Brytania przekazała w drugiej połowie stycznia, w czasie gdy Rosja gromadziła wojska wokół granicy z Ukrainą.

 

ZOBACZ: Źródło UE: przywódcy krajów wspólnoty podzieleni w sprawie członkostwa Ukrainy w UE

 

Ponadto Wallace poinformował, że Wielka Brytania dostarcza Ukrainie niewielką partię przenośnych pocisków przeciwlotniczych Javelin i bada możliwość wysłania na Ukrainę przenośnych systemów przeciwlotniczych Starstreak. Powiedział również, że dostarczyła już Ukrainie broń strzelecką, kamizelki kuloodporne, hełmy, racje żywnościowe i środki medyczne.

Trwają ustalenia jak dostarczyć broń do Ukrainy

- W odpowiedzi na prośby Ukrainy rząd podjął decyzję o zbadaniu możliwości przekazania przenośnych przeciwlotniczych pocisków rakietowych Starstreak o dużej prędkości. Uważamy, że ten system pozostaje w definicji broni defensywnej, ale pozwoli siłom ukraińskim lepiej bronić swojego nieba - powiedział minister obrony.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

 

Wyjaśnił, że decyzję o dostawie systemów zasadniczo już podjęto, a rząd pracuje nad tym, jak dostarczyć je na Ukrainę i przeszkolić ukraińskie siły do ich używania.

 

Wallace poinformował też, że według danych brytyjskiego wywiadu Rosja osiągnęła tylko jeden ze swoich celów - zdobycie Chersonia. Dodał, że choć Rosja okrążyła miasta takie jak Mariupol, nie kontroluje ich, a jej dominację w powietrzu uniemożliwiła ukraińska obrona przeciwlotnicza.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie