Wojna w Ukrainie. Polscy więźniowie pracują w centrum pomocy dla uchodźców w Ptak Warsaw Expo

Polska
Wojna w Ukrainie. Polscy więźniowie pracują w centrum pomocy dla uchodźców w Ptak Warsaw Expo
PAP/Rafał Guz
Osadzeni pracują jako wsparcie techniczne

Grupa osadzonych, odbywających karę w Areszcie Śledczym w Warszawie Służewcu, pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej pracuje przy przygotowaniu i organizacji największego w Europie miejsca pomocy uchodźcom z Ukrainy, które powstaje w centrum wystawienniczym PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą - poinformowała rzeczniczka aresztu śledczego w Warszawie-Służewcu por. Agnieszka Tracz.

Rzeczniczka wskazała, że po pierwszych doniesieniach na temat tego, że wojska rosyjskie dokonały zbrojnej inwazji na Ukrainę, w areszcie rozpoczęto zbiórkę na rzecz Ukrainy. - A we wtorek podjęto decyzję o skierowaniu skazanych przebywających w Areszcie Śledczym w Warszawie Służewcu do prac na terenie centrum wystawienniczego w Nadarzynie. Osadzeni podejmują najpotrzebniejsze prace na rzecz zorganizowania miejsc noclegowych dla uchodźców - tłumaczyła por. Agnieszka Tracz.

 

ZOBACZ: Źródło UE: przywódcy krajów wspólnoty podzieleni w sprawie członkostwa Ukrainy w UE

 

- Udział skazanych w organizacji największego w Europie miejsca pomocy uchodźcom z Ukrainy ma także na celu uwrażliwienie na potrzeby innych. Udział skazanych to objaw empatii. Efekt wychowawczy polega też na uświadomieniu skazanym, że robiąc coś bezinteresownie w swoim wolnym czasie, mogą zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia, będących w trudnej sytuacji życiowej - podkreśliła.

 

- Wśród osadzonych widać zapał i chęć. Podkreślają oni, że wreszcie i oni swoim działaniem mogą przyczynić się do poprawny komfortu tych, którzy muszą uciekać ze swojego kraju - dodała rzeczniczka aresztu śledczego w Warszawie-Służewcu.

20 tysięcy uchodźców w jednym miejscu

Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK to największe w Europie miejsce pomocy uchodźcom z Ukrainy. Mieści się w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Ma powierzchnię 150 000 mkw i jednorazowo może przyjąć 20 tys. potrzebujących.

 

ZOBACZ: Specustawa o pomocy Ukraińcom. PiS chce wrócić do przepisu o odpowiedzialności karnej urzędników

 

Ośrodek zapewnia uchodźcom m.in. pomoc medyczną, tymczasowy nocleg, wyżywienie, podstawowe artykuły higieniczne, a także pomoc psychologiczną. Przez centrum do tej pory przewinęło się 25 tys. uchodźców z Ukrainy. W najbliższym czasie liczba ta prawdopodobnie wzrośnie - podało centrum.

 

Na terenie ośrodka znajduje się Dworzec Autobusowy, który umożliwia komunikację z krajami całej Europy. Dla przebywających w centrum uchodźców organizowane są wyjazdy do innych ośrodków pomocy i dalszych miejsc zakwaterowania.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie