Koronawirus w Polsce dzisiaj. Ile nowych przypadków? Dane Ministerstwa Zdrowia, środa 9 marca

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Ile nowych przypadków? Dane Ministerstwa Zdrowia, środa 9 marca
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o liczbie zakażeń.

Mamy 14 415 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 1568 ponownych zakażeń. Zmarły 234 osoby - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu, 2 marca resort zdrowia informował o 14 737 nowych zakażeniach i śmierci kolejnych 277 pacjentów.

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (2321), wielkopolskiego (1891), kujawsko-pomorskiego (1452), dolnośląskiego (1060), zachodniopomorskiego (1009), śląskiego (973), pomorskiego (854), lubelskiego (841), małopolskiego (805), łódzkiego (740), warmińsko-mazurskiego (697), lubuskiego (563), świętokrzyskiego (359), podlaskiego (328), opolskiego (242), podkarpackiego (179).

 

 

MZ podało, że w 101 informacjach o zakażeniach nie ma adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

 

Ministerstwo poinformowało, że 43 osoby zmarły na COVID-19, a 191 chorych z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

 

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 774 938 przypadków. Zmarło 113 002 osób z COVID-19.

Ile testów wykonano?

W ciągu doby wykonano ponad 82 tys. testów - podało MZ

 

Waldemar Kraska o COVID-19: zmarły osoby zakażone wariantem Delta 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił wcześniej, że "dobrą wiadomością jest to, że codziennie zmniejsza się liczba osób, które są hospitalizowane. Dzisiaj to jest poniżej 9 tysięcy".

 

ZOBACZ: Łukasz Schreiber: fundusz pomocy uchodźcom to osiem miliardów zł

 

Wskazał, że cały czas aktualne jest hasło "dystans, dezynfekcja maseczka".

 

Pytany o osoby, które zmarły z powodu COVID-19, wskazał, że są to osoby, które chorowały na wariant delta. Dodał, że "patrząc na przedział wiekowy, są to prawie w 80 proc. osoby powyżej 75. roku życia".

Kraska: ponad 500 tys. dzieci z Ukrainy w Polsce

Waldemar Kraska był pytany o wyzwania jakie stawia przed służbą zdrowia napływ uchodźców z Ukrainy. Zapewnił, że resort zdrowia prowadzi akcję szczepień przeciwko COVID-19, choć "nie ma zbyt wielkiego entuzjazmu", dlatego liczba nowych zakażeń koronawirusem może wzrosnąć.

 

- W Ukrainie wyszczepienie było na poziomie 35 proc. We wszystkich punktach, gdzie przebywają uchodźcy otworzyliśmy punkty szczepienne lub dojeżdża szczepionkobus - mówił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska w liście do mediów

 

Wiceminister zdrowia zaznaczył, w Polsce jest obecnie ponad 500 tys. dzieci z Ukrainy. Podkreślił, że szczepienia na choroby zakaźne wieku dziecięcego, jeżeli chodzi o Ukrainę nie były na wysokim poziomie. - Dlatego udostępniamy bezpłatnie szczepienia na polio, różyczkę, odrę - przekazał.

 

Polityk był pytany także o to, czy polska służba zdrowia wytrzyma napływ uchodźców. - Musimy być tu solidarni z naszymi przyjaciółmi zza wschodniej granicy. Pomagamy, jak umiemy, to nasz obowiązek - powiedział polityk i dodał, że Polska jest w stanie przekazać Ukrainie krew oraz osocze dla walczących.

msl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie