Boris Johnson: zrobimy wszystko, uzgadniając też wsparcie wojskowe, aby pomóc Ukrainie

Świat
Boris Johnson: zrobimy wszystko, uzgadniając też wsparcie wojskowe, aby pomóc Ukrainie
PAP/EPA/ANDY RAIN
Boris Johnson wita się premierem Mateuszem Morawiecki przed spotkaniem V4

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy - powiedział we wtorek w Londynie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnsonem na spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Na wstępie rozmów z szefami rządów państw V4, podkreślił w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że doszło do ataku na kraj demokratyczny.

- Rosja chce poszerzyć swoją strefę wpływów, chce stworzyć nową Jałtę (...). Wszyscy z całej siły krytykujemy to, co wydarzyło się, mianowicie tę barbarzyńską inwazję przeprowadzoną przez Władimira Putina - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

 

- I wiem, że będziemy zarówno dyplomatycznie, politycznie, ale też gospodarczo współpracować ze sobą w obliczu tego zagrożenia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy w tej godzinie desperacji i potrzeby - powiedział Johnson.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ośrodek Studiów Wschodnich: wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia

 

Podkreślił, że szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej reprezentują kraje, które są de facto na pierwszej linii ogromnego kryzysu humanitarnego i napływu uchodźców.

 

- Wielka Brytania jest gotowa, aby pomóc wam w każdy możliwy sposób. Wiem, że jesteśmy zjednoczeni w naszych poglądach, jeżeli chodzi o tę katastrofę przeprowadzoną przez Władimira Putina (...). Musimy pomóc narodowi ukraińskiemu, aby Putin poległ - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie