Wojna w Ukrainie. Amerykańskie media: Moskwa rekrutuje Syryjczyków do walk

Świat
Wojna w Ukrainie. Amerykańskie media: Moskwa rekrutuje Syryjczyków do walk
SAM HARIRI/AFP/East News
Rosyjskie wojska w Syrii, wrzesień 2021

Moskwa rekrutuje do wojny w Ukrainie Syryjczyków wyszkolonych w walce miejskiej - pisze w niedzielę "Wall Street Journal". Według amerykańskich urzędników, na których powołuje się gazeta, Syryjczycy mają wspomóc rosyjskie wojska, które szykują się do wejścia w głąb miast.

Według amerykańskich źródeł Rosja już od kilku dni rekrutuje Syryjczyków, jednak nie wiadomo, ilu bojowników z Syrii jest już przygotowanych do zaangażowania się w walki. Podobno każdy z nich otrzymał od 200 do 300 dolarów za przyjazd do Rosji i możliwość przebywania w Ukrainie przez sześć miesięcy.

Najemnicy syryjscy mogą być wsparciem dla grup Wagnera

- Rozmieszczenie przez Rosję bojowników z Syrii na Ukrainie zinternacjonalizuje wojnę ukraińską, a zatem może połączyć wojnę w Ukrainie z szerszą dynamiką międzyregionalną, szczególnie na Bliskim Wschodzie - powiedziała Jennifer Cafarella, pracowniczka ds. bezpieczeństwa narodowego w think tanku Institute for the Study of War w Waszyngtonie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef włoskiego MSZ: przekazanie samolotów bojowych Ukrainie nie jest możliwe

 

Według niej najemnicy syryjscy mogą także służyć jako siły wsparcia dla grup Wagnera, bowiem obie strony znają się dobrze z działań wojennych w Syrii.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie