Chiny. Szef MSZ: przyjaźń chińsko-rosyjska jest "solidna jak skała"

Świat
Chiny. Szef MSZ: przyjaźń chińsko-rosyjska jest "solidna jak skała"
Rex Features/East News
Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Chin w Pekinie 4 lutego 2022 r.

Przyjaźń między narodami Chin i Rosji jest "solidna jak skała", a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy – oświadczył w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi na dorocznej konferencji prasowej w kuluarach sesji parlamentu.

"Chiny popierają rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą"

Niezależnie od zagrożeń związanych z niestabilną sytuacją międzynarodową Chiny i Rosja utrzymają swoją strategiczną determinację i będą dalej rozwijać wszechstronne partnerstwo i koordynację w nowej erze – zapewnił Wang, którego wypowiedź omawia państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

 

ZOBACZ: Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie kontynuują ataki rakietowe. Ostrzeliwują korytarze humanitarne

 

Chiny popierają rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją a Ukrainą i są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji, jeśli to będzie konieczne – oświadczył w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

 

Wang ocenił, że zachęcanie do rozmów pokojowych jest jednym z dwóch głównych zadań stojących obecnie przed społecznością międzynarodową w sprawie Ukrainy. Drugim zadaniem jest zapobieganie dużym kryzysom humanitarnym – powiedział minister.

"Trzeba zapobiec upolitycznianiu działań humanitarnych na Ukrainie"

Wang Yi oświadczył także, że działania humanitarne muszą być prowadzone w zgodzie z zasadą neutralności i bezstronności, nie mogą być upolityczniane.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina: Reznikow: wróg zbiera siły do ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów

 

Na przedstawionej przez Wanga liście jest również zwracanie szczególnej uwagi na osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, ochrona ludności cywilnej, zapewnienie szerokiego dostępu do pomocy humanitarnej, zapewnienie bezpieczeństwa obcokrajowcom na Ukrainie i pomoc w ich powrocie do swoich krajów oraz wspieranie przewodniej roli ONZ w niesieniu pomocy humanitarnej – wynika z depeszy chińskiej agencji Xinhua.

"Nie można porównywać kwestii Ukrainy i Tajwanu"

Kwestie Tajwanu i Ukrainy zasadniczo się od siebie różnią i nie można ich porównywać, ponieważ Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium ChRL, a kwestia Ukrainy dotyczy sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą – zaznaczył Wang Yi.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosjanie rozjechali czołgiem samochód pracowników poczty. Zginęły dwie osoby

 

Minister obwinił władze w Tajpej za napięcia w relacjach z Pekinem i powtórzył stanowisko władz ChRL, że kwestia Tajwanu jest wewnętrzną sprawą Chin.

 

Wang odpowiedział w ten sposób na pytanie o możliwość konfliktu zbrojnego w kontekście obaw, że Chiny „zrobią to, co Rosja zrobiła Ukrainie”, by siłą przejąć kontrolę nad Tajwanem.

"Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie pomoc humanitarną"

Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej „tak szybko, jak to będzie możliwe” – zapowiedział Wang Yi.

 

ZOBACZ: Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie kontynuują ataki rakietowe. Ostrzeliwują korytarze humanitarne

 

Minister oświadczył również, że Chiny „w dalszym ciągu podejmują własne wysiłki na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego” na Ukrainie – przekazała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

 

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie