Marcin Ociepa: polskie wojska specjalne są jednymi z najlepszych na świecie

Polska
Marcin Ociepa: polskie wojska specjalne są jednymi z najlepszych na świecie
Polsat News
Program "Gość Wydarzeń" o godz. 19:20

Polskie wojska specjalne są jednymi najlepszych na świecie. Obok amerykańskich, brytyjskich, nasze wojska są wymieniane w absolutnej czołówce. Nasi instruktorzy szkoleniowi byli na Ukrainie przed wybuchem wojny, tak samo jak amerykańcy i brytyjscy. Pomagaliśmy Ukraińcom w ramach normalnej współpracy wojskowej - powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa w programie "Gość Wydarzeń".

Pytany o ewentualne przekazanie stronie ukraińskiej myśliwców MIG-29 Ociepa powiedział, że przede wszystkim tego typu decyzje muszą być decyzjami kolektywnymi NATO.

 

- Dlatego, że Rosja mogłaby potraktować tego typu gest jako agresję. W związku z tym musi tu być decyzja NATO, na ile jesteśmy w stanie to ryzyko wziąć na siebie - mówił. Jak dodał, "musimy zdać sobie sprawę, że stąpamy po bardzo cienkim gruncie". - O ile z całą pewnością jestem przekonany, że Rosja nie zaatakuje NATO, ponieważ skala przewagi militarnej NATO nad Rosją jest bardzo duża, o tyle to może nieść jakieś konkretne niebezpieczeństwa - mówił.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1

Ociepa: Polskie wojska specjalne są jednymi z najlepszych na świecie

Wiceminister zapewniał, że jako Polska jesteśmy bezpieczni. - Jesteśmy członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, mamy silną armię, bardzo szybko zareagowali nasi sojusznicy - powiedział, wymieniając m.in. zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce oraz na całej wschodniej flance NATO. 

 

Pytany, czy ukraińskich żołnierzy szkolili polscy żołnierze wiceszef MON powiedział, że w Lublinie mamy polsko-litewsko-ukraińską brygadę. - Nasi instruktorzy szkolili Ukraińców do ostatnich dni przed wybuchem wojny - dodał. 

 

ZOBACZ: Piotr Kaleta: trzeba wzmocnić polską armię, musimy nauczyć młodzież obsługiwać broń

 

- Musimy mieć świadomość, że polskie wojska specjalne są jednymi najlepszych na świecie. Obok amerykańskich, brytyjskich, nasze wojska są wymieniane w absolutnej czołówce. Nasi instruktorzy szkoleniowi byli na Ukrainie przed wybuchem wojny, tak samo jak amerykańcy i brytyjscy. Pomagaliśmy Ukraińcom w ramach normalnej współpracy wojskowej - powiedział.

 

 

Ociepa: Większe zainteresowanie służbą w WP

Wiceminister Ociepa powiedział także, że w ostatnich dniach obserwowane jest znaczne zwiększenie zainteresowania służby w Wojsku Polskim.

 

- Co tylko dobrze świadczy o naszym poczuciu patriotyzmu, że chcemy się szkolić, że chcemy sami dla siebie być wyszkoleni, by bronić naszych domów i miejscowości. A z drugiej strony widzimy w wojsku szlachetny sposób realizowania własnych ambicji i swoich odruchów patriotycznych - dodał.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

 

 

 

                 

 

pgo / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie