Piotr Kaleta: trzeba wzmocnić polską armię, musimy nauczyć młodzież obsługiwać broń

Polska
Piotr Kaleta: trzeba wzmocnić polską armię, musimy nauczyć młodzież obsługiwać broń
PAP/Tomasz Gzell
Poseł PiS Piotr Kaleta

Polska armia musi liczyć minimum 300 tysięcy żołnierzy, musimy nauczyć młodzież obsługiwać broń – powiedział w poniedziałek w Kaliszu na konferencji prasowej poseł PiS Piotr Kaleta nawiązując do prac Sejmu nad rządową ustawą o obronie ojczyzny.

Jak dodał parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, wojna na Ukrainie pokazuje, że Polska musi zadbać o bezpieczeństwo kraju.

 

- Dlatego trzeba zwiększyć nakłady na wojsko. W 2023 roku powinny one wynosić 3 procent PKB. Zależy nam, żeby polska armia miała możliwość pozyskiwania środków na uzbrojenie nie tylko z budżetu MON, ale też ze stworzonego specjalnego funduszu w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego - powiedział.

 

Zdaniem Kalety wzmacnianie armii będzie kosztownym przedsięwzięciem, "ale wydarzenia na Ukrainie pokazują, że na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać". - Musimy spojrzeć prawdzie w oczy i zgodnie z zasadą "chcesz pokoju, szykuj się do wojny" trzeba w armię inwestować – podkreślił.

Piotr Kaleta: Musimy nauczyć młodzież obsługiwać broń

Według Kalety silna armia jest gwarancją bezpieczeństwa. - Cieszymy się, że w naszym kraju są wojska sojusznicze, musimy jednak dochodzić do budowania poczucia bezpieczeństwa w ramach własnej armii i własnego zabezpieczenia potencjału militarnego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: w wyniku ostrzału Makarowa zginęło co najmniej 13 cywilów

 

Najlepszym rozwiązaniem na wzmocnienie armii byłoby - zdaniem posła - odtworzenie poboru powszechnego. Wyjaśnił, że jest to niemożliwe ze względu na brak koszar w kraju. - Kiedyś nikt nie dyskutował z tym, że młody chłopak idzie do wojska, a jeśli nie szedł, to musiał umieć obsługiwać broń. Musimy do tego wrócić. Musimy nauczyć młodzież obsługiwać broń - powiedział.

 

Podkreślił też, że broń powinna być dostępna. - Będzie druga ustawa o powszechnym dostępie do broni, która wychodzi ze środowiska Pawła Kukiza; najprawdopodobniej będzie popierana przez PiS – zapowiedział parlamentarzysta.

Ustawa o obronie ojczyzny

Nowa ustawa o obronie ojczyzny uwzględnia aktualną sytuację geopolityczną wokół Polski i związaną z tym konieczność rozbudowy potencjału obronnego kraju. W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Siły zbrojne: po ukraińskim ostrzale rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy

 

Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Rozwiązania projektu przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie