Maląg o specustawie: legalny pobyt i prawo do pracy dla Ukraińców przybyłych od początku wojny

Polska
Maląg o specustawie: legalny pobyt i prawo do pracy dla Ukraińców przybyłych od początku wojny
Polsat News
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy - powiedziała w niedzielę w programie "Gość Wydarzeń" szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg opisując projekt specustawy o pomocy Ukrainie, którym rząd zajmie się w poniedziałek.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w Polsat News o specustawie dotyczącej pomocy Ukrainie, którą rząd rozpatrywać będzie w poniedziałek.

 

- Jest to przełomowa ustawa, jeżeli chodzi o wsparcie. (...) Przede wszystkim najważniejsze jest to - ustawa mówi o tym jednoznacznie - obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, mają legalny pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z prawem do pracy - powiedziała. Ma to być 180 dni legalnego pobytu w Polsce z prawem do pracy.

Maląg: obywatele Ukrainy zapewne zostaną z nami dłużej 

Maląg w Polsat News dodała, że dzisiaj jest czas wsparcia, zabezpieczenia związanego z noclegami czy wyżywieniem. - Obywatele Ukrainy zapewne zostaną z nami dłużej - mówiła. W związku z tym - jak podkreśliła - Polska chce otworzyć rynek pracy na Ukraińców. Wyjaśniła, że przedsiębiorcy będą mieli siedem dni na zgłoszenie ukraińskiego pracownika poprzez portal praca.gov.pl powiatowym urzędom pracy.

 

Zapewniła, że w specustawie jest wiele rozwiązań, które wspomogą samorządy.

 

Pytana była też o to, czy w specustawie jednorazowy dodatek na "dzień dobry w polskim państwie" dla ukraińskich uchodźców będzie wynosił 500 zł dla osoby samotnej lub 300 zł na członka rodziny w przypadku rodziny.

 

WIDEO: Rozmowa z szefową resortu rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg

 

Pomoc dla rodzin przyjmujących uchodźców

- On (jednorazowy dodatek - red.) ma wynosić 300 zł bez względu na wielkość rodziny, gdyż tutaj też wiemy, że (...) przede wszystkim przyjeżdżają osoby niesamotne, one są w grupie. Ustaliliśmy 300 zł i taki projekt jest przedłożony na Radę Ministrów - mówiła.

 

Powiedziała, że resort będzie proponował rozwiązania związane z dziennymi opiekunami, tak, aby część kobiet z Ukrainy mogła pracować.

 

Maląg zapewniła, że w specustawie znajdą się też przepisy dotyczące wsparcia osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy w swoich domach. - Jest przewidziany takowy zapis, też będzie partycypacja państwa polskiego w tych kosztach przez określoną liczbę dni, czyli te pierwsze dni na starcie (...). W propozycji jest to 60 dni - powiedziała. Wsparcie to ma być przekazywane za pośrednictwem samorządów.

964 tys. uchodźców od początku napaści Rosji

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 964 tys. uchodźców – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

 

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA i Rosji.

 

Niedziela to jedenasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

grz / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie