Jakie wieści z frontu? Dziesiąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Świat
Jakie wieści z frontu? Dziesiąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Twitter

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga, zachowując "znaczną większość" sił powietrznych. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował, że "rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze". Ołeksij Reznikow apeluje do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

aml/sgo/nb/grz/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę projektowanie przez UNESCO dyskusji o światowym dziedzictwie podczas sesji, która ma się odbyć w Kazaniu w Rosji "brzmi jak kpina z niewinnych ukraińskich ofiar" – wskazało w przekazanym w sobotę wieczorem stanowisku Muzeum Auschwitz. Instytucja zaapelowała o przeniesienie sesji do innego kraju.

Luksusowe francuskie marki, takie jak LVMH, Kering, Hermes i Chanel, zamykają swoje sklepy i wstrzymują działalność w Rosji z powodu ataku tego kraju na Ukrainę.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację w regionie, LVMH z przykrością ogłasza tymczasowe zamknięcie swoich sklepów w Rosji od 6 marca" – poinformowała Grupa LVMH, która posiada 124 sklepy w Rosji i zatrudnia około 3,5 tys. osób.

W komunikacie cytowanym przez AFP ogłoszono, że koncern przekazał 5 mln euro Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża oraz zmierza nadal wypłacać pensje swoim pracownikom zatrudnionym na Ukrainie.

Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita - podała w sobotę wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Informację tę przekazali funkcjonariusze SBU uczestniczący w walkach.

Przeżył tylko jeden Rosjanin i trafił do szpitala wojskowego w Kijowie - podaje Interfax-Ukraina.

Na sobotę zaplanowany był wyjazd pociągów ewakuacyjnych z Irpienia, który blokuje rosyjskim wojskom drogę do Kijowa i był miejscem ciężkich walk i rosyjskich ataków przez ostatnie dziewięć dni. Rano w sobotę mer miasta poinformował, że tory zostały zbombardowane. Ewakuacja odbywała się autobusami

Bank centralny Rosji wprowadził kolejne ograniczenie dla banków na rynku walutowym. Zmniejszył dozwoloną miesięczną kwotę przelewów za granicę do 5 tys. dolarów dla osób fizycznych na rzecz małżonków i bliskich krewnych - informuje w sobotę portal dziennika "Kommiersant".

- Jest koniecznością, aby waluta nie wypływała z kraju i w obecnej sytuacji nie wywierała dodatkowej presji na kurs rubla - powiedział Anton Łopatin, dyrektor grupy analitycznej ds. finansowych agencji ratingowej Fitch. Ograniczenie to ma na celu, podobnie jak poprzednie decyzje, zapewnienie stabilności finansowej w kraju.

Siły ukraińskie zestrzeliły w sobotę, dziesiątym dniu rosyjskiej inwazji, dwa samoloty, pięć śmigłowców i jeden bezzałogowiec nieprzyjaciela – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Pod Browarami rosyjskie oddziały atakowano z powietrza.

Trzej piloci zestrzelonych samolotów zostali wzięci do niewoli, jeden zginął – podano w komunikacie.


Departament Stanu USA wydał w sobotę nowe ostrzeżenie dla Amerykanów przebywających w Rosji, radząc im natychmiastowe opuszczenie tego kraju m.in. w związku z możliwym nękaniem przez rosyjskie władze. Na lotnisku w Moskwie zatrzymano w środę amerykańską koszykarkę Brittney Griner.

W Rostowie nad Donem, na południu Rosji, rozlokowano sztab firmy najemniczej zwanej grupą Wagnera - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Obwód rostowski, którego głównym miastem jest Rostów, graniczy z Ukrainą.

Grupa hakerów Anonymous zablokowała w sobotę dostęp do oficjalnej strony internetowej rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), o czym poinformowano na Twitterze.

Czterech żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy zginęło w sobotę w wyniku zbombardowania przez siły rosyjskie obozu wojskowego w Charkowie. Władze informują o "brutalnych bombardowaniach" infrastruktury cywilnej w mieście.

"Samolot wroga zrzucił bomby na miasteczko wojskowe w nocy z piątku na sobotę. Zginęło czterech wojskowych; są ranni" - poinformowała Ukrainska Prawda, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej.

- To możliwe, że prezydent Rosji Władimir Putin trafi do więzienia za zbrodnie na Ukrainie, chcę go zobaczyć za kratkami - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Mirror" Benjamin Ferencz, ostatni żyjący prokurator Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

- Chcę zobaczyć Putina za kratkami, to jest możliwe - oświadczył Ferencz.

Rosja jest uważana za światową potęgę, ale zaawansowane technologicznie siły zbrojne na Zachodzie są skuteczniejsze od jej armii - powiedział portalowi RND generał Hans-Lothar Domroese, były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum.

Rosja "ma być światową potęgą militarną. Ale siły zaawansowane technologicznie są bardziej zwinne, szybsze, bardziej elastyczne, są w jakiś sposób bardziej przekonujące. To, co robią tam na północy, to uśpiony atak. Te 60-kilometrowe kolumny są jak wagon sypialny" - ocenił.

Gdyby tak było w NATO "już dawno zwolnilibyśmy naszych dowódców. Jestem więc zaskoczony, że w zasadzie (Rosjanie) demonstrują armię 2.0, a nie 4.0. Oddziały nie wydają się być w ogóle połączone w sieć, ani zdygitalizowane. Armia wydaje się uparta i nieelastyczna (...). Nie jest to wcale najnowocześniejsze rozwiązanie" - dodał generał.

Od początku rosyjskiej inwazji opuściło Ukrainę ponad 1,45 mln osób - podał w sobotę "Wall Street Journal", powołując się na źródła ONZ. Chwaląc Polskę za pomoc sąsiadowi dziennik nazwał ten exodus największym i najszybszym przemieszczeniem ludzi od II wojny światowej.

PKP uruchamia dodatkowe pociągi specjalne dla uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował na Twitterze w sobotę wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że pociągi odjadą w nocy z dworca w Przemyślu do Kielc, Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztyna, Wrocławia i Opola.

"PKP uruchamia dodatkowe pociągi specjalne dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Pociągi odjadą dziś w nocy z dworca w Przemyślu do Kielc, Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztyna, Wrocławia i Opola" - napisał wiceminister MSWiA.

Jak ocenił, to znacznie pomoże w zwiększeniu przepustowości punktów recepcyjnych w woj. podkarpackim.

Jeśli NATO nie zamknie przestrzeni powietrznej na Ukrainie, to dlatego, że jest zbyt słabe - powiedział w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Szef MSZ dodał, że Chiny zaapelują do Rosji o zakończenie konfliktu, gdyż wojna "nie leży w ich interesie".

Kilkuset Ukraińców i Rosjan wzięło udział w sobotę w demonstracji przeciwko Władimirowi Putinowi, która odbyła się przed ambasadą Rosji w Hadze. Do protestów przeciwko rosyjskiemu prezydentowi doszło także m.in. Rotterdamie.

Ambasadorowie Polski, Litwy i Ukrainy w Rzymie zaapelowali w liście otwartym do Włochów w sobotę o bojkot rosyjskich produktów i usług.

List wystosowali ambasadorowie: Polski - Anna Maria Anders, Litwy - Riczardas Szlepaviczius i Ukrainy Jarosław Melnyk.

Podziękowali oni Włochom za poparcie inicjatywy wykluczenia rosyjskich banków z systemu SWIFT oraz zablokowania przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, a także za potępienie agresji na Ukrainę oraz gotowość przyjęcia uchodźców.

W związku z tysiącami ukraińskich uchodźców, którzy codziennie przybywają do Berlina, burmistrz miasta Franziska Giffey wezwała rząd Niemiec do udzielenia stolicy pilnej pomocy. "Przyjmowanie ludzi z Ukrainy to zadanie narodowe" - powiedziała polityk SPD agencji dpa.

Według Giffey rząd RFN musi pilnie podjąć działania za pośrednictwem Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) oraz stworzyć ogólnokrajowy system dystrybucji, gdyż w przeciwnym razie Berlin osiągnie granice swoich możliwości.

Według berlińskiego Departamentu Integracji, Pracy i Spraw Socjalnych tylko w piątek do stolicy Niemiec przybyło ponad 11 tys. uchodźców wojennych. Jest oczywiste, że w najbliższych dniach nadal będą napływać tysiące ludzi - powiedziała Giffey.

Premier Izraela Naftali Bennett po spotkaniu z Władimirem Putinem leci na spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - informuje Reuters powołując się na rzecznika izraelskiego premiera.


Agencja AFP informuje, że premier Izraela po rozmowach z Władimirem Putinem rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej zestrzeliły w Kramatorsku rosyjski pocisk manewrujący. 

"Zaproponowane przez Rosję zawieszenie broni w Mariupolu było prawdopodobnie próbą uniknięcia międzynarodowego potępienia i jednocześnie daniem sobie szansy na przygotowanie sił do wznowienia działań ofensywnych. Oskarżając Ukrainę o złamanie porozumienia, Rosja prawdopodobnie dąży do przeniesienia odpowiedzialności za obecne i przyszłe ofiary cywilne w mieście" - napisano w aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony. 

Szef MSZ: oczekujemy nowych kroków przeciwko Rosji, w tym sankcji, w najbliższych dniach.

"Wojsko Polskie intensywnie się szkoli podnosząc w ten sposób swoje umiejętności, sprawdzając też przygotowanie i gotowość bojową" – przekazało w sobotę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak dodało, celem ćwiczeń jest "sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do działania oraz zapewnienie niezależności od innych jednostek, które na danym terenie się znajdują".

Ćwiczenia służą sprawdzeniu procedur, obowiązujących m.in. w transporcie i ruchu wojsk. "W związku z powyższym kolumny wojsk mogą przemieszczać się po naszym kraju. Od wielu lat ćwiczymy w terenie przygodnym, dzięki czemu możemy szkolić się w warunkach, które dodają realizmu szkoleniu" – przypomniało Dowództwo Generalne.

Szef MSZ nie dostrzega postępu w rozmowach z Rosją, ale nalega, by rozmawiać dalej.

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez zaapelował w sobotę do władz Polski, Słowacji, Rumunii i Bułgarii o przekazanie Ukrainie myśliwców pochodzących z czasów Związku Sowieckiego. To efekt wirtualnego spotkania kongresmenów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Apeluję do Rumunii, Słowacji, Bułgarii i Polski o natychmiastowe przekazanie myśliwców wyprodukowanych w epoce sowieckiej ukraińskim siłom powietrznym, które chronią cywilów przed powietrznymi atakami z Rosji" - napisał Menendez na Twitterze.

Szef MSZ: wspólnota międzynarodowa musi zapewnić bezpieczeństwo ukraińskich elektrowni jądrowych.

Antywojenna manifestacja przeszła w sobotę ulicami Rzymu pod hasłami "Europa dla pokoju", "Zatrzymać wojnę, zatrzymać Putina". W wiecu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę uczestniczyło według policji około 20 tysięcy osób, a według organizatorów 50 tys.

Manifestanci minutą ciszy oddali hołd ofiarom wojny, a długim aplauzem wyrazili solidarność z narodem ukraińskim.

"Niestety informacja, że ​​wojska rosyjskie całkowicie porzuciły Energodar, nie są prawdziwe. Teraz kontrolują granice miasta i są w elektrowni jądrowej" - przekazała Rada Najwyższa Ukrainy. Tym samym zaprzeczyła informacjom mediów o tym, że wojska rosyjskie opuściły miasto.

Wcześniej o przerwaniu okupacji miasta informowała NEXTA i "Ukraińska Prawda". Informację miał potwierdzić szef Zaporoskiej Administracji Państwowej.

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało 20 budynków mieszkalnych w Białej Cerkwii - informuje ukraińska armia.
 
"W Irpieniu rosyjscy najeźdźcy zbombardowali linię kolejową i pociąg używany do ewakuacji ludności cywilnej" - dodano.

Konsul Białorusi w Monachium Natalla Chwastowa zwolniła się na znak protestu przeciwko polityce władz, w tym w związku z "odejściem od zasady niestosowania siły lub groźby użycia siły, nietykalności granic, pokojowego uregulowania sporów i nieingerencji w sprawy wewnętrzne" – informuje Nasza Niwa.

Portal publikuje zdjęcie dokumentu, w którym konsul zarzuca władzom niekonstytucyjne działania. Twierdzi również, że "suwerenność kraju jest zagrożona".

Dokument jest skierowany do ministra spraw zagranicznych i ma datę 2 marca.

Doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko powiedział w sobotę, że SMS-y, które otrzymują niektórzy obywatele, iż Kijów jest otoczony przez wojska rosyjskie są kłamstwem - podała agencja Ukrinform.

"Jest bardzo wiele fake newsów. Do Ukraińców zaczęły napływać SMS-y, że Kijów jest już otoczony. Chcę oficjalnie powiedzieć, że jest to absolutne kłamstwo, jest to absolutnie niezgodne z rzeczywistością" - powiedział Denysenko w telewizji Ukraina24.

Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał w sobotę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o "kryzysie na Ukrainie" - przekazał rzecznik szefa rządu izraelskiego.

To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - komentuje dziennik "Jerusalem Post". Spotkanie  trwało ponad dwie i pół godziny.

Benetowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

W środę Benet rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reutera.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w sobotę telefoniczne z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem i premierem Słowacji Eduardem Hegerem - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

"Bezpośrednia pomoc dla Ukrainy, rozszerzenie sankcji wobec Rosji, bezpieczeństwo energetyczne Europy oraz bezpieczeństwo militarne wschodniej flanki NATO. Dzisiaj kolejne działania dyplomatyczne premiera Mateusza Morawieckiego" - napisał na Twitterze Müller.

 

Rumuńskie siły powietrzne przeprowadziły w piątek wspólne ćwiczenia z dwoma amerykańskimi bombowcami B-52 Stratofortress w pobliżu granicy Rumunii z Ukrainą i Mołdawią.

Amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu odbyły loty nad Europą startując z Anglii i lądując ostatecznie w Rumunii. Pojawienie się w tej części kontynentu największych bombowców USA ma związek z trwającą od ponad tygodnia rosyjską inwazją na Ukrainę.

"Okupanci opuścili Enerhodar. Miasto znajduje się pod kontrolą lokalnych władz" - informuje NEXTA.

Informację o odzyskaniu kontroli nad miastem potwierdza "Ukraińska Prawda" powołując się na szefa Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
 
W piątek Państwowa Inspekcja Energetyki Atomowej Ukrainy podawała, że znajdująca się w pobliżu Enerhodaru - największa w Europie - Zaporoska Elektrownia Atomowa po ciężkich starciach i ostrzale została zajęta przez agresora.
 
Deputowany Dawyd Arachamia oznajmił, że elektrownię zajęli "kadyrowcy", czyli żołnierze z Czeczenii. Na ten moment nie wiadomo, czy odzyskano kontrolę nad elektrownią.

Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w poniedziałek - poinformował w sobotę wpływowy ukraiński deputowany Dawyd Arachamija na swoim profilu na Facebooku.

Ponad sześć tysięcy wolontariuszy zgłosiło się w Warszawie na pomoc uchodźcom z Ukrainy - poinformował  warszawski ratusz. Przekazał, że nadal przyjmuje zgłoszenia, najchętniej od osób potrafiących komunikować się w języku ukraińskim lub rosyjskim.

Ratusz podkreśla, że wolontariuszami mogą zostać osoby pełnoletnie. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem Miejskiego Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl .

Z dworca głównego w Kijowie odjeżdża codziennie w kierunku zachodnich regionów Ukrainy co najmniej dziesięć pociągów ewakuacyjnych. Jednak nie wszyscy mają możliwość dostać się na nie. Jedna z korporacji taksówkarskich postanowiła wesprzeć ewakuujące się matki z dziećmi, udostępniając im nieodpłatnie samochody.

Samochód wypożyczyć można nie tylko w Kijowie, lecz również w Żytomierzu, Charkowie, Zaporożu, Sumach, Dnieprze, Czernihowie, Połtawie, Czerkasach, Chersoniu, Odessie, Mikołajowie oraz w Krzywym Rogu.

Dziesięć kolejnych budynków mieszkalnych zostało ostrzelanych w Charkowie. Na najwyższych piętrach pojawił się ogień - informuje ukraińska armia.

Przez ciągły ostrzał, akcja ratownicza jest utrudniona.

Lider demokratycznej większości w Senacie USA Chuck Schumer oświadczył, że zrobi wszystko, aby pomóc w dostarczeniu samolotów wojskowych na Ukrainę. Z apelem o taką pomoc w walce z rosyjską inwazją wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Te samoloty są bardzo potrzebne. I zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc administracji w ich dostarczeniu" - ogłosił senator, cytowany przez agencję Reutera.

"Era Władimira Putina to seria zbrodni, masowych morderstw, skrytych zabójstw politycznych. Te obrazy przejdą do historii jako symbol działań Putina w Rosji..." - pisze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w manifestacji solidarności z Ukraińcami, zorganizowanej w sobotę w centrum Białegostoku. Apelowano m.in. o to, by pomagać tym uchodźcom z Ukrainy, którzy już są w Polsce i nie kupować rosyjskich towarów.

To kolejna taka akcja w mieście; od rosyjskiej agresji na Ukrainę takie zgromadzenia - firmowane przez różne organizacje - odbywają się w Białymstoku albo w centrum na Rynku Kościuszki, albo pod konsulatem Białorusi; tam często uczestniczą w nich również przedstawiciele białoruskiej diaspory, czyli osób, które - głównie z przyczyn politycznych - wyjechały z Białorusi do Polski.

W Nowopskowie ludzie próbowali zatrzymać Rosjan, a ci otworzyli ogień do nieuzbrojonych cywilów – poinformował w sobotę na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.

Ranne zostały trzy osoby, wszyscy są w szpitalu – poinformował Hajdaj.

Dwa rosyjskie samoloty bojowe zostały zestrzelone w sobotę nad obwodem odeskim na południu Ukrainy; ich pilotów wzięto do niewoli - poinformował szef władz regionu Maksym Marczenko w komunikatorze Telegram.
 
Marczenko napisał, że jeden z myśliwców spadł do morza, a drugi - na północy obwodu odeskiego. - Piloci zostali już ujęci i są wiezieni na przesłuchanie - dodał.

Ze swej strony Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w rejonie Oczakowa, w obwodzie mikołajowskim, Marynarka Wojenna Ukrainy zestrzeliła rosyjski myśliwiec Su-25.

"Oprócz olbrzymiej pomocy, którą Polacy i struktury państwa udzielają walczącej Ukrainie cały czas prowadzimy bardzo szeroką ofensywę dyplomatyczną, której celem jest uświadamianie naszych partnerów zagranicznych i sojuszników o sytuacji na granicy, exodusie uchodźców z Ukrainy, ale przede wszystkim konieczności wprowadzania dalszych sankcji na Rosję i wzmacnianiu wschodniej flanki NATO. Tym kwestiom było poświęcone moje dzisiejsze spotkanie z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem" - napisał po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki

Kolejni rosyjscy żołnierze, którzy wpadli w ręce Ukraińców pod Mikołajewem. Prawdopodobnie to piloci. 

"Przerażające zdjęcie z Irpienia. Ludzie chowają się pod mostem" - przekazały Siły Zbrojne Ukrainy.

Z Ciechanowa do partnerskiego ukraińskiego miasta Chmielnicki dostarczono 73 krótkofalówki z systemem szyfrowania, które wesprą tam obronę cywilną. To trzeci transport pomocowy ciechanowskiego samorządu, który wysłano na Ukrainę dzięki organizowanym zbiórkom.

Szef władz obwodowych Ukrainy Ołeksij Kułeba na antenie jednej ze stacji poinformował, że Czeczeni z wojsk rosyjskich zajęli szpital psychiatryczny w Borodziance niedaleko od Kijowa. Gubernator obwodu kijowskiego Wasyl Wołodin potwierdził tę informację - uwięzionych jest 670 pacjentów.


Władimir Putin spotkał się w Moskwie z premierem Izraela Naftali Bennettem - przekazał Reuters, powołując się na rzecznika izraelskiego premiera.

Według agencji Izrael zaoferował mediacje ukraińsko-rosyjskie.

 

"Podczas mojego spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Polski Zbigniew Rau, wyraziłem podziw i uznanie Stanów Zjednoczonych dla solidarności Polski i ich wsparcia dla Ukrainy w obliczu agresji Putina" - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

O wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą zaapelowała do społeczności międzynarodowej kijowska rada miejska – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Z podobnym apelem do NATO i państw zachodnich wystąpiły władze innych ukraińskich miast.

"Dziewięć dni (sobota jest dziesiątym dniem wojny) Rosjanie próbują unicestwić jeden z największych krajów w centrum Europy. Wbrew zasadom prowadzenia wojny, Rosja po barbarzyńsku atakuje właśnie z powietrza obiekty cywilne: domy mieszkalne, przedszkola i szkoły, szpitale, w tym szpitale położnicze" – napisano w apelu radnych.

Przytoczono tam również dane ONZ według stanu z 3 marca – na Ukrainie zginęło 331 osób (w tym 19 dzieci) i 675 zostało rannych. Te liczby w ciągu minionych dwóch dni znacznie wzrosły.

Najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow publicznie nazwał Rosję agresorem, a prezydenta Władimira Putina - zbrodniarzem wojennym.

"Ukraina zawsze była krajem pokojowym i nigdy na nikogo nie napadała. Dziś w naszym kraju są niszczone wsie, miasta i infrastruktura, giną i umierają pokojowo nastawieni ludzie" - napisał oligarcha w odpowiedzi na prośbę portalu Ekonomiczna Prawda.

"Władze obwodu mikołajowskiego podały też, że wojska rosyjskie zostały wyparte z miasta, a także z lotniska Kulbakino. "Oni po prostu uciekają, głównie w kierunku Chersonia" - napisał na komunikatorze Telegram szef administracji obwodowej Witalij Kim.

Siły rosyjskie zostały wyparte z Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały w sobotę miejscowe władze. Według MSW Ukrainy przy wjeździe do miasta wzięto do niewoli czterech rosyjskich zwiadowców.

MSW oświadczyło na Facebooku, że grupa zwiadowcza została zniszczona "w czasie starcia przy punkcie kontrolnym przy wjeździe do Mikołajewa", żołnierze ukraińscy zniszczyli pojazd opancerzony Tigr i wzięli do niewoli czterech wojskowych, w tym oficera.

"Jeńców przekazano funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)" - głosi komunikat.

Podczas mojego spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych wyraziłem podziw dla solidarności Polski z Ukrainą w obliczu agresji Putina - poinformował na Twitterze Antony Blinken.

Francja. Polonia zbiera dary dla mieszkańców Ukrainy

Stowarzyszenia polonijne, Polska Misja Katolicka, parafie, Instytut Polski w Paryżu, francuskie miasta oraz indywidualni darczyńcy zbierają we Francji dary dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

W Charkowie płonie kamienica mieszkalna 

W. Brytania. Dokerzy odmawiają rozładunku kolejnych statków z rosyjską ropą i gazem

Kolejne statki z transportem rosyjskiej ropy i gazu - ale pływające pod banderami państw trzecich - nie mogą wejść do brytyjskich portów, bo dokerzy odmawiają ich rozładowania. W sobotę poinformowano już o trzecim takim przypadku.

Od początku inwazji na Ukrainę zniszczono 1902 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosji, których wartość wyceniono na 3 mld dolarów - poinformował portal ukraińskiej edycji czasopisma "Forbes".

Będziemy dalej wspierali wysiłki w celu pokojowego rozwiązania ukraińsko-rosyjskiego konfliktu - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotniej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

W ciągu 10 dni inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 351 cywilów

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono 351 ofiar śmiertelnych oraz 707 rannych wśród ukraińskich cywilów - poinformowało w sobotę w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

"Specjaliści obrony powietrznej jednej z brygad Dowództwa Operacyjnego "Północ" sprawnie zneutralizowali dron rosyjski UAV, który rejestrował informacje dla wroga" - poinformował na Facebooku Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 827,6 tys. uchodźców – poinformowała w sobotę po południu Straż Graniczna.

Niedaleko Mikołajewa, ukraińscy żołnierze zestrzelili kolejny rosyjski samolot. Pilot jest w niewoli - informuje Ukraińska Prawda, powołując się na szefa administracji Mikołajewa.

Blinken: Rosja zapłaci wysoką cenę

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w rozmowie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi, że Rosja zapłaci wysoką cenę za inwazję na Ukrainę - poinformował w sobotę w oświadczeniu amerykański Departament Stanu.

"Świat wspólnie odrzuca rosyjską agresję, a Moskwa zapłaci wysoką cenę za inwazję na Ukrainę" - przekazał rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji Ned Price, cytując słowa Blinkena.

Nieuzbrojeni obywatele Ukrainy wychodzą na ulice, żeby zatrzymać rosyjskie wojsko

"Bez broni. Z własnej woli. Razem do zwycięstwa!" - napisały Siły Zbrojne Ukrainy.

Rosawiacja zaleciła rosyjskim liniom lotniczym odwołanie wszystkich pasażerskich i transportowych lotów za granicę - podała w sobotę agencja Interfax powołując się na oświadczenie rosyjskiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego. Główny rosyjski przewoźnik Aerofłot zawiesił międzynarodowe rejsy.

Dmytro Kułeba szef dyplomacji Ukrainy opublikował kolejny apel na Twitterze. "Zatrzymaj Putina. Przestań kupować rosyjską ropę. Działaj teraz" - napisał.

 

Jedynie ok. 400 osób udało się ewakuować z oblężonego przez wojska rosyjskie ukraińskiego miasta Wołnowacha i okolicznych wsi - poinformował w sobotę szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Według wcześniejszych planów z miasta miało wyjść ponad 15 tys. osób.

W Kijowie Ukraińcy kierują się w stronę Dworca Centralnego. Na zdjęciu kobieta z karabinem na ramieniu prowadzi dziecko za rękę.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) przekazał, że według jego informacji ewakuacja ludności cywilnej z oblężonych przez wojska rosyjskie ukraińskich miast Mariupol i Wołnowacha nie będzie mogła rozpocząć się w sobotę.

"Dzisiejsze wydarzenia w Mariupolu i innych miastach rozdzierają serce. Każda inicjatywa stron konfliktu, która dałaby cywilom wytchnienie od przemocy i pozwoliłaby im dobrowolnie wyjechać na bezpieczniejsze tereny jest mile widziana" - dodano.

OSW: Rosjanie przygotowują się do długotrwałych walk

Działania armii rosyjskiej wskazują, że przygotowuje się ona do długotrwałych walk, a coraz bardziej prawdopodobne jest, że Rosja spróbuje wymusić na Ukrainie uległość poprzez wywołanie kryzysu energetycznego - uważają analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

Ukraina. MSZ: Rosjanie ostrzeliwują Mariupol i Wołnowachę skąd mieli wyjść cywile

Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na Mariupol, Wołnowachę i inne miasta, łamiąc ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych i ignorując apele organizacji międzynarodowych – oświadczyło w sobotę ukraińskie MSZ.

„Trwające ostrzały uniemożliwiają otwarcie korytarzy humanitarnych, którymi można by było bezpiecznie ewakuować ludność cywilną i dostarczać leki oraz żywność” – poinformował rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko na Facebooku.

Transport kolejowy przejął kluczową rolę związaną z przyjmowaniem osób przyjeżdzających z Ukrainy do Polski z powodu trwającej tam wojny. Dworce kolejowe mają krytyczne znaczenie dla zachowania sprawności obsługi podróżnych - przekazało PKP. Szczególną rolę odgrywa dworzec Przemyśl Główny - dodano.

Reporter Polsat News Andrzej Wyrwiński we Lwowie. 

Rząd Litwy zaproponuje Sejmowi zwiększenie tegorocznych środków na obronność o około 250 mln euro – poinformowała w sobotę premier Ingrida Szimonyte. Parlament ma podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.

Ukraina. Władze: Szpital psychiatryczny pod Kijowem może być zajęty przez Czeczenów 

Czeczeni z wojsk rosyjskich mogli zająć szpital psychiatryczny z 600 pacjentami w Borodziance niedaleko od Kijowa – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba na antenie jednej z ukraińskich stacji. Dodał, że informacja ta jest weryfikowana.

Wieś w okolicy Charkowa po rosyjskiej inwazji

Putin: zachodnie sankcje przypominają wypowiedzenie wojny

Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny - powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z pracownicami rosyjskich linii lotniczych.

Uzasadniając inwazję na Ukrainę powiedział, że "Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów".

Putin powtórzył, że celem Rosji jest "demilitaryzacja" oraz "denazyfikacja" Ukrainy, która powinna - zdaniem rosyjskiego prezydenta - zachować neutralność.

Niemcy. Stacje ARD i ZDF zawieszają działalność swoich redakcji w Rosji

W związku z nową rosyjską ustawą medialną niemieccy nadawcy publiczni ARD i ZDF tymczasowo wstrzymują nadawanie programów ze swoich studiów w Moskwie - podał w sobotę portal tygodnika "Die Zeit".

W. Brytania. MSZ zaleca Brytyjczykom opuszczenie Rosji

Brytyjczycy, których obecność w Rosji nie jest niezbędna, powinni rozważyć opuszczenie tego kraju korzystając z dostępnych jeszcze tras komercyjnych - zaleciło w sobotę brytyjskie MSZ.

Zgodnie z inicjatywą Polski, ministrowie sprawiedliwości państw UE poparli wszczęcie śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w sprawie zbrodni wojennych Rosji na terenie Ukrainy - powiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ukraińcy chcą przekształcić miasto w twierdzę

Siły ukraińskie chcą przekształcić Kijów w twierdzę, a Rosjanie kontynuują operację okrążającą miasto. Szczególnie ciężkie walki toczą się w rejonie Browary-Boryspol; w okupowanych ukraińskich miastach trwają protesty mieszkańców - tak sytuację po dziewięciu dniach agresji Rosji na Ukrainę opisuje Ośrodek Studiów Wschodnich.

Ukraina. Operator: setki tysięcy odbiorców jest pozbawionych gazu

Setki tysięcy konsumentów zostało odciętych od dostaw gazu z powodu działań wojennych w sześciu obwodach Ukrainy - poinformował w sobotę operator systemu przesyłu gazu GTS Ukraina.

Ukraińskie siły zbrojne strąciły cztery rosyjskie śmigłowce w leżącym na południu kraju obwodzie mikołajowskim - poinformowała w sobotę Marynarka Wojenna Ukrainy.

Policja federalna zarejestrowała w Niemczech 27 491 uchodźców wojennych z Ukrainy, poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zaznaczył jednocześnie, że "ponieważ nie ma kontroli granicznych, liczba uchodźców wojennych wjeżdżających do Niemiec może być znacznie wyższa".

W rejonie swiatoszyńskim widziano rosyjską rakietę lecącą w stronę dzielnicy mieszkalnej. Nie było słychać wybuchu. Rakieta prawdopodobnie została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą - podaje NEXTA.

Policja federalna zarejestrowała w Niemczech 27 491 uchodźców wojennych z Ukrainy, poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Humanitarne zawieszenie broni uzgodnione przez strony w dwóch ukraińskich miastach powinno objąć cały kraj - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Korytarze do ewakuacji ludności cywilnej oraz dostęp do zagranicznej pomocy muszą być zapewnione na terenie całej Ukrainy - zaapelował podczas konferencji prasowej w Baku Cavusoglu. Zaznaczył, że Turcja pracuje nad ewakuacją swoich obywateli drogą lądową.

Ukraińska Prawda: Zastrzelono członka ukraińskiej grupy negocjacyjnej podejrzanego o zdradę stanu

Ukraińskie media podają, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zastrzeliła członka ukraińskiej grupy negocjacyjnej Denisa Kirejewa. Mężczyzna był podejrzany o zdradę stanu.

"Ukraińska Prawda" poinformowała, że (SBU) miała "mocne dowody na zdradę Kirejewa". Wśród nich były m.in. rozmowy telefoniczne.
 

Mer: w Melitopolu ludzie wychodzą protestować przeciw Rosjanom, brakuje jedzenia i leków

W okupowanym przez siły rosyjskie Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy brakuje leków i jedzenia, ale mimo tego ludzie codziennie wychodzą na demonstracje przeciwko Rosjanom - powiedział w sobotę mer miasta Iwan Fedorow.

Trwa dziesiąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na zdjęciu ukraińscy żołnierze.
Autor zdjęcia: Maks Levin.

Blinken: Polska okazała hojność, przywództwo i zdecydowanie

Polska okazała hojność, przywództwo i zdecydowanie. Jesteśmy wdzięczni za te podstawy współpracy, które zbudowaliśmy w ciągu dziesięcioleci - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej szefem .MSZ Zbigniewem Rauem.

Sportowcy Ukrainy apelują do świata

Siedem medali, w tym trzy złote, zdobyli Ukraińcy w pierwszym dniu zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Reprezentacja tego kraju prowadzi w tabeli medalowej, ale zawodnicy podkreślają, że sukcesy są mniej istotne wobec wojny, która trwa w ich ojczyźnie.

- Medale nie mają żadnego znaczenia w świetle tego, co przeżywają nasi najbliżsi i ludzie, którzy cierpią na wojnie - - powiedziała Szyszkowa, a Łukianenko dodał, że medal dedykuje "chłopakom, którzy bronią naszych miast".

Ukrinform: Samolot zestrzelony pod Czernihowem był uzbrojony w bomby lotnicze. Ewakuowano okolicznych mieszkańców.

Jednostki rosyjskie nieudolnie prowadzą działania wojenne, więc uciekają się do zbrodniczych ostrzałów infrastruktury cywilnej - informuje w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Blinken: administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych w Ukrainie i w Polsce.

"Pomagamy uchodźcom z Ukrainy. W Warszawie utworzyliśmy 22 miejsca pobytowe. W punkcie przy u. Wołoskiej, jedna z kobiet zaczęła wczoraj rodzić. Została od razu objęta profesjonalną opieką - zarówno mama, jak i dziecko są zdrowi i bezpieczni" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ukraina od 6 marca będzie w stanie importować gaz z Polski 

"Razem z polskim operatorem gazociągów Gaz-System S.A. uzgodniliśmy zasady implementacji gwarantowanych zdolności przesyłowych gazu; od 6 marca będziemy w stanie fizycznie sprowadzać ten surowiec z Polski" - podaje GTS Ukraina, spółki skarbu państwa zajmującej się tranzytem gazu na Ukrainie.

Zbigniew Rau: wzywam Rosję do wycofania się z ataków na ludność cywilną. Polska konsekwentnie będzie domagać się ścigania przestępstw wojennych.

Zbigniew Rau: powołujemy centrum dokumentacji przestępstw na Ukrainie

Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są wynikiem bezprawnej, niesprowokowanej agresji - poinformował szef MSZ Zbigniew Rau.

Z powodu wojny z Ukrainy może uciec nawet 10 mln ludzi - przewiduje niemiecki badacz migracji Gerald Knaus. Wojny Rosji w Czeczenii doprowadziły do emigracji jednej czwartej Czeczenów - przypomina dodając, że jedna czwarta Ukraińców odpowiadałaby 10 mln ludzi.

Mieszkańcy Chersonia nie pozwalają rosyjskim okupantom na swobodne przemieszczanie się po ich mieście - podaje NEXTA. 

Ewakuacja cywilów z Mariupola na wschodzie Ukrainy została przełożona w związku z trwającymi rosyjskimi ostrzałami - poinformowały w sobotę władze miasta.

Rozwiązania podatkowe dla wspierających ofiary wojny w Ukrainie

W sobotę weszły w życie przepisy wprowadzające zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług dot. pomocy ofiarom agresji rosyjskiej na Ukrainie - wynika z rozporządzenia Ministra Finansów. Zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 30 czerwca br.

Premier Morawiecki: Blinken w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej NATO, umocnienia bezpieczeństwa m.in. Polski; bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem.

Morawiecki po rozmowie z Blinkenem: rozmawialiśmy o tym, by sankcje były szczelne. Żeby nie było banków, które by nie podlegają wyłączeniu z systemu SWIFT.

Na wschodzie Ukrainy, pod Charkowem walczące z Rosjanami wojska ukraińskie przeszły do kontrofensywy - poinformowały w sobotę Siły Lądowe Ukrainy.

Sekretarz stanu Antony Blinken jest w Polsce. Powitał go ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. 

Wskutek rosyjskich bombardowań w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy w ciągu minionej doby zginęło 17 osób, a 13 zostało rannych - poinformowały w sobotę władze tego regionu.

Rosjanie oddali strzały ostrzegawcze w kierunku cywilów demonstrujących w Chersoniu

"Rosyjscy okupanci otworzyli ogień ostrzegawczy do ludności cywilnej, ale to nie powstrzymało mieszkańców Chersonia. Na plac wciąż napływają ludzie z całego miasta. Protestują przeciwko rosyjskiej agresji i okupacji" - podała w sobotę na Telegramie agencja informacyjna Ukrinform.

Reuters: Kreml twierdzi, że Zachód zachowuje się jak bandyci

Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow powiedział dziennikarzom, że Zachód angażuje się w "gospodarczą niegodziwość" wobec Rosji i że Moskwa na to odpowie. Nie sprecyzował, jaka to będzie odpowiedź, ale powiedział, że będzie ona zgodna z rosyjskimi interesami - podaje agencja Reutera.

Zełenski: nie mamy granicy z przyjazną Polską

Udało nam się zorganizować sytuację tak, aby tysiące ukraińskich kobiet i dzieci przyjęto godnie. Nikt nie pyta, jakiej są narodowości, jakiej wiary, ile mają pieniędzy. Tak naprawdę nie mamy już granicy z przyjazną Polską. Ponieważ razem jesteśmy po stronie dobra - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Pod Czernihowem na północy Ukrainy obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski samolot szturmowy - podał w sobotę Ukrinform, powołując się na siły zbrojne.

Liczba rosyjskich ataków na Ukrainie w ciągu ostatnich 24 godzin była mniejsza niż wcześniej, ale Rosjanie prawdopodobnie otoczyli Charków, Czernihów, Mariupol i Sumy, i nacierają na Mikołajów - podało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, żeby agresor wiedział, że jeżeli uderzy na nas, to spotka się ze stanowczą odpowiedzią. Jesteśmy przekonani, że transakcja na zakup amerykańskich czołgów Abrams zakończy się w krótkim czasie - powiedział w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef obwodu ługańskiego: rosyjska artyleria i lotnictwo obracają nasze miasta w ruinę

Rosyjska artyleria i lotnictwo obracają w ruinę ukraińskie miasta w obwodzie ługańskim; dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w ostrzale osiedli mieszkaniowych w Siewierdoniecku – ogłosił w sobotę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Rosjanie celowo odcinają wodę, gaz, dostawy prądu, drogi do ewakuacji, dostaw żywności i lekarstw – przekazał, dodając, że najeźdźcy zakłócają też sygnał telefonów komórkowych.

Trwają walki w obwodzie zaporoskim Ukrainy, na trasie ewakuacji cywilów z Mariupola - poinformował w sobotę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Toczą się rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie zawieszenia broni - dodał.

Minister obrony Ukrainy apeluje do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą

- Chciałbym podziękować naszym partnerom za ich wsparcie. Cała Europa rozumie zagrożenie i wysyła pomoc na Ukrainę, ponieważ setki tysięcy Ukraińców dzisiaj, za cenę swojego życia, życia swoich bliskich, a nawet dzieci, powstrzymują agresora przed najazdem na inne kraje - powiedział minister Ołeksij Reznikow.

- W tym samym czasie NATO odmawia zamknięcia przestrzenie powietrznej nad Ukrainą. Argumenty o morderstwach, celowych bombardowaniach i atakach rakietowych na budynki mieszkalne, szpitale dziecięce i przedszkola są w XXI wieku niewystarczające - mówił Reznikow 

Jestem pewien, że wkrótce będziemy mogli powiedzieć naszym ludziom: wróć! Wróć z Polski, Rumunii, Słowacji i wszystkich innych krajów. Wróć bo już nie ma zagrożenia - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Korzystając z zawieszenia broni w obwodzie donieckim, które ma służyć ewakuacji ludności, rosyjskie wojska posuwają się naprzód - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Pierwsza Dama spotkała się z uchodźcami z Ukrainy

Jesteśmy porażeni atakiem Rosji na niezależną i suwerenna Ukrainę, my Polacy, jesteśmy z wami, będziemy wam nieść pomoc, tak długo jak będzie to konieczne - powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda podczas spotkania z uchodźcami z Ukrainy.

Trzeba zatrzymać Putina. Trzeba odciąć rosyjski Sberbank od systemu SWIFT - alarmuje na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymitro Kułeba. 

Ukraina. Wysadzono tory, którymi miał jechać pociąg ewakuacyjny

Rosjanie wysadzili w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim - poinformowały w sobotę ukraińskie koleje państwowe. Trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi.

Pomoc rządowa dla polskich rodzin, które będą chciały wsparcia finansowego ze względu na to, że ponoszą koszty utrzymania uchodźców z Ukrainy, będzie kierowana poprzez samorządy - poinformował w sobotę w Niemcach (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Zełenski: jestem niezmiernie wdzięczy prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego zdecydowanie i oddanie naszej wspólnej sprawie

Amerykański zespół F1 Haas rezygnuje ze współpracy z rosyjskim sponsorem Uralkali, a także rozwiązuje umowę z rosyjskim kierowcą Nikitą Mazepinem.

Na głównym placu leżącego na południu Ukrainy Chersonia trwa wiec przeciwko okupantom

W piątek wieczorem nad szpitalem dziecięcym Ohmatdyt w Kijowie zestrzelono rosyjską rakietę; trwa ewakuacja dzieci - pisze w sobotę portal Ukraińska Prawda. Dwoje rannych w okolicach Kijowa dzieci zmarło, ponieważ nie można było im pomóc z powodu rosyjskiej blokady miasta - dodaje.

Ukrainie potrzebna jest pomoc humanitarna, trafia tam przede wszystkim z Polski, koordynujemy akcję ogólnoeuropejską, coraz bardziej potrzebna jest żywność o dłuższym terminie przydatności do spożycia - powiedział w sobotę w Niemcach (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.

Ukraina. Szef MSZ: Rosja chce maksymalnie zaszkodzić cywilom

Rosja przechodzi na taktykę, mającą na celu wyrządzenie maksymalnych szkód ludności cywilnej, bombarduje dzielnice mieszkalne i zagraża instalacjom jądrowym – oświadczył w sobotę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując o nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję.

Premier Morawiecki: propaganda, którą Putin kieruje w stronę Polski i całej Europy ma bardzo szeroki zasięg 

- Kilkaset razy wzrosła ilość fake newsów. Grupy hakerskie są zaangażowane w ataki na media, na instytucje publiczne i samorządowe. Strzeżmy się tego. Miejmy świadomość, że to wielka, zorganizowana maszyna. Rosjanie w tym fałszu są bardzo sprawni - mówił premier.

Naród ukraiński broni dzisiaj nie tylko swojej własnej niepodległości. Broni bezpieczeństwa całej Europy - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od 24 lutego do 5 marca zginęło ponad 10 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - wynika z podanych w sobotę szacunków sztabu generalnego Sił Zbjonych Ukrainy.

Polski rząd organizuje sankcje przeciwko Rosji. To jest nasza podstawowa broń przeciwko okrucieństwu, które płynie z Kremla - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Ekipa brytyjskiej stacji Sky News wpadła w zasadzkę w pobliżu Kijowa, dziennikarz Stuart Ramsay został postrzelony – podała w sobotę stacja. Ramsay otrzymał informację, że za atakiem stała rosyjska jednostka zwiadowcza.

Rosjanom kończą się zasoby wojskowe na Ukrainie. Nastąpi załamanie logistyczne - ocenił w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

- W tym momencie najbardziej zagrożone jest ukraińskie niebo. Agresor wszechstronnie i aktywnie wykorzystuje swój potencjał powietrzny i rakietowy. Wszystkie rodzaje samolotów bombardują miasta, miasteczka i infrastrukturę cywilną, w infrastrukturę krytyczną - zaznaczył minister.

Rosyjski atak rakietowy na domy mieszkalne w Białej Cerkwi

Okupanci właśnie uderzyli w domy mieszkalne w Białej Cerkwi - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 787,3 tys. uchodźców – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.

Ukraina. Władze: rozpoczyna się ewakuacja cywilów z Mariupola

Rozpoczyna się ewakuacja cywilów z położonego na wschodzie Ukrainy Mariupola - poinformował w sobotę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Zawieszenie broni z Rosjanami ma trwać od godz. 9 do 16, a ewakuacja rozpocznie się o godz. 11 (czasu lokalnego).

Do kraju z zagranicy powróciło 66224 mężczyzn, żeby bronić swojego kraju - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Premier Morawiecki w sobotę w Rzeszowie spotka się z z sekretarzem stanu USA

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę przed południem, w Rzeszowie będzie rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Po spotkaniu planowana jest wypowiedź szefa polskiego rządu - poinformowała w sobotę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Marsz przeciwko rosyjskim okupantom rozpoczął się na placu w Chersoniu - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy.

W nocy w pobliżu Czernihowa, doszło do potężnej eksplozji - podaje NEXTA. 

Szefernaker: w ciągu ostatniej doby do Polski przybyło 106 tys. osób z Ukrainy. To najwyższy wynik w ciągu 10 dni od agresji Rosji na Ukrainę.

Zarówno Odessa, jak i my trwamy i zakłócamy plany wroga; wygląda na to, że Putinowi kończą się zapasy - powiedział w sobotę szef władz obwodowych Mikołajowa Witalij Kim. Trwają zacięte walki o to półmilionowe, portowe miasto na południu Ukrainy.

 

Rosyjskie wojska już trzy dni temu miały minąć Mikołajów i przejść dalej, aż do miasta Arcyz za Odessą - doprecyzował.

 

Dodał również, że noc w mieście minęła spokojnie, ale "nieprzyjaciel zbiera oddziały i przygotowuje się do dalszych działań".

Ukraiński Sztab Generalny: Straty po stronie Rosjan przekroczyły 10 tys. osób.

Około 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy dojechało w sobotę rano specjalnym pociągiem ze Lwowa do Euroterminalu w Sławkowie, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor. Stamtąd zostaną rozwiezieni m.in. do Katowic, Krakowa i Kielc.

 

Pociąg z uchodźcami do Sławkowa wjechał ok. godz. 7, dwie godziny później niż zakładano. 20 wagonami przyjechały kobiety, dzieci, młodzież i starsi ludzie. Niektórzy zabrali ze sobą z Ukrainy koty i psy.

 

Na Ukraińców czekało kilkanaście postawionych na rampie przez strażaków ogrzewanych namiotów, w których mogli odpocząć przed dalszą podróżą, napić się czegoś ciepłego i coś zjeść. Na miejsce skierowano około 200 strażaków, 70 policjantów oraz wolontariuszy, tłumaczy i służby medyczne.

 

"Wojsko Polskie się wzmacnia! Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams. To już ostatni ważny krok przed podpisaniem umowy na ich zakup. To najważniejszy kontrakt zbrojeniowy od lat" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej.

 

W połowie lutego br. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3.

Ukrinform: Sytuacja w Kijowie napięta. Miasto przygotowuje się do obrony.

 
- Robimy wszystko, aby stworzyć dla okupanta prawdziwe piekło - mówi generał Mykoła Żyrnow, dowódca obrony Kijowa, cytowany przez ukraińską agencję.

Reuters: Rada Miejska Mariupola rozpocznie ewakuację mieszkańców o godz. 11:00 (10:00 czasu polskiego).

Mer miasta Sumy ostrzega mieszkańców przed groźbą walk ulicznych. 

 
"Zostańcie w domach. Znajdźcie bezpieczne miejsce" - napisał Ołeksandr Łysenko na Facebooku. 

 

Nexta: Rosyjski nalot na miejscowość Markhalivka na południe od Kijowa. 

 
Nie żyje sześć osób, w tym dziecko. 

 

- Co drugi dzień wychodzą informacje, że gdzieś uciekłem – z Ukrainy, z Kijowa, z mojego biura. Ale, jak widzicie, jestem wciąż na swoim miejscu, Andrij Borysowycz (Jermak) jest tutaj. Nikt nigdzie nie uciekł. Tutaj pracujemy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W małym miasteczku Borodyanka pod Kijowem widać spaloną rosyjską maszynę, która została ostrzelana

PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Siły rosyjskie w zajętym przez siebie Enerhodarze w obwodzie zaporoskim na Ukrainie włamały się do budynku władz miejskich i zamknęły się od środka - podał w sobotę na Telegramie mer miasta Dmytro Orłow.

W Enerhodarze rosyjscy żołnierze wybili okno w gmachu władz miasta, wdrapali się środka i zamknęli drzwi od wewnątrz - wynika z wideo opublikowanego przez Orłowa.

 

Personel czarnobylskiej elektrowni atomowej na Ukrainie już 10. dzień jest przetrzymywany przez Rosjan; pracownicy są zmęczeni psychicznie i fizycznie - podkreślił mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew, cytowany w sobotę przez Hromadske.

Zdjęcie wszystkich marek, które zdecydowały się opuścić Rosję i przestać sprzedawać swoje usługi na jej terytorium

Mieszkańcy Cheronia blokują rosyjską kolumnę.

 

Zniszczony most w Irpinie - mieście przy północnej granicy Kijowa. 

"Stacja pogotowia ratunkowego w Trościańcu jest zablokowana. Karetki są wypuszczane tylko na wezwania do małych dzieci lub porodów. Jeśli chodzi o sytuacje awaryjne u dorosłych, to karetki nie wychodzą. Pracownicy pogotowia są zastraszani, nie wypuszczani. Trwa ludobójstwo na ludności ukraińskiej" - napisał na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki, cytowany przez Ukrinform.

 

"Okupanci chcieli też zabrać sobie samochody służb pogrzebowych, ale nie potrafili ich uruchomić i dlatego po prostu otworzyli do nich ogień i zniszczyli. Dlatego jest problem z normalnym pochówkiem mieszkańców, którzy zostali brutalnie rozstrzelani na ulicach Trośćiańca" - dodał Żywycki.

 

We wtorek trzy przybywające z różnych kierunków kolumny rosyjskiego wojska wkroczyły do Trościańca i zajęły to leżące w obwodzie sumskim ok. 20-tys. miasto.

Na skutek zachodnich sankcji Rosja będzie izolowana od świata, coraz bardziej zacofana technologicznie - wskazała Iwona Wiśniewska z OSW. Obecne prognozy zapowiadają głęboką recesję w 2022 r. - ok. 7-proc. spadek PKB wobec planowanego 2 proc. wzrostu - dodała.

Dziesiątego dnia wojny między Rosją a Ukrainą w Mikołajewie i na jego obrzeżach toczą się walki z dywersantami - podał RBK. W mieście podniesiono mosty zwodzone na czas nieokreślony.

 

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal, przyznał, że Mikołajów jest dziś jednym z najbardziej newralgicznych kierunków walk.

Siły rosyjskie otworzyły ogień do samochodu z cywilami w miejscowości Bucza pod Kijowem; zginęły dwie osoby, w tym 17-letnia dziewczyna, a kolejne cztery osoby zostały ranne – podał w sobotę na Twitterze portal Kyiv Independent.

Prokuratura obwodu kijowskiego wszczęła postępowanie karne – dodano w tweecie.

 

RIA Nowosti: Rosyjskie ministerstwo obrony ogłasza otwarcie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Mariupola i Wołnowachy.

Korytarze mają zostać otwarte o godz. 10:00 czasu moskiewskiego (8:00 w Polsce).

Rosja planuje wysłanie na Ukrainę nawet 1000 kolejnych najemników i jest gotowa bombardować miasta, by wymusić podporządkowanie, co grozi dużą liczbą ofiar cywilnych – podała w sobotę stacja CNN, cytując anonimowe źródła zachodnie.

 

CNN: Rosja chce wysłać na Ukrainę 1000 najemników i bombardować miasta, by zmusić je do poddania się

Rosja planuje wysłanie na Ukrainę nawet 1000 kolejnych najemników i jest gotowa bombardować miasta, by wymusić podporządkowanie, co grozi dużą liczbą ofiar cywilnych – podała w sobotę stacja CNN, cytując anonimowe źródła zachodnie.

Ukraina kieruje Zaporoską Elektrownią Atomową; teren obiektu kontrolują Rosjanie - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Zarządzanie elektrownią atomową w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim jest "w ukraińskich rękach" - przekazał Denysenko, cytowany w piątek późnym wieczorem przez Suspilne. Jak dodał, Rosjanie kontrolują teren obiektu.

 

"W obliczu nieustającego oporu i świadomości bezprawności swoich działań okupanci nadal strzelają do ludności cywilnej, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną i domy mieszkalne, szpitale, przedszkola, wykorzystują kobiety, dzieci i osoby starsze jako +żywe tarcze+" - czytamy w komunikacie.

Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny Ukrainy: okupant strzela do cywili i ich jako żywe tarcze

Myślę, że to będzie koniec prezydenta Putina. Po tych wszystkich zbrodniach popełnionych z takim okrucieństwem nikt nie będzie mógł uznawać go za osobę nadająca się do rządzenia krajem – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Koncern Coca-Cola i Danone wycofują się z rosyjskiego rynku - podał w sobotę portal Nexta.

 

Rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego; może też być furtką dla oligarchów - pisze w sobotnim internetowym wydaniu "Washington Post".

Fundusz kryptowalutowy na rzecz wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją zebrał 50 mld dol. donacji w ciągu tygodnia - poinformował w sobotę rano na Telegramie ukraiński wicepremier, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

"To niewiarygodna solidarność pośród walki Putina z wolnością i demokracją. W tym tygodniu spodziewamy się, że na naszym koncie znajdzie się 100 mln dol. Zwycięstwo będzie nasze!" - napisał Fedorow na Telegramie.

Singapur nałoży sankcje na rosyjskie banki, ograniczy transakcje przy użyciu kryptowalut i zakaże swym instytucjom finansowym świadczenia usług, które mogłyby wesprzeć bank centralny Rosji - podał w sobotę resort spraw zagranicznych miasta-państwa.

Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę w kanale telewizji parlamentarnej Rada TV, że ukraińskie resorty spraw zagranicznych, obrony i infrastruktury zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.

"Mamy wiarygodnych przyjaciół i partnerów, którzy stale dostarczają nam broń konieczną do obrony przed agresorem" - oznajmił minister.

 

Wyjaśnił, że dostawy broni trafiają na ukraińską granicę, skąd resort infrastruktury będzie przewoził je w głąb kraju, a ministerstwo obrony zajmie się dystrybucją.

Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował w sobotę rano, że Mariupol jest "okrążony i bezlitośnie atakowany" przez siły rosyjskie. "Naszym priorytetem jest zawieszenie broni, (...) by ustanowić korytarze humanitarne" - dodał mer, cytowany przez AFP.

 

Rosja-Ukraina. Mer Mariupola: miasto jest oblężone i bezlitośnie atakowane przez siły rosyjskie

Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, odpowiedział w piątek odmownie na prośbę grupy ukraińskich parlamentarzystów, którzy zwrócili się do tego kraju o udzielenie Kijowowi pomocy w postaci broni i sprzętu wojskowego.

Wojna Rosja- Ukraina. Meksyk: prezydent Obrador odmówił wysłania broni Ukrainie

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga – podaje w sobotę nad ranem agencja Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy zamieszczony na Facebooku.

 

Wojna Rosja-Ukraina. Ukrinform: ukraińskie siły zniszczyły 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga

Samsung Electronics zawiesił wysyłkę produktów do Rosji w reakcji na "rozwój sytuacji geopolitycznej" - poinformowała agencja Bloomberg. Południowokoreański koncern dołączył do coraz liczniejszego grona międzynarodowych firm, które wycofały się z handlu z Rosją po jej inwazji na Ukrainę.

Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne – zapewnił prezydent Polski Andrzej Duda prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O rozmowie prezydent Polski poinformował na Twitterze w nocy z piątku na sobotę.

 

Rosjanie zrzucili bombę kasetową na kurort Zatoka w obwodzie odeskim - podaje w nocy z piątku na sobotę Ukrinform, powołując się na portal śledczy Bellingcat.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i UE o wysłanie misji pokojowych do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych - podaje w nocy z piątku na sobotę portal Ukrinform.

Ukrinform: Szmyhal wzywa MAEA i UE do wysłania misji pokojowych do ukraińskich elektrowni atomowych

Amerykańska sieć CNN poinformowała w piątek o zawieszeniu nadawania w Rosji, a telewizja publiczna CBC Kanady i agencja Bloomberg podały, że przerywają nadawanie z tego kraju w związku z ustawą penalizującą "fałszywe" informacje o rosyjskiej armii.

Wojna Rosja-Ukraina. Ustawa o informacji w Rosji. CNN, Bloomberg i CBC przerywają nadawanie

Siły zbrojne Ukrainy odparły atak agresora i rozpoczęły kontrofensywę; przesunęły linię wroga z Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, w kierunku Sumy – poinformował w piątek w późnym wieczorem szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, którego cytuje portal Ukrinform.

W Mikołajowie i na obrzeżach tego portowego miasta na południu Ukrainy toczą się walki z dywersantami - informuje w sobotę rano portal RBK.

W Sumach na północy Ukrainy od godz. 5 rano słychać eksplozje w różnych częściach miasta, wydano ostrzeżenie przed walkami ulicznymi - podaje w sobotę rano telewizja Ukraina 24.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o aktualnej sytuacji operacyjnej:

"Okupanci ostrzeliwują cywilów, prowadzą ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną, budynki mieszkalne, szpitale, przedszkola. Osoby starsze używane są jako żywe tarcze".

Rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze - podał w sobotę rano na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej w polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie