Brytyjski wywiad. Rosjanie nie chcieli zawieszenia broni, chcieli przygotować się do ofensywy

Świat
Brytyjski wywiad. Rosjanie nie chcieli zawieszenia broni, chcieli przygotować się do ofensywy
AP/Associated Press/East News
Szpital w Mariupolu

Proponując zawieszenie broni w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosja chciała zapewne uniknąć międzynarodowego potępienia, a zarazem przygotować wojska do nowej ofensywy - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w sobotę po południu aktualizacji wywiadowczej.

"Zaproponowane przez Rosję zawieszenie broni w Mariupolu było prawdopodobnie próbą uniknięcia międzynarodowego potępienia i jednocześnie daniem sobie szansy na przygotowanie sił do wznowienia działań ofensywnych. Oskarżając Ukrainę o złamanie porozumienia, Rosja prawdopodobnie dąży do przeniesienia odpowiedzialności za obecne i przyszłe ofiary cywilne w mieście" - napisano w aktualizacji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: szpital psychiatryczny pod Kijowem może być w rękach Czeczenów

 

Wcześniej w sobotę rada miejska Mariupola poinformowała, że wokół miasta nadal prowadzony był ostrzał, co uniemożliwiało planowaną na przedpołudnie ewakuację cywilnych mieszkańców.

 

"Dzisiejsze wydarzenia w Mariupolu i innych miastach rozdzierają serce. Każda inicjatywa stron konfliktu, która dałaby cywilom wytchnienie od przemocy i pozwoliłaby im dobrowolnie wyjechać na bezpieczniejsze tereny jest mile widziana" - podał w komunikacie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. 

grz/PAP, npr.org
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie