Wojna w Ukrainie. Poruszające wideo z Borodzianki niedaleko Kijowa

Świat
Wojna w Ukrainie. Poruszające wideo z Borodzianki niedaleko Kijowa
Twitter
Borodianki (obwód kijowski) w Ukrainie

Niewyobrażalne zniszczenia - płonące budynki bloków mieszkalnych, zniszczone samochody, zrównane z ziemią domy - to obrazy z Borodzianki położonej kilkadziesiąt kilometrów na północny zachód od Kijowa. Do sieci trafiło nagranie z drona po rosyjskim ciężkim ostrzale.

Każdego dnia władze Ukrainy informują o kolejnych bombardowaniach, których celem są obiekty cywilne, w tym bloki mieszkalne i domy. Zdjęcia docierające z Ukrainy pokazują niewyobrażalną skalę zniszczeń w wyniku rosyjskiego bombardowania. 

Poruszające nagranie z Borodzianki

Celem rosyjskich bomb stała się także Borodzianka w obwodzie kijowskim. Nagranie z drona pokazuje miasto w ruinie - płonące bloki, które nadają się do wyburzenia, zrównane z ziemią domy, spalone samochody na ulicach. Świadkowie relacjonowali Reuterowi, że Rosjanie strzelali do budynków, w tym zniszczonych wcześniej sklepów z czołgów i transporterów opancerzonych.  

 

Trybunał w Hadze wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych na Ukrainie

W wyniku bombardowań m.in. obiektów cywilnych, zginęły setki osób, w tym dzieci.

 

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan poinformował w środę późnym wieczorem, że MTK wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie.

 

 

"Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (...) i otwiera śledztwo ws. sytuacji na Ukrainie (...), obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy" - napisał w komunikacie Khan.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Nowe sankcje wobec 19 rosyjskich oligarchów i ich rodzin

 

Wnioski 39 państw "pozwalają, by moje biuro otworzyło śledztwo w sprawie sytuacji, do jakich dochodziło na Ukrainie począwszy od 21 listopada 2013, obejmujące wcześniejsze i obecne zarzuty dotyczące zbrodni" - czytamy w oświadczeniu.

 

Wsparcie państw wnioskujących o przeprowadzenie postępowania ma fundamentalne znaczenie dla pracy MTK i tego śledztwa - dodał Kahn. 

 

W czwartek do Ukrainy wyruszył zespół rozpoznawczy Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie.

pgo/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie