Wojna o Ukrainę. Walki w pobliżu Chersonia. "Rosjanie nie zgadzają się na korytarz humanitarny"

Świat
Wojna o Ukrainę. Walki w pobliżu Chersonia. "Rosjanie nie zgadzają się na korytarz humanitarny"
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Zniszczone budynki w Charkowie

Wojsko rosyjskie, które przebywa w obwodzie chersońskim, nie zgodziło się na utworzenie "zielonego korytarza" w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do regionu - poinformował w piątek szef władz obwodowych Hennadij Łahuta na Telegramie. Przygotowano 19 ciężarówek z najpotrzebniejszymi artykułami, ale strona rosyjska odpowiedziała, że "sami zapewnią pomoc humanitarną".

Mer Chersonia Ihor Kołychajew przypomniał, że w czwartek osiągnięto na najwyższym szczeblu porozumienie w sprawie korytarzy humanitarnych, a tymczasem siły rosyjskie zamknęły wokół Chersonia pierścien i nie przepuszczają samochodów.

Kryzys w Chersoniu. "Wyzwoliciele" 

"Mimo wczorajszych uzgodnień na najwyższym szczeblu w praktyce, 'na dole', wszystko to na razie nie działa. Wszystko wskazuje na to, że 'dobrzy wyzwoliciele' chcą przywieźć do Chersonia swoją 'pomoc'. Najpierw doprowadzili do krytycznej sytuacji, a teraz będą nas heroicznie ratować, żeby wszyscy przed kamerą podziękowali 'dobroczyńcom'" – oznajmił Kołychajew na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Oddamy rosyjskich jeńców. Jeśli matki przyjdą po nich do Kijowa

 

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, powiedział w czwartek po zakończeniu drugiej tury rozmów ukraińsko-rosyjskich, że "strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa".

ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie