Wojna w Ukrainie. Dwaj byli austriaccy kanclerze zrezygnowali z pracy w rosyjskich koncernach

Świat
Wojna w Ukrainie. Dwaj byli austriaccy kanclerze zrezygnowali z pracy w rosyjskich koncernach
AP/Associated Press/East News
Stacja pali Łukoil, zdj. ilustracyjne

Były chadecki kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel zrezygnował z posady w rosyjskim koncernie naftowym Łukoil – informuje w piątek agencja APA. Kilka dni wcześniej z pracy dla rosyjskich kolei państwowych odszedł inny były szef austriackiego rządu, Christian Kern.

W oświadczeniu przekazanym APA Schuessel przekazał, że przez ostatnie kilka dni apelował o przyjęcie rezolucji rady nadzorczej, potępiającej rosyjską inwazję na Ukrainę.

 

Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie za pośrednictwem swojej rzeczniczki tłumaczył, że "Łukoil nie jest spółką państwową, dlatego nie ma potrzeby, by rezygnował ze stanowiska".

 

Przez rok, do 2019 roku, Schuessel zasiadał także w radzie nadzorczej rosyjskiego operatora telefonii komórkowej MTS.

"Wzywamy do jak najszybszego zakończenia konfliktu"

W czwartek na stronie Łukoilu pojawił się komentarz dotyczący wojny na Ukrainie. "Rada nadzorcza Łukoilu niniejszym wyraża swoje najgłębsze zaniepokojenie tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie" - napisano.

 

"Wzywamy do jak najszybszego zakończenia tego zbrojnego konfliktu, wyrażamy szczere współczucie wobec wszystkich ofiar, które zostały dotknięte tą tragedią. Popieramy zawieszenie broni i ugodę na drodze negocjacji i dyplomacji" - przekazał rosyjski koncern.

 

ZOBACZ: Wojna o Ukrainę. Łukoil wzywa do natychmiastowego zakończenia konfliktu

 

Właścicielami Łukoilu są Wagit Alekperow i wiceprezes koncernu Leonid Fedun.

 

Inny były kanclerz Austrii, pełniący tę funkcję w latach 2016-2017, socjaldemokrata Christian Kern, zrezygnował z pracy dla rosyjskich kolei państwowych, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie