To już nie tylko akcja społeczna. UOKiK: nie kupujcie od firm z Rosji i Białorusi

Świat
To już nie tylko akcja społeczna. UOKiK: nie kupujcie od firm z Rosji i Białorusi
Mohamed Hassan/pxhere.com
UOKiK: nie kupujcie od firm z Rosji i Białorusi

Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi - zaapelował w czwartek do polskich przedsiębiorców i konsumentów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty - dodał.

"Konsumencie, informację, skąd pochodzi dany produkt, znajdziesz na jego kodzie kreskowym" - zwrócił uwagę Urząd w czwartkowej informacji. Dodał, że w przypadku towarów wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej zaczyna się on cyframi 46, natomiast produkty z Białorusi mają kody z początkiem 481.

 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę.

 

"Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej" - powiedział szef UOKiK, cytowany w czwartkowej informacji.

Polacy mogą wesprzeć sankcje 

Jak zwrócił uwagę Urząd, trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. "USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi" - zaznaczono. W ocenie UOKiK, jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach.

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica z blisko 40 proc. poparciem

 

Towary wyprodukowane w Rosji i na Białorusi usuwają ze swojej oferty m.in.: Intermarche, Eurocash, Biedronka, Castorama, Hebe, Netto, Polomarket, Rossmann czy Żabka.

 

Czwartek jest ósmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie