Wojna w Ukrainie. Atak Anonymous: Roskosmos stracił kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi

Świat
Wojna w Ukrainie. Atak Anonymous: Roskosmos stracił kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi
NASA/Science Photo Library/East News
Hakerzy z Anonymous odebrali kontrolę Roskosmosowi nad własnymi satelitami

Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi - poinformowała w środę agencja Ukrinform. Roskosmos utrzymuje, że odparł atak.

"Grupa hakerów NB65 związana z Anonymous wyłączyła centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Rosja nie ma już dłużej kontroli nad własnymi satelitami szpiegowskimi" - napisano na kanale Telegram ukraińskich sił zbrojnych.

 

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek 24 lutego, Anonymous oświadczyli na Twitterze, że wypowiadają agresorowi cybernetyczną wojnę.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie zajęli port i stację kolejową w położonym na południu kraju Chersoniu

 

Od tamtego momentu dzięki działaniom anonimowej grupy hakerów dostęp do wielu rosyjskich stron internetowych jest niemożliwy. Dotychczas kolektyw doprowadził między innymi do wycieku bazy danych z ministerstwa obrony Rosji, czy przechwycenia rosyjskich wojskowych systemów łączności.

 

Do informacji o hakerskim ataku odniósł się Roskosmos zaznaczając, że "wszystkie ataki zostały automatycznie odparte przez system bezpieczeństwa. Wszystko działa normalnie, a informacja o utracie kontroli nad satelitami jest fałszywa".

 

Dodano, że materiały zabezpieczone podczas prób ataków hakerskich na centra kontroli zostaną przekazane m.in. FSB.

mad/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie