Wojna w Ukrainie. Ukrainska Prawda: były prezydent Janukowycz jest w Mińsku

Świat
Wojna w Ukrainie. Ukrainska Prawda: były prezydent Janukowycz jest w Mińsku
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/EAST NEWS
Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoje źródło w wywiadzie Ukrainy. Kreml ma przygotowywać "operację specjalną" z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go "prezydentem Ukrainy".

"Otrzymana informacja wskazuje na możliwość szykowania przez Kreml jakiejś informacyjnej operacji czy akcji powrotu na Ukrainę byłego prezydenta Janukowycza albo opublikowania w najbliższym czasie w jego imieniu posłania do narodu ukraińskiego" - pisze Ukrainska Prawda.

 

W styczniu 2019 roku Janukowycz został zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Proces był wynikiem wydarzeń na Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ambasador RP w Kijowie: to miasto jest nie do zdobycia

 

Wskutek brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji.

 

W lutym b.r. ambasadorowie państw UE opowiedzieli się w Brukseli za przedłużeniem sankcji nałożonych na niego w związku ze sprzeniewierzeniem przez niego funduszy państwowych. Sankcje nałożone są na Janukowycza, jego syna i współpracowników, polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wyjazdu do UE.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie