Wojna w Ukrainie. SBU: Rosjanie mogą uzyskać dostęp do zawartości telefonów

Świat
Wojna w Ukrainie. SBU: Rosjanie mogą uzyskać dostęp do zawartości telefonów
AP/Associated Press/East News
1 marca Mariupol atakowano m.in. przy użyciu rakiety Toczka-U z głowicą kasetową

W okolicach Mariupola na Ukrainie Rosjanie rozmieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji na telefonach ukraińskich abonentów - ostrzegła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Władze Mariupola zaapelowały do mieszkańców. Wcześniej Mariupol atakowano m.in. przy użyciu rakiety Toczka-U z głowicą kasetową – podał Ukrinform.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że władze Mariupola zaapelowały do mieszkańców o zmianę odpowiednich ustawień w komórkach.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Szef sił zbrojnych: Rosja straciła więcej żołnierzy niż w I wojnie czeczeńskiej

 

"Okupanci umieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej. Ta technika ściąga wszystko, co jest w telefonie, i określa lokalizację abonenta. Aby zapobiec automatycznemu łączeniu się telefonu z siecią, konieczne jest wyłączenie trybu 'wybierz sieć automatycznie' w telefonie i włączenie: 'wybierz ręcznie'" - podaje Interfax-Ukraina, cytując władze Mariupola i SBU.

"Lekarze już nie wracają do domów"

W szpitalach Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest 128 rannych – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat zamieszczony w nocy na Telegramie przez mera miasta Wadyma Bojczenkę.

 

- Liczba rannych cywili rośnie każdego dnia. Dzisiaj w naszych szpitalach jest 128 osób – poinformował Bojczenko.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Odparto atak na szpital wojskowy w Charkowie

 

Wśród rannych są osoby z ciężkimi obrażeniami. - Lekarze już nie wracają do domów, walczą o życie mieszkańców - dodał mer.

Rakiety Toczka-U z głowicą kasetową

Mariupol we wtorek został znowu ostrzelany z artylerii. Bojczenko powiedział, że rakietami po raz kolejny atakowano dzielnice mieszkalne. Pomimo ostrzałów udało się częściowo wznowić dostawy energii, a w nocy piekarnie upiekły 25 ton chleba - mówił.

 

1 marca Mariupol atakowano m.in. przy użyciu rakiety Toczka-U z głowicą kasetową - podał Ukrinform. Taki rodzaj amunicji, ze względu na rozrywanie się ładunku na wiele mniejszych części, powoduje ogromne straty i jest zakazany przez prawo międzynarodowe.

grz/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie