Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: nie można dziś pozostawać neutralnym

Świat
Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: nie można dziś pozostawać neutralnym
Facebook/Wołodymyr Zełensky
Prezydent Ukrainy

Nie można dziś pozostawać neutralnym - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu na Facebooku, zwracając się do krajów, które nie przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji. Podał przykład zaangażowania Szwajcarii, która poparła sankcje nałożone na Rosję.

- Neutralna Szwajcaria poparła sankcje UE(…) To na co czekają inne państwa? (…) Teraz nie można pozostawać neutralnym – powiedział Zełenski, wyrażając przekonanie, że wojna na Ukrainie zjednoczyła "Europę i kraje UE na szczeblu jeszcze wyższym niż formalny, państwowy – na szczeblu zwykłych ludzi, milionów Europejczyków”.

 

ZOBACZ: Wojna. Sztab generalny Ukrainy: spada morale, Rosjanie ponoszą straty na wszystkich kierunkach

 

Nawiązując do wtorkowego ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Babiego Jaru, miejsca pamięci masowych mordów dokonywanych na Żydach przez Niemców podczas II wojny światowej, Zełenski podkreślił, że władze rosyjskie wydały żołnierzom rozkaz "wymazania ukraińskiej historii, ukraińskiego państwa i ukraińskiej siły".

 

6 tysięcy rosyjskich żołnierzy poległo 

- Zwracam się teraz do wszystkich Żydów świata. To bardzo ważne, żebyście wy, miliony Żydów na całym świecie, nie milczeli. Bo z milczenia rodzi się nazizm – powiedział.

 

ZOBACZ: Wojna. Szefernaker: ostatniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys.

 

Podkreślił, że w ciągu sześciu dni wojny na Ukrainie zginęło prawie 6 tys. rosyjskich żołnierzy. - Za co? Żeby dostać Ukrainę? To niemożliwe. Tego nie zmienią bomby, rakiety i żadne ataki. Jesteśmy na swojej rodzinnej ziemi, a dla nich będzie za wojnę przeciw nam międzynarodowy trybunał – oświadczył.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie