Wojna w Ukrainie. 400 osób ewakuowano z Wołnowachy, ewakuacje planowane z Charkowa i Sum

Świat
Wojna w Ukrainie. 400 osób ewakuowano z Wołnowachy, ewakuacje planowane z Charkowa i Sum
PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK

Około 400 osób, z czego większość to dzieci, zostało ewakuowanych z Wołnowachy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Ewakuacje są planowane z Charkowa i Sum.

"Czwarty dzień ludzie cierpią z powodu niekończącego się ostrzału rosyjskich najeźdźców. Kobiety, dzieci i osoby starsze są w strasznych warunkach, miasto przeżywa katastrofę humanitarną!" - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: USA. Blinken ogłosił nowe sankcje na Rosję i Białoruś. Zapowiedział również wizytę w Polsce

 

Kierownictwo Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy podkreśla, że w obwodzie donieckim napływają setki wezwań o pomoc. "Do tej pory ratownicy z obwodu donieckiego wraz z wolontariuszami miejskimi ewakuowali około 400 osób, z których większość to dzieci" - poinformowano.

Apel do Rosjan

Jak pisze agencja Ukrinform, ewakuacja planowana jest także z ostrzeliwanych przez Rosjan Charkowa i Sum. MSZ Ukrainy zwróciło się do Rosjan o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych w tych dwóch miastach w celu zorganizowania ewakuacji ludności cywilnej, w tym studentów zagranicznych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pentagon: Rosja nie rozwiązała problemów z logistyką

 

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych w Charkowie i Sumach, abyśmy mogli zorganizować ewakuację ludności cywilnej, w tym studentów zagranicznych, do bezpiecznych ukraińskich miast" – napisał resort na Facebooku.

 

Ukraińskie MSZ zaapelowało także do rządów Indii, Pakistanu, Chin i kilku innych krajów, których studenci są ofiarami zbrojnej agresji Rosji, aby zażądały od Moskwy otwarcia korytarza humanitarnego do innych ukraińskich miast.

Ofiary wśród cywilów

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) poinformowało w środę, że na Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej do północy 1 marca potwierdzono śmierć 227 cywilów; 525 zostało rannych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińska agencja: jachty rosyjskich bogaczy cumują na Malediwach

 

"Większość ofiar poniosła śmierć z powodu użycia ładunków eksplodujących o dużym obszarze rażenia, w tym w ostrzale z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych oraz w wyniku nalotów" - napisano w oświadczeniu wydanym w Genewie tydzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

 

 

 

UNHCHR twierdzi, że prawdziwa liczba ofiar jest zapewne znacznie wyższa.

dk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie