Wojna w Ukrainie. Media: dyplomaci Zachodni zbojkotowali wystąpienie Ławrowa na forum ONZ

Świat
Wojna w Ukrainie. Media: dyplomaci Zachodni zbojkotowali wystąpienie Ławrowa na forum ONZ
Flickr/MSZ
Siergiej Ławrow

Kilkudziesięciu dyplomatów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA zbojkotowało we wtorek przemówienie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który w trybie online uczestniczył w 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ - podał Reuters.

Wcześniej Ławrow odwołał swój osobisty udział w sesji. Misja dyplomatyczna Rosji w Genewie oznajmiła, że powodem było uniemożliwienie przez kraje europejskie przelotu samolotu ministra w kontekście zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich maszyn.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. ONZ: pół miliona uchodźców opuściło kraj. Najwięcej trafiło do Polski

 

Ławrow jest wśród tych najwyższych rangą urzędników rosyjskich, wobec których UE i USA wprowadziły sankcje z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Ofiary wojny i ukraińscy uchodźcy

W ciągu sześciu dni od początku rosyjskiej inwazji do państw ościennych uciekło z Ukrainy ponad 660 tys. uchodźców - poinformowało we wtorek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

 

Oenzetowska instytucja informuje również o kilometrowych kolejkach na granicy Ukrainy z Polską, w których osoby uciekające przed konfliktem muszą czekać nawet 60 godzin - poinformowała podczas konferencji prasowej w Genewie rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Morawiecki: chcemy razem zamanifestować naszą solidarność z narodem ukraińskim

 

Ukraińcy uciekają także do innych sąsiadujących z Ukrainą państw, tj. na Słowację, Węgry, do Rumunii i Mołdawii. Na granicy z Rumunią kolejki sięgają nawet 20 km - podało UNHCR.

 

Również we wtorek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) przekazało, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło co najmniej 136 cywilów, w tym 13 dzieci, a 400 osób zostało rannych. Ponadto 253 osoby zginęły w dwóch tzw. republikach ludowych, Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), na wschodzie Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wzięto do niewoli najemnika z grupy Wagnera

 

"Realny bilans ofiar jest prawdopodobnie dużo wyższy" - zastrzegła rzeczniczka OHCHR Liz Throssell.

 

Swoje działania na rzecz poszkodowanych przez wojnę zwiększa także inna agenda ONZ, Światowy Program Żywnościowy (WFP). Organizacja planuje wesprzeć swoimi zasobami 3,1 mln osób, wskazując, że w strefie konfliktu "zapasy żywności się kończą" - podkreślił rzecznik WFP Tomson Phiri.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie