Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińskie MiG-i polecą z polskich lotnisk? Mamy informacje z KPRM

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińskie MiG-i polecą z polskich lotnisk? Mamy informacje z KPRM
Wikimedia.org/єталь
MiG-29 

- Jeśli zajdzie taka konieczność, myśliwce będą mogły stacjonować na polskich lotniskach, z których ukraińscy piloci będą wykonywać misje bojowe - podała ukraińska armia. - Nie potwierdzamy, ani nie będziemy tego komentować - przekazał KPRM. Później głos zabrał szef NATO Jens Stoltenberg: - Nie wyślemy wojsk do Ukrainy. A Andrzej Duda dodał, że polskie samoloty nie polecą do Ukrainy.

Z informacji przekazanych przez Ukraińców wynika, że ich siły zbrojne pozyskały od sojuszników 70 statków powietrznych. Według Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, okupowany kraj ma dostać 16 myśliwców MiG-29 z Bułgarii, 12 myśliwców MiG-29 ze Słowacji oraz 28 takich maszyn z Polski. Do tego trzeba doliczyć 14 jednostek Su-25 (samolot szturmowy - red.), również z Bułgarii.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Zginął Oleksandr Oksanchenko, jeden z najlepszych ukraińskich pilotów myśliwców

 

Informatorzy Interii z KPRM przekazali, że nie mogą odnieść się do informacji przekazanych przez Ukraińców. - Obecnie wiadomości dotyczące wojska są objęte najwyższymi klauzulami tajności. Nie będziemy ich przekazywać dziennikarzom - przekazał Interii jeden z bliskich współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego.    

Wojna na Ukrainie. Koniec stosunków dyplomatycznych z Rosjanami?

Równolegle do informacji o przekazaniu samolotów bojowych dla Ukrainy przez europejskich sojuszników, dziennikarz Łukasz Jankowski z Radia Wnet przekazał nieoficjalne doniesienia o tym, że Polska ma zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją. Dziennikarz przekazał też informacje o tym, że Polskę wkrótce ma opuścić rosyjski ambasador.

 

- Nie mamy dziś z Rosją relacji, które pozwalają na osiąganie celów metodami dyplomatycznymi - na antenie Radia Wnet przyznał Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Nie potwierdził jednak doniesień dziennikarza. Sam Jankowski złagodził zaś swoje doniesienia.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szósty dzień rosyjskiego ataku. Relacja na żywo

 

"Chociaż teraz pojawiają się informacje, że ciągle trwają analizy co zrobić z panem ambasadorem i kiedy. Sytuacja jest płynna i nie ma ostatecznej decyzji" - napisał na Twitterze dziennikarz. W nieoficjalnych rozmowach źródła Interii w KPRM tonują nastroje.

 

- Rząd obecnie nie planuje cofnięcia uwierzytelnienia dla ambasadora Rosji w Polsce - usłyszała Interia od bliskich współpracowników szefa rządu. Jak jednak nieoficjalnie ustaliła, nie da się wykluczyć zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosjanami.    

NATO: nie wysyłamy wojsk na Ukrainę

- NATO nie jest częścią konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać żadnych wojsk do Ukrainy ani wysyłać samolotów nad ukraińską przestrzeń powietrzną - podkreślił Stoltenberg.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa, wielki wybuch na głównym placu. Są ofiary

 

Z kolei Andrzej Duda zaznaczył, że Polska "nie wysyła samolotów, bo to oznaczałoby włączenie się NATO w ten konflikt". - Nasze samoloty na Ukrainę nie latają - dodał.

an/grz/Interia Wydarzenia/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie