Wojna Rosja-Ukraina. Rozmowa Putina z Macronem. Prezydent Rosji podał warunki zakończenia inwazji

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Rozmowa Putina z Macronem. Prezydent Rosji podał warunki zakończenia inwazji
PAP/EPA/SERGEI GUNEYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej w poniedziałek z Władimirem Putinem zaapelował o zaprzestanie bombardowania cywilów oraz infrastruktury na Ukrainie - podał Pałac Elizejski w komunikacie. Podczas rozmowy prezydent Rosji przedstawił warunki zakończenia inwazji na Ukrainę.

Prezydent Francji w rozmowie z Putinem "ponowił prośbę społeczności międzynarodowej o zakończenie rosyjskiej ofensywy przeciwko Ukrainie i potwierdził potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformowa Pałac Elizejski.

 

ZOBACZ: Putin jako Hitler. Podrobiona okładka magazynu "Time" stała się viralem

 

Macron zażądał: wstrzymania ostrzałów i ataków na ludność cywilną i miejsca zamieszkania, zachowania całej infrastruktury cywilnej, zabezpieczenie głównych dróg, w szczególności drogi na południe od Kijowa.

 

Putin "potwierdził chęć zaangażowania się w te żądania" - napisał Pałac Elizejski.

Wojna Rosja-Ukraina. Warunki zakończenia inwazji

Z oświadczenia Kremla wynika, że prezydent Rosji oznajmił, że wstępnymi warunkami zakończenia inwazji na Ukrainę jest uznanie Krymu jako terytorium rosyjskie, "denazyfikacja" rządu ukraińskiego i "status neutralny" Kijowa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Charków rakietami Grad. MSW Ukrainy: dziesiątki zabitych

 

Macron wezwał także do "poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej oraz dostarczania pomocy, zgodnie z rezolucją wniesioną przez Francję do Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Rozmowy Rosja-Ukraina

Równolegle przy Białorusi trwają rosyjsko-ukraińskie rozmowy i wydaje się, że porozumienie jest odległe.

 

- Podczas negocjacji ukraińsko-rosyjskich, przeprowadzonej w poniedziałek, strony określiły priorytetowe tematy i wyznaczyły pewne decyzje - przekazał przedstawiciel prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

- Strony wyjeżdżają do swoich stolic na konsultacje po to, by te decyzje zyskały jakieś możliwości wdrożenia - powiedział Podolak.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie