Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Charków rakietami Grad. Są zabici i ranni

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Charków rakietami Grad. Są zabici i ranni
Twitter/Amichai Stein
Rosjanie ostrzelali Charków rakietami Grad

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci - poinformował mer tego miasta Ihor Terehow. "To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w poniedziałek doszło do zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie.

"To zbrodnia"

"Dzisiejszy ostrzał pokazał, że nie jest to po prostu wojna, tylko morderstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył mer Charkowa Ihor Terehow. "Pociski trafiały w domy mieszkalne, zabijając i kalecząc niewinnych mieszkańców - dodał.

 

"Wyszły cztery osoby z bunkra, żeby nabrać wody i zginęły. Rodzina - dwoje dorosłych i troje dzieci - żywcem spłonęła w samochodzie" - powiedział.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander

 

"Rosjanie ostrzeliwują całe dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej, nie ma pozycji sił zbrojnych Ukrainy, w które mogliby celować Rosjanie" - poinformował wcześniej szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

 

"Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię!" - alarmował.

 

Według danych Ukraińskiej Prawy, ostrzelano kwartał zabudowań, w którym znajduje się oddział straży pożarnej, magazyny i garaże.

Media: Rosjanie atakujący Charków uciekają w przebraniach

Jak wcześniej informował "The Daily Telegraph", Rosjanie uczestniczący w ataku na Charków porzucają pojazdy wojskowe, szukają ubrań cywilnych i próbują wydostać się z tego miasta na wschodzie Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna z Ukrainą. Media: rosyjska Gwardia Narodowa rozbita pod Kijowem. Zginęły dziesiątki żołnierzy

 

Szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow przekazał w niedzielę, że Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad Charkowem.

wka/dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie