Wojna na Ukrainie. Zełenski: złożyliśmy wniosek przeciwko Rosji do trybunału w Hadze

Świat
Wojna na Ukrainie. Zełenski: złożyliśmy wniosek przeciwko Rosji do trybunału w Hadze
Flickr/Greger Ravik

Ukraina złożyła wniosek przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze - przekazał w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Udowodnimy, że Władimir Putin jest naczelnym zbrodniarzem wojennym XXI wieku - zapowiadała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa.

"Ukraina złożyła wniosek przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za manipulowanie pojęciem ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Żądamy pilnej decyzji nakazującej Rosji zaprzestanie działalności wojskowej i oczekujemy, że procesy rozpoczną się w przyszłym tygodniu" - napisał Wołodymyr Zełenski.

 

 

Wcześniej prokurator generalna Ukrainy oświadczyła, że "wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję cywilnych obiektów są rejestrowane, a Ukraina zbiera dowody na takie działania wojenne, by przekazać je Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze".

 

Poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch dni wróg uszkodził co najmniej 30 obiektów cywilnych, a propaganda Rosji rozpowszechnia kłamstwa o działaniach rosyjskich sił zbrojnych.

 

Dlatego, jak zaznaczyła, "zadanie numer jeden" to rejestrowanie każdego przestępstwa agresora. Dodała, ze na razie prokuratorzy pracują w miejscu, w którym rosyjska rakieta trafiła w dom mieszkalny.

zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie